Ринку немає, конкуренції немає, а ось логістичний шлях дорогий, та й погода підкачала ‒ так пояснюють кримчанам підвищення цін на продукти борщового набору. Окрім того, анексований Крим продемонстрував один із найнижчих показників фінансового добробуту населення порівняно з регіонами сусідньої Росії. Такі результати власного дослідження «РІА Рейтинг» (рейтингове агентство медіагрупи МИА «Россия сегодня»). За інформацією ресурсу, до десятки аутсайдерів у Росії увійшли Бурятія, Дагестан, Калмикія, Чечня, Кабардино-Балкарія, Республіка Алтай, Карачаєво-Черкесія, Тува та Інгушетія.
При цьому лідерами за рівнем добробуту виявилися Ямало-Ненецький автономний округ, Магаданська область, Чукотка, Ханти-Мансійський автономний округ, Москва, Ненецький автономний округ, Санкт-Петербург, Сахалінська, Мурманська та Московська області. Незважаючи на високі ціни, рівень зарплат у цих регіонах дозволяє жителям почуватися досить комфортно в фінансовому плані.
Чому Крим виявився фінансово неспроможним після 2014 року? Як кримчани оцінюють свій добробут і в чому вбачають причини такої ситуації?
Ці та інші актуальні теми в студії Радіо Крим.Реалії в ток-шоу «Кримське питання» обговорив ведучий Олександр Янковський та його співрозмовники: журналіст із Севастополя Давид Аксельрод, активіст з Судака Дмитро Демчук та голова Комітету економістів України Андрій Новак.
Дослідження «РІА Рейтинг» враховує низку показників, зокрема обсяг банківських внесків, процентне співвідношення жителів з прибутками, нижчими за мінімальний рівень, кількість сімей, які оформили іпотечні кредити, а також співвідношення середніх зарплат та цін на споживчі товари й послуги.
Роком раніше у листопаді 2020 року російський Фонд розвитку громадянського суспільства склав свій рейтинг соціального добробуту для регіонів Південного федерального округу сусідньої Росії. І виявилося, що Крим у цьому рейтингу посів останній рядок. Тоді, за словами керівника кримської філії фонду Наталії Кисельової, Крим входив до числа регіонів, де середньомісячна зарплата в порівнянні з відповідним місяцем минулого 2019 року не збільшилася, а знизилася.
За повідомленнями Кримстату, серед продуктів найбільше подорожчали плодоовочеві товари: помідори та огірки свіжі ‒ на 50% і 26% відповідно, капуста білокачанна та буряк ‒ 22%, апельсини ‒ 21% і картопля ‒ 18%. Окрім того, за місяць зросли в ціні й курячі яйця ‒ майже на третину. Водночас зафіксоване зниження вартості винограду та яблук ‒ близько 8%, повідомляють кримські ЗМІ.
Дещо виросли в ціні алкоголь і тютюн ‒ у середньому на 1,3%. Причому, з алкогольних напоїв найбільше подорожчали ігристі вина та імпортне пиво.
Що стосується послуг, то в новому навчальному році загалом стала дорожча освіта. Навчання в приватних школах подорожчало майже на 13%. Також піднялися розцінки на додаткові заняття для дошкільнят та уроки іноземних мов. Водночас навчання в державних вишах незначно подешевшало.
Зростання цін ‒ звичне явище, яке вже навіть не обговорюють, розповідає в ефірі Радіо Крим.Реалії журналіст із Севастополя Давид Аксельрод.
У Севастополі повністю знесли декілька продовольчих ринків, обсяг торгівлі скоротився і новим постачальникам просто нікуди заходитиДавид Аксельрод
‒ За межі звичайного росту виходить, про це говорили минулого тижня, зліт цін на моркву, картоплю, буряк. Картопля подорожчала на 100-110%, якщо раніше кілограм картоплі звичних сортів коштував 40-45 карбованців, то в пікові дні зростання ціна піднялася до 95-100 рублів за кілограм. Це кримчанам пояснили погодними умовами ‒ рясні дощі «змили» урожай ‒ і відсутністю конкуренції з херсонськими поставками. Плюс до того, у Севастополі повністю знесли декілька продовольчих ринків, обсяг торгівлі скоротився і новим постачальникам просто нікуди заходити. Декілька років тому в Севастополі було досить багато ярмарків, був великий асортимент, в останній рік я про ці ярмарки не чую.
