«Ми чуємо тільки брехню та обіцянки»: у Криму «єдиноросам» перед виборами влаштували демарш

Останні дні перед російськими виборами в Криму ознаменувалися виступами проти партії влади «Единая Россия». У різних регіонах активісти звинувачують їх у невиконанні обіцянок за попередню каденцію та закликають кримчан не віддавати їм свої голоси знову. Крим.Реалії з'ясовували, хто й що стоїть за цим демаршем.

Берегове: п'ять причин протесту

Протестне звернення до партійного керівництва «єдиноросів» вручив партійцям активіст Андрій Пашук у селищі Берегове під Феодосією. Це сталося 30 серпня під час зустрічі з жителями селища спікера підконтрольного Москві кримського парламенту Володимира Константинова та російського сенатора з Криму Сергія Цекова (обидва балотуються в депутати кримського парламенту за списком «Единой России»). Відео оприлюднив у соцмережах феодосійський активіст Олександр Таліпов, який теж балотується в депутати, але від російської партії «Родина».

На відео зафіксовано, як під час виступу Сергія Цекова Андрій Пашук вийшов до нього на сцену та, простягнувши документ, пішов. За ним із залу вийшли ще близько десятка людей. Сергій Цеков папірець узяв, зазначивши: «Спасибі, можна було й наприкінці передати. Я передам».

У цьому документі, адресованому центральній та кримській партійним приймальням «Единой России», а також самому Цекову, місцеві жителі перераховують п'ять причин, чому вони не голосуватимуть за цю партію.

«Упродовж чотирьох років ми чуємо тільки брехню та обіцянки. За чотири роки жодна федеральна цільова програма не реалізована в селі.

Інфраструктура села повністю зруйнована, немає доріг, освітлення, облаштування. Під виглядом облаштування недобросовісні користувачі знищують екологічно чисті пляжі Берегового.

Представники влади ведуть повне руйнування та розбазарювання колись курортного села


Численні звернення громадян не розглядаються по суті. Ми отримуємо на них просто відписки. Представники влади ведуть повне руйнування та розбазарювання колись курортного села», ‒ йдеться в документі.

З фрагментів звернення, які були оприлюднені в соцмережах, видно, що під ним стоять підписи 22 людей. Але Андрій Пашук запевняє, що всього підписантів 750.

«Схожа ситуація була у Приморському, де аналогічний лист вручили жителі селища Константинову. Гастролі партії «кримської весни» були затьмарені», ‒ говорить Олександр Таліпов.

Приморське та Берегове повністю підтримують партію «Единая Россия»


У звітах кримської організації «Единой России» про ці епізоди нічого не повідомляється. У пресслужбі партійної організації подію оцінили коротко: «Напевно є тільки кілька людей, які не згодні (голосувати за «Единую Россию» ‒ КР). Приморське та Берегове повністю підтримують партію «Единая Россия». Це офіційно й не підлягає сумніву».

Відповідати на інші запитання у пресслужбі відмовилися.

Феодосія: «Ви тут не знайдете підтримки»

Раніше російський активіст із Криму Олександр Горний опублікував фото оголошень у Феодосії, адресованих агітаторам «Единой России».

«Велике прохання не приходити до нас у під'їзд! Ви тут не знайдете підтримки! Ваша партія давно всіх налаштувала проти себе, узаконивши пенсійну реформу, підвищивши тарифи, ПДВ тощо», ‒ йдеться в оголошеннях.


Незабаром після цього кандидат у депутати Феодосійської міськради від «Единой России» Дмитро Давидов повідомив про крадіжку в місті партійних листівок. «Під час проведення пікету в нас була вкрадена коробка з агітаційним матеріалом. Дві нехороші людини схопили відкриту коробку, в якій чітко було видно, що в ній лежить саме агітаційний матеріал, і кинулися тікати. Тут, як то кажуть, до ворожки не ходи ‒ цей матеріал «спливе» 7 або 8 вересня», ‒ сказав він.

Дмитро Давидов звинувачує в цьому політичних опонентів, оскільки «не може повірити, що це були незалежні люди». Він очікує, що листівки з'являться в Феодосії в «день тиші» або в день голосування, щоб скомпрометувати партію. У зв'язку з цим кандидат звернувся до поліції, де у нього взяли заяву.

Севастополь: білборди з «політичним трупом»

У Севастополі невідомі висловили протест проти кандидатки в депутати підконтрольного Росії місцевого парламенту від «Единой России» Тетяни Щербакової. У місті з'явилися білборди з її зображенням, на яких написано: «Щербакова = політичний труп. Забере корупцію з собою в могилу».

Місцева активістка Ольга Дронова, яка теж балотується в депутати підконтрольного Росії парламенту Севастополя як самовисуванка, вважає, що ці білборди створили самі «єдинороси», щоб привернути увагу до свого кандидата.

«Майже впевнена, що це справа рук піарників самої Щербакової. Є такий політтехнологічний прийом. Робиш треш щодо себе ж, а потім піар, типу зробили опоненти. Робиться в акурат перед виборами, щоб електорат не встиг забути. Ми ж жалісливий народ. Жаліємо скривджених та вбогих», ‒ пояснює вона.


