СІМФЕРОПОЛЬ – На останньому судовому засіданні громадянська журналістка Ірина Данилович розповіла про те, як її били, душили та погрожували вбивством. Перед цим суду було представлено відеозапис з її насильницьким викраденням. Проте військово-слідчий комітет не знайшов у діях співробітників ФСБ складу злочину. Наскільки ретельно проводилося розслідування та яких висновків дійшли перевіряльники, – читайте у цьому матеріалі.
Душили та обіцяли «загубити в Маріуполі»
Громадянська журналістка Ірина Данилович не повернулася з роботи 29 квітня. Знайти її вдалося лише через 13 днів у слідчому ізоляторі Сімферополя. Без участі адвоката суд заарештував жінку на два місяці за підозрою у зберіганні вибухового пристрою. Ще за кілька днів журналістка змогла розповісти адвокату, що з нею сталося.
Після викрадення їй одягли мішок на голову та довго везли. Пізніше вона зрозуміла, що перебуває в головній будівлі ФСБ на бульварі Франка в Сімферополі. Співробітників спецслужби цікавило її листування з українськими активістами та зв'язки «з українською розвідкою». Перед допитом до неї застосовували фізичну силу і душили. Допит відбувався з використанням поліграфа. Попередили, що якщо говоритиме неправду, то її вивезуть до Маріуполя, де вона «загубиться». Після перевірки на поліграфі спустили у підвал та зачинили в камері. Там вона провела майже вісім діб.
Співробітник пригрозив, що якщо не підпише, то він її вивезе до лісу та вб'є. «Бо камеру для наступних час звільняти»
Весь цей час її годували раз на день і виводили до туалету двічі на добу. Періодично виводили на нові допити. Без адвоката, понятих і взагалі оголошення її статусу. Потім уночі один зі співробітників прийшов із пачкою паперів і сказав підписувати, бо вони її збираються відпустити додому. Ірина Данилович спробувала прочитати, що там написано, але співробітник пригрозив, що якщо не підпише, то він її вивезе до лісу та вб'є. «Бо камеру для наступних час звільняти». Після восьми діб у підвалі Данилович у реальності погрози не сумнівалася та підписала всю пачку паперів, включаючи порожні бланки.
Потім «чекісти» змусили її під відеозапис заявити, що вона не має претензій до співробітників ФСБ, і нічого протиправного вони щодо неї не робили. Коли вона виконала цю вимогу, її повідомили, що в її сумці було виявлено вибуховий пристрій, тому її затримують за підозрою у скоєнні кримінального злочину за незаконне зберігання боєприпасів і вибухових речовин.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: «Викрадення, позбавлення волі – немає складу злочину?»Апарт-готель у ФСБ
Версія подій від силовиків виглядає інакше. Відповідно до результатів перевірки за заявою Ірини Данилович про викрадення та використання незаконних методів дізнання співробітниками ФСБ, ознак перевищення повноважень у діях співробітників спецслужби не знайдено. Таких висновків дійшов слідчий 534 відділу військово-слідчого комітету РФ Тимофєєв. У розпорядженні редакції є аудіозапис оголошення матеріалів перевірки в судовому засіданні. Слідчий докладно представив позицію та роль ФСБ у цій історії.
Отже, за його версією, 29 квітня співробітник ФСБ на прізвище Чевалков разом із двома співробітниками для силового забезпечення оперативних заходів виявив на зупинці громадського транспорту Ірину Данилович. Вони мали підозри в тому, що вона співпрацює з українською розвідкою, тому Чевалков пред'явив їй своє посвідчення і пояснив, що проводить стосовно неї оперативно-розшуковий захід. Який саме – у документі не уточнюється. Після цього громадянська журналістка самостійно пройшла до їхньої машини.
Привезли Ірину Данилович, за версією ФСБ, спочатку у Феодосію, де ще один співробітник Руслан Наріманов провів огляд її речей і виявив серед іншого саморобний вибуховий пристрій. Він пояснив, що треба проїхати у Сімферополь. І знову Данилович погодилася. Після приїзду туди вона нібито одразу самостійно і без жодного примусу написала розписку, що жодних претензій до силовиків не має. Також вона підтвердила, що готова брати участь в оперативно-розшукових заходах необмежену кількість часу.
Вона самостійно і без примусу залишалася на території ФСБ
І від цього наміру не відступила – з 30 квітня до 6 травня добровільно перебувала у ФСБ, «де їй надавалося спальне місце, душ, їжа, а також інші необхідні речі та предмети для проживання». Далі зазначається, що за зазначений період від Данилович скарг не надходило, вона могла в будь-який час залишити будівлю ФСБ, «проте у зв'язку з тим, що вона не мала постійного місця проживання на території Сімферополя, вона самостійно і без примусу залишалася на території ФСБ на весь період проведення оперативно-розшукових заходів».
Під час опитування співробітником ФСБ Олегом Савченком, яке тривало тиждень, жодних заходів фізичного та психологічного впливу до Данилович не застосовували, свідчення вона давала добровільно, «жодних пакетів на голову не надягали, у підвалі будівлі не тримали». Вказане підтверджується опитуванням співробітників кримського ФСБ Суворова, Чевалкова, Савченка та Наріманова, копією розписки про відсутність претензій і відео, на якому Данилович стверджує, що претензій до «чекістів» не має.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Громадянська журналістка Ірина Данилович на суді в Криму заявила, що її били та душили співробітники ФСБХтось бреше?
Слідчий військово-слідчого комітету Тимофєєв доходить до висновку, що Ірина Данілович повідомила неправдиві відомості, щоб уникнути кримінального переслідування за зберігання вибухового пристрою. Проте примітно, що у матеріалах перевірки немає опитування самої журналістки. Більше того, про результати цієї перевірки та її висновки Ірина Данилович та її адвокати дізналися лише в суді.
Ще одним протиріччям у цій історії виступають свідчення в суді свідка Данила Самохіна. Він стверджував, що був присутній на огляді сумки Данилович у перший день її викрадення і бачив там вибухівку. При цьому він кілька разів підтвердив, що журналістка була у кайданках і того дня, і наступного. Використання наручників суперечить відомостям із матеріалів перевірки про «добровільне перебування у ФСБ».
Також спростовує частину відомостей відео з камери спостереження на заправці, яке захисту вдалося долучити. На відео помітно, як кілька чоловіків хапають жінку за руки і ноги, а потім кидають її в салон автомобіля. Цей відеоряд йде врозріз із твердженням «самостійно пройшла в їхню машину».
Цим та іншим суперечностям суддя Наталія Кулінська має намір дати оцінку в дорадчій кімнаті. Причому збирається зробити це лише за одну ніч, а вранці наступного дня після дебатів вже планує оголосити вирок.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.