За офіційними повідомленнями, у Севастополі зростання цін було відзначене на картоплю (на 14,73%), огірки свіжі (на 10,19%), помідори свіжі (на 9,40%), сметану (2,90%), ковбасу варену (2,10%). Загалом, за даними Кримстату, вартість мінімального набору продуктів харчування з початку року зросла на 15%, а вартість набору споживчих товарів та послуг ‒ на 7,2%. В середньому в Севастополі на кінець вересня мінімальна вартість продуктів склала 5 307 рублів у розрахунку на одну людину, і в порівнянні з початком року збільшилася на 15%.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Севастопольські золоті коренеплоди: картопля в цініРосійський економіст Максим Блант у матеріалі Радио Свобода цитує голову Банку Росії Ельвіру Набіулліну, яка сказала: «Головна причина інфляції завжди ‒ це попит перевищує пропозицію. Якщо інфляція зростає, то попит зростає швидше, ніж зростає пропозиція».
«Ось і відповідь, ‒ зазначає в матеріалі економіст, ‒ у серпні-вересні попит отримав безпрецедентне підживлення з боку держави. І це негайно позначилося на цінах. І ось біда, вибори позаду, а Путін все не заспокоюється. Тема бідності його не полишає. І чим більше Путін тиснутиме на уряд, вимагаючи перемогти бідність, чим активніше уряд братиме «під козирок», збільшуючи розмір допомоги та індексуючи все, що можна проіндексувати, тим активніше розкручуватиметься інфляційна спіраль. Єдиний спосіб це зупинити ‒ збільшити пропозицію. А для цього потрібні інвестиції, причому бажано ‒ приватні».
У 2014 році індексації та доплати від Росії мали вагу в Криму, розповідає в ефірі Радіо Крим.Реалії активіст із Судака Дмитро Демчук, але у 2021 році все суттєво змінилося.
Влаштуватися на хорошу посаду без кумівства в Криму нереально, кримчан беруть на роботу за залишковим принципомДмитро Демчук
‒ Запрацювали санкції, почалася криза, економіка просіла, ціни сильно піднялися і стало жити важко. У нас у Криму не найнижчі зарплати ‒ люди, які приїжджають, говорять про це ‒ але ціни високі. Цього року сезонний заробіток був у людей на третину меншим, ніж торік. Влаштуватися на хорошу посаду без кумівства в Криму нереально, кримчан беруть на роботу за залишковим принципом, компанії, які приходять, везуть свій персонал. Везуть сюди безправних заробітчан, а кваліфіковані кримчани намагаються виїхати з Криму. У місцевих чиновників немає можливості вплинути на ситуацію, всі вони дуже бояться говорити щось проти кремлівської влади й готові точно виконувати накази.
Стабільне зростання цін на продовольство в Криму голова Комітету економістів України Андрій Новак пов'язує з відривом від материкової частини України, про це він говорив в ефірі Радіо Крим.Реалії.
З Росії логістичний шлях довгий і дорогий. Туризм уже не дає такого прибуткуАндрій Новак
‒ Крим ‒ це півострів, і єдиний зв'язок з материком ‒ Україна. Україна забезпечувала Крим водою, електрикою, газом, хлібом, іншими продуктами. Назад Україна отримувала знамениту червону цибулю та трохи фруктової групи ‒ приблизно 5% від того, що вирощувала Херсонська область. А з Росії логістичний шлях довгий і дорогий. Туризм уже не дає такого прибутку, а насильницькі російські програми ‒ це дуже бідні туристи, які розселяються в санаторіях і не везуть із собою гроші. Останні роки в самій Росії реальні прибутки населення не ростуть. На те дві причини: дуже глибока корупційна система в Росії та міжнародні санкції, які не дають розвиватися економіці.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Зростання цін у кримському глухому куті(Текст підготувала Інна Аннітова)