Міністерство оборони Росії нещодавно оприлюднило відеозапис, на якому, за його словами, були танки Leopard німецького виробництва та бойові машини Bradley виробництва США, які російські війська захопили під час боїв з наступаючою українською армією на Запорізькому фронті.Повідомлення російської сторони про підбиту західну техніку з’являлися і раніше, проте інколи після перевірки танки Leopard виявлялися тракторами. Цього разу агентство Reuters змогло підтвердити, що машини, які видно на російському відео, були танками Leopard і бронемашинами Bradley, але не змогло незалежно перевірити місце або дату зйомки, пише Українська служба «Голосу Америки».
Як кажуть у Reuters, на кадрах, оприлюднених на офіційному каналі міністерства в месенджері Telegram, зображено два танки Leopard, а також дві пошкоджені бойові машини Bradley.
«Bradley горять», але їх можна замінити
Однак військові експерти кажуть, що навіть, якщо заяви росіян про підбиту західну техніку правдиві, це ще не означає, що з українським контрнаступом щось пішло не так, і тим більше – це не привід для розпалювання панічних настроїв.
Військовий аналітик Майкл Пек каже, що висвітлення українських втрат у пресі часом доведено «до фарсу». Він наводить приклад однієї зі статей, де написано, що Україна втратила половину поставлених Фінляндією танків.
«Але Фінляндія надіслала лише шість модифікованих машин Leopard 2R: втрата трьох із приблизно 800 українських танків навряд чи є панахидою за українською бронетехнікою», – каже Пек, який публікує свою статтю на сайті Центру аналізу європейської політики (CEPA).
«Бредлі горять», – пояснює аналітик. Він додає, що західна техніка не є невразливою, вона є лише на порядок кращою, ніж та, якою воюють росіяни. І якщо заїхати на мінне поле, як це сталося зараз в Україні, «навіть найбільший броньований бегемот перетвориться на палаючі уламки».
«Насправді танки Abrams бували знищені під час «Бурі в пустелі», як і Leopard 2 у Сирії», – пояснює експерт на прикладі попередніх конфліктів, у яких була задіяна західна техніка.
Він говорить, що великою мірою українці стали жертвами власного успіху, і від них очікують мало не повторення вигнання арабських військ з Ізраїлю часів шестиденної війни.
Пек каже, що справжнім побоюванням могло б бути не те, що Україна втрачає свою найкращу зброю, а радше те, що цю зброю неможливо було б замінити. І дійсно, своєї техніки в потрібних кількостях Україна не виробляє, а НАТО після роззброєння часів після холодної війни не має потрібних запасів.
Your browser doesn’t support HTML5
Однак наразі США, і Німеччина пообіцяли надати більше танків і бронетехніки, щоб компенсувати втрати на полі бою.
Як повідомив Голос Америки, 13 червня США оголосили про новий пакет військової допомоги Україні на 325 мільйонів доларів, який включав серед іншого, 15 бойових машин Bradley.
«Якби вдалося ціною кількох Bradley досягти такої стратегічної мети як ізоляція контрольованого Росією Кримського півострова, це була б вигідна справа», – каже аналітик. Звичайно, якщо буде звільнено «кілька сіл», то це – інша ситуація.
Чим більший успіх на фронті, тим більша підтримка
Газета Wall Street Journal, із посиланням на офіційних осіб, пише, що Вашингтон після складних внутрішніх дебатів, планує поставити в Україну танки Abrams і оснастити їх снарядами зі збідненим ураном, які є ефективними проти російських танків.
Випущені на високій швидкості, снаряди здатні пробивати лобову броню російського танка на великій відстані, пояснюють аналітики, які спілкувалися з газетою Wall Street Journal.
«Снаряд влучає, як вантажний потяг, – сказав в інтерв’ю газеті Скотт Бостон, аналітик із питань оборони корпорації Rand і колишній офіцер армійської артилерії. – Він дуже довгий і дуже щільний. Таким чином, він спрямовує велику кількість кінетичної енергії на певну точку бронетехніки противника».
Дебати у Вашингтоні, пояснює газета, були пов’язані, зокрема, і з тим, що ця зброя може мати екологічні наслідки. Також в адміністрації Байдена є розбіжності щодо того, як найкраще підтримувати українські сили, зокрема чи постачати касетні боєприпаси, пише газета.
Але, виглядає, що перемогли прихильники тієї точки зору, що Києву потрібна зараз максимальна допомога, яка б «дозволила Україні досягти якомога більшого прогресу на полі бою, щоб поставити Київ у сильну позицію для переговорів, якщо мирні переговори врешті-решт будуть проведені».
У Конгресі тим часом вимагають від президента Байдена надати Україні всю зброю для перемоги. Як зазначають оглядачі, політична підтримка України серед законодавців залишається сильною, але вони побоюються, що підтримка може послабитись, якщо контрнаступ Києва буде невдалим.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.
Масштабна війна Росії проти України
24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.
На початку квітня російські війська повністю залишили три області на півночі України – Київську, Чернігівську і Сумську.
Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацією», згодом – «захист Донбасу».
Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури у Маріуполі, Харкові, Чернігові, Житомирі, Сєвєродонецьку, а також у Києві й інших українських містах і селах.
На початок квітня Україна і країни Заходу оцінювали втрати Росії у війні в межах 15-20 тисяч убитими. Кремль називає у десять разів меншу цифру, хоча речник Путіна визнав, що втрати «значні». У березні Україна заявила про 1300 загиблих захисників. Президент Зеленський сказав, що співвідношення втрат України і Росії у цій війні – «один до десяти».
Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей. Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств. РФ відкидає звинувачення у воєнних злочинах, а вбивства у Бучі називає «постановкою».
Станом на 10 квітня ООН підтвердила загибель 1793 людей та поранення 2439 цивільних внаслідок війни Росії проти Україні.