«Шукають ключі від квартири, де гроші лежать»: хто дзвонить кримчанам від імені ФСБ та міністрів?

Інтернет-злочинність. Колаж

Анексований Росією Крим захлеснула хвиля кібершахрайства. Кримчани скаржаться, що вони виманюють гроші, представляючись ФСБ. Це також відбувається зі сторінок нібито чиновників російського уряду Криму. Ті стверджують, що не знають, хто діє від їхнього імені. Що відбувається, розповідаємо у матеріалі Крим.Реалії.

Під час повномасштабного вторгнення РФ до України на Кримському півострові активізувалися кібератаки. Під ударом опиняються не лише структури російської влади, об'єкти та організації, а й кримчани, які живуть у звичайних багатоповерхівках.

«Розсилають повідомлення нібито від мого імені»

На початку року невідомі масово створюють фейкові сторінки російських урядовців Криму.

Кримчанам надсилають повідомлення від імені російських голів низки регіонів Кримського півострова.

«З фейкових облікових записів йде розсилка повідомлень і телефонні дзвінки від мого імені. Прошу не реагувати, не повідомляти жодної інформації та не листувати», – попереджує підписників голова російської адміністрації Армянська Василь Теліженко.

Василь Теліженко

З такою самою ситуацією зіткнувся глава російської адміністрації Джанкоя Ігор Івін.

«У Telegram шахраї створили фейковий обліковий запис і розсилають повідомлення, нібито від мого імені. Вас вводять в оману», – заявив він.

Закликають кримчан «бути пильними» у зв'язку з фейковими дзвінками та повідомленнями від їхнього імені голова російської адміністрації Алушти Галина Огнєва та її колега з Чорноморського регіону Олександр Дудінов.

Галина Огнєва

Раніше з такою ситуацією зіткнувся голова Російської адміністрації Феодосії Ігор Ткаченко.

«Грошей не прошу, змови не роблю»

Невідомі намагаються виманювати гроші у кримчан від імені заступника міністра транспорту російського уряду Криму Олександра Овдієнка.

«Надходить інформація, що з «лівого» облікового запису, відкритого в Telegram-каналі на моє ім'я, почали надходити різні повідомлення від посередників, «співробітників УФСБ», доброзичливців та інших «горе-правоохоронців» із пропозиціями, попередженнями, допомогою та іншими «сакральними оберегами». Кажу кожному: подібних повідомлень я не розсилаю, грошей не прошу, змов не роблю, номерів ваших телефонів не шукаю, коди та паролі мені не потрібні, ключі від ваших квартир, де лежать гроші, мене теж не цікавлять. Будьте уважні», – заявляє він.

Олександр Овдієнко

На Кримському півострові регулярно фіксують схеми з відеодзвінками начебто від місцевих силовиків. 2022 року в Криму, наприклад, розшукували телефоних шахраїв, які від імені співробітників ФСБ збирали у кримчан персональні дані та вимагали гроші.

Зловмисники розвішують у під'їздах багатоквартирних будинків оголошення, в яких пропонується відсканувати QR-код і до фальшивого чату. З його допомогою крадуть персональні дані кримчан, які попереджали раніше в російській адміністрації Сімферополя.

Кримчанам також дзвонять від імені співробітників «Кримгазмереж». Вони або вимагають терміново погасити заборгованість або пропонують укласти договір про надання послуг.

«В обох випадках зловмисники намагаються дізнатися реквізити банківської картки, захисний код з її зворотного боку і просять продиктувати паролі, що надходять на телефон», – повідомляють в Минінформі російського уряду Криму.

Обман на 60 мільйонів

У лютому лише за тиждень жертвами дистанційного шахрайства стали 68 кримчан, повідомили у прес-службі МВС Криму.

У січні кримчани 245 разів траплялися на вудки телефонних зловмисників та віддали їм понад 60 млнв рублів, підрахували у російській прокуратурі Криму.

Минулого року кримчани внаслідок кібершахрайства втратили 445 млн рублів, повідомили у кримському главку МВС Росії.

Телефонне шахрайство залишається одним із найпоширеніших злочинів у сфері інформаційних технологій, стверджують у прокуратурі. Для цього використовують схеми з «проханням допомоги від знайомого», «помилковим переказом», «несподіваним виграшем», «вимогою терміново сплатити банківський борг».

Мобільний телефон російського чиновника. Ілюстративне фото

Минулого року в результаті кібершахрайства масово позбулися великих сум грошей чиновники та депутати. Зловмисники переконували їх, що рятують свої заощадження нібито від фінансування Збройних сил України.

Щоб уникнути неприємностей, російська влада рекомендує кримчанам видаляти з чатів старі голосові повідомлення, а коли співрозмовники просять грошей, робити короткий відеодзвінок, щоб упевнитися в особистості. Серед рекомендацій – не переказувати гроші на абстрактний номер картки та обмежити ліміти на переказ грошей літнім родичам.

Хто стоїть за цими кіберакціями, достеменно невідомо.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.