Сама Тетяна Щербакова розцінила ці білборди як прояв слабкості й боязні з боку своїх опонентів. Причому вона впевнена, що ця ідея належить саме чоловікам. «Опоненти не можуть аргументувати або довести конкретними справами, що вони щось корисне для міста робили п'ять років. Тому кидаються какашками й пісяють у тапки, розвішуючи на окрузі дурну антирекламу. Що, недохлопчики, страшно вам? Правильно, бійтеся», ‒ написала вона в Facebook.

Політична агітація російської партії «Единая Россия» в Севастополі


Ялта: сім причин голосувати проти

Голова Ялтинської громадської ради, активіст Сергій Сардико теж публічно виступив проти «єдиноросів». Напередодні виборів він опублікував у соцмережах сім причин голосувати проти них.

Причини він перераховує такі: «Щоб не було політичної монополії однієї партії в Ялтинській міськраді, щоб нарешті розпрощатися з українським минулим, щоб прийшли нові люди зі свіжими ідеями, щоб не приписували собі ті успіхи, які їм (представникам «Единой России») не належать, щоб не було гасла «Від кримської весни до кримської мрії», щоб не було амебних слухняних виконавців чужої волі в міськраді».

Сергій Сардико


Як сьому причину Сергій Сардико називає необхідність у разі зміни влади в Ялті дати оцінку «знищенню Приморського парку, розпочатому Партією регіонів і успішно продовженому, передачі з міської в республіканську власність театру імені Чехова та втраті можливості створення міського професійного театрального колективу, зведенню нових парканів на автовокзалі та всьому узбережжі, провалу програми ФЦП «Комфортне середовище» та крадіжкам бюджетних грошей, завищеним цінам у магазинах і деградованому малому бізнесу, злиденним зарплатам вчителів і медичних працівників і пов'язаній із цим нестачі кадрів і неефективному муніципальному управлінню».

Щоправда, назвати цей протест цивільним складно, оскільки Сергій Сардико на майбутніх виборах балотується в депутати Ялтинської міськради від Компартії Росії.

Джанкой: «Цих людей залишати при владі не можна»

У середині серпня проти «єдиноросів» виступив житель Джанкоя з першою групою інвалідності через зір Ігор Нікітенко, який п'ять місяців тому повідомив про побиття в громадській приймальні партії «Единая Россия» депутатом-«єдиноросом» Михайлом Шереметом.

Після того як російські силовики відмовилися притягати до відповідальності депутата, джанкоєць вийшов у центр міста з табличкою «Жодного голосу «Единой России». Її депутати б'ють незрячих інвалідів».


«Представники «Единой России» не повинні бути в коридорах влади, тому що це система. Тому що, коли була жива моя дружина, скільки ми билися з владою! Мені боляче й прикро, що всі чиновники, які є представниками «Единой России», від нас відверталися. Мільярдів ми не просили, ми просили допомогти з оформленням документів, але ніхто не відгукнувся. Цих людей залишати при владі не можна», ‒ пояснив свою акцію він.

Представники «Единой Росії», які в цей час проводили свою акцію в центрі міста, ніяк не відреагували на появу Ігоря Нікітенка. В офісі кримської організації партії його протест коментувати тоді відмовилися.

«Це не наймасовіші заворушення, але це перший сигнал»

Кримський політичний експерт Сергій Кисельов вважає, що протестні настрої в Криму виправдані, їх варто було очікувати. «Для Криму це специфічна ситуація, тому що люди хотіли одного, а отримали дещо інше. І це «інше» пов'язане з якістю людей, які представлені в депутатському корпусі, багато в чому успадкованих від попередньої держави. Усі вади, помножені на різке збільшення можливостей, звісно, викликають у людей неприйняття. Але ці люди неоднорідні й не являють собою єдиного цілого. У різних регіонах люди незадоволені різним», ‒ зазначив він.

Кримський політолог Дмитро Омельчук називає кримські протестні акції проти «Единой России» показовими, оскільки в попередні роки у кримської влади не було опонентів. «Це вже показник, тому що п'ять років і навіть три роки тому такого дійсно не було. Але цікава деталь ‒ в усіх випадках протестні акції звернені все-таки проти місцевих чиновників, які майже всі є членами «Единой России». Тобто, як і раніше, перша людина в країні залишається поза критикою. Поки це не наймасовіші заворушення, але це перший сигнал, перші «паростки», які показують, що в Криму люди починають виявляти активність», ‒ говорить політолог.

Дмитро Омельчук


Проте обидва експерти вважають, що нинішні протести кримчан проти «Единой России» не вплинуть на загальний настрій виборців і результати «єдиноросів».

Довідка: російська влада планує провести в Криму вибори депутатів кримського парламенту та місцевих рад 8 вересня 2019 року. В Україні, США, ЄС і низці країн світу не визнають законність проведення Росією виборів на анексованому півострові.