Підконтрольна Росії влада півострова відмовилася від проекту з будівництва цементного термінала в Феодосії. Кримський уряд запропонував інвесторові звести комплекс зі зберігання та продажу будматеріалів в іншому місці ‒ промзоні Керчі. Таке рішення ухвалили після того, як проти появи терміналу в Феодосії виступила влада міста, а місцеві депутати оголосили про проведення акцій протесту. Жителів не влаштувало те, що фасування цементу в пляжній зоні може зашкодити довкіллю та курортній сфері.
Уряд Криму оголосив, що перевалки цементу в Феодосії не буде, 30 серпня. Віце-прем'єр Лариса Опанасюк, яка займається цим регіоном, повідомила про це рішення після засідання Ради з покращення інвестиційного клімату.
Робоча група, вивчивши досконально це питання, дійшла висновку, що інвестпроект у курортному місті реалізований не будеЛариса Опанасюк
«За дорученням голови Республіки Крим була створена робоча група, вивчивши досконально це питання, дійшла висновку, що інвестпроект у курортному місті реалізований не буде. При ухваленні цього рішення враховувалася громадська думка, яка ґрунтувалася на необхідності збереження й розвитку унікального курортно-рекреаційного потенціалу Феодосії. Цю думку підтримав Сергій Валерійович Аксенов», ‒ процитувала Опанасюк прес-служба уряду.
Радмін запропонував інвестору ‒ компанії «Юггидрострой» ‒ альтернативний майданчик для реалізації проекту ‒ промислову зону Керчі. Віце-прем'єр Опанасюк сказала, що договір із підприємством розірвуть, якщо воно відмовиться від нового місця.
Протест із дворічним відтермінуванням
Інвестиційний проект зі створення транспортно-технічної схеми перевантаження та зберігання цементу з'явився ще два роки тому. Міністерство економіки Криму, підконтрольне Росії, підписало відповідну угоду з інвестором ‒ ТОВ «Юггидрострой» ‒ 25 липня 2016 року. З місцевою владою та громадськістю питання не узгоджувалося. Згідно з проектом, термінал мав з'явитися на території Феодосійського морського порту. Ця компанія є філією «Кримських морських портів» ‒ підприємства, що перебуває у власності Радміну, до якого місто відношення не має.
Ідея проекту полягала в тому, що до Феодосії приходитимуть кораблі з цементом із Краснодарського краю Росії, із заводів компанії «Новоросцемент». Матеріал хотіли перевантажувати в сховища, розташовані в порту. Тут же цемент мали фасувати й перевантажувати у вантажівки та потяги, які доправлятимуть продукт покупцям.
Проект дозволяв провести перевалку цементу до 10 тисяч тонн на місяць. Очікувалося, що виробничий процес буде повністю автоматизованим, тому створять лише 10 робочих місць.
Компанія, з якою уклали інвестиційний проект, ‒ ТОВ «Юггидрострой», зареєстрована в Керчі. Вона входить до російської групи компаній, що займається торгівлею будівельними матеріалами. Відповідно до російського реєстру юридичних осіб, фірми з назвою «Юггидрострой» діють у Москві та Сочі. Філія компанії була зареєстрована в Керчі спеціально для реалізації інвестпроекту в Феодосії, але підприємство також брало участь у будівництві мосту через Керченську протоку.
Із літа 2016 до травня 2018 років плани з будівництва терміналу великих протестів у Феодосії не викликали. Але в червні міська рада ухвалила рішення звернутися до підконтрольного Росії голови Криму Сергія Аксенова (Аксьонова) з проханням скасувати інвестиційну угоду. Депутати обґрунтували свою позицію тим, що місту від термінала матиме незначні надходження ‒ всього близько 36 тисяч рублів на рік, а потенційний збиток може бути великим.
Місцеві чиновники боялися того, що перевалка цементу в пляжній зоні призведе до забруднення повітря та прибережної території. Інвестор це заперечував і запевняв феодосійців, що проект не завдасть шкоди навколишньому середовищу завдяки сучасному обладнанню, яке дозволяє очищати повітря на 99,97 відсотка.
Однак ні адміністрацію Феодосії, ні депутатів, ні громадських активістів це не переконало. Місцеві жителі почали збір підписів із вимогою розірвати інвестиційну угоду, а міські відділення російських партій ЛДПР і КПРФ подали заявки на проведення мітингів 2 вересня.
28 серпня щодо цементного терміналу вперше висловився Сергій Аксенов. Він наголосив, що влада врахує «необхідність збереження та розвитку курортно-рекреаційного потенціалу Феодосії». Через два дні його заступник Лариса Опанасюк сказала, що терміналу в місті не буде.
Свято замість мітингу
Ініціатори протестів проти цементної перевалки сприйняли рішення уряду як особисту перемогу, але мітинги вирішили не скасовувати.
Мітинг не скасовується, одностайно відсвяткуємо перемогуМикола Волков
«Феодосія ‒ місто, що має свій особливий характер. Ми відкриті, бойові та справедливі. Саме наша дружна позиція і є базисною платформою, що неодмінно зробить наше місто квітучим. Мітинг не скасовується, одностайно відсвяткуємо перемогу. Всіх запрошуємо», ‒ написав у Facebook голова феодосійського відділення ЛДПР Микола Волков.
Компартія Росії свій мітинг теж вирішила не скасовувати, але з інших причин.
Вирішили, а потім скасовують. Чому? Тому що з людьми не радятьсяМикола Осауленко
«Ми мітинг проведемо з таким змістом: влада, перед тим як ухвалювати рішення, зобов'язана радитись із людьми. А то вирішили, а потім скасовують. Чому? Тому що з людьми не радяться», ‒ пояснив кореспонденту Крим.Реалії депутат міськради Феодосії від КПРФ Микола Осауленко.
Інвестор не згодний із рішенням кримського уряду відмовити йому в будівництві терміналу в Феодосії. На думку директора ТОВ «Південгідробуд» Михайла Короля, можлива екологічна шкода від проекту заснована на домислах, і тому влада ухвалила необдумане рішення.
Керівник компанії поки не готовий сказати, як він відповість на пропозицію збудувати термінал у Керчі.
У підсумку ухвалять рішення, чи буде змінений майданчик, чи ні. Поки остаточне рішення інвестором ще не ухваленеМихайло Король
«Зараз фахівці-економісти опрацьовують модель, наскільки вона буде вигідна й підходитиме тим заявленим вимогам, які ми висували, коли його (контракт ‒ КР) укладали. У підсумку ухвалять рішення, чи буде змінений майданчик, чи ні. Поки остаточне рішення інвестором ще не ухвалене», ‒ сказав директор компанії.
Раніше в Керчі вже опрацьовувалися проекти з виробництва та перевалки цементу, причому це також викликало обурення екологів і громадськості. 2007 року про плани збудувати цементний завод повідомила донецька компанія «Альтком». Для цих цілей компанія взяла в оренду керченський порт «Камиш-Бурун» і територію біля селища Приозерне Ленінського району. Спорудження заводу розпочали 2013 року, але після анексії Криму Росією будівництво завмерло. 2014 року порт «Камиш-Бурун» був «націоналізований». Через рік кримський уряд підписав угоду на будівництво цементного заводу в Керчі з новою компанією «Ген Інвест», проте поки вона не реалізована.