Як повідомляє російська преса, відповідно до нового указу лідера Кремля, окремий оперативний штаб у Сімферополі на чолі з начальником кримського прикордонного управління ФСБ РФ відповідатиме за всі операції антитерору в Азовському морі. Анексувавши Крим та Севастополь, а надалі окупувавши частини територій Луганської, Донецької, Запорізької та Херсонської областей України, Росія поширила на них дію свого федерального законодавства. При цьому, на думку російської влади, Азовське море нібито «стало внутрішнім морем РФ».
Чи зміниться ситуація у Криму та Приазов'ї у зв'язку зі згаданим указом, як можливі зміни позначаться на мешканцях цих територій? Чи вплине передача контролю над антитерором в Азовському морі російським прикордонникам на усталену позицію «Росгвардії» в Азово-Чорноморському регіоні? Де межі повноважень сімферопольського прикордонного управління ФСБ РФ? Чи відображає новий указ Володимира Путіна існуюче суперництво за сфери впливу, включаючи Крим, між Віктором Золотовим та Олександром Бортніковим? У цих та інших питаннях Крим.Реалії спробували розібратися на місці з експертами.
«Під антитерор» віддали не все Азовське море
«Додатково покласти на оперативний штаб у морському районі (басейні) у місті Сімферополі організацію планування застосування сил та засобів федеральних органів виконавчої влади та їхніх територіальних органів боротьби з тероризмом, управління контртерористичними операціями в акваторії Азовського моря», – йдеться у документі, підписаному російським президентом Володимиром Путіним. Виняток у цьому випадку становлять води портів та лиманів, а також акваторії Керченської протоки і Таганрозької затоки Азовського моря.
Раніше, у грудні 2015 року президент Росії видав указ про створення у низці морських районів оперативних штабів для організації планування сил боротьби з тероризмом. Зокрема, такі структури були утворені в російських містах Каспійськ, Мурманськ, Петропавловськ-Камчатський, Южно-Сахалінськ, а також в анексованому Криму – Сімферополі. У компетенцію оперативних штабів поставили обов'язки щодо організації планування застосування сил і засобів федеральних органів виконавчої влади та їхніх територіальних органів боротьби з тероризмом. Керівниками оперативних штабів у морських районах, якщо інше рішення не було ухвалено головою Національного антитерористичного комітету РФ, за посадою стали керівники прикордонних органів ФСБ.
Сьогодні до складу оперативних штабів входять: керівник – начальник прикордонного органу ФСБ РФ, заступник керівника – начальник територіального органу ФСБ, начальник лінійного управління МВС РФ на залізничному, водному та повітряному транспорті, представник військ російської національної гвардії, начальник управління МНС РФ, представник російських збройних сил, начальник центру спеціального зв'язку та інформації ФСО Росії, а також заступник вищої посадової особи (керівника вищого виконавчого органу державної влади) відповідного регіону. Голові Національного антитерористичного комітету доручено протягом трьох місяців – до 6 грудня – визначити зону відповідальності оперативного штабу в Сімферополі в акваторії Азовського моря.
Росія реалізує статус «внутрішнього» для Азовського моря
Крим.Реалії звернулися за коментарями до керівника програм безпеки Центру глобалістики «Стратегія XXI» (Київ) Павла Лакійчука та попросили його висвітлити причини виділення Кремлем саме Сімферополя для боротьби з тероризмом в Азовському морі.
РФ почала здійснювати заходи щодо реалізації статусу Азовського моря як нібито «де-факто внутрішніх вод Росії»Павло Лакійчук
«Включення акваторії Азовського моря окремим указом Володимира Путіна до зони відповідальності оперативного антитерористичного штабу в морському районі (басейні) у місті Сімферополі свідчить про те, що на третій рік війни в Україні та через два з половиною роки після окупації українських територій у Приазов'ї, РФ почала здійснювати заходи щодо реалізації статусу Азовського моря як нібито «де-факто внутрішніх вод Росії». Цікаво, що федеральний закон «Про протидію тероризму» та указ президента РФ «Про заходи щодо протидії тероризму» 2006 року вони почали реалізовувати щодо морських вод Росії лише у 2016 році, що є дуже вибірковим. В указі російського президента від 26.12.2015 року №664 «Про заходи щодо вдосконалення державного управління в галузі протидії тероризму» оперативні антитерористичні штаби у морських районах (басейнах) мають бути сформовані у Мурманську, Петропавловську-Камчатському, Южно-Сахалінську та Каспійську. Дивно? Так! У списку також є окупований у 2014 році Сімферополь (і Чорне море), але не було нібито «споконвічно російського» Калінінграду (і Калінінградського анклаву)… Може, вже тоді кремлівські спецслужби виділяли безпеку «Північних потоків» та головної бази Балтійського флоту як нікчемні? Як говорив Генеральний прокурор СРСР: «Головне, під час слідчих дій не вийти на себе…». Хоча вже в 2019 році Калінінград був внесений окремим пунктом», – каже Павло Лакійчук.
Конкуренція між ФСБ та «Росгвардією» підігрівається Кремлем?
Що стосується компетенції та конкуренції ФСБ та «Росгвардії», яка раніше отримала широкі повноваження щодо охорони об'єктів з можливістю блокування в Азові окремих акваторій і територій, то, на думку Павла Лакійчука, в окупованому Криму «поля для діяльності російського антитерору вистачає на всіх генералів».
«І для генерал-лейтенанта ФСБ Леоніда Михайлюка – він начальник загального оперативного антитерористичного штабу, і для генерал-майора ФСБ Вадима Мітрейкіна – він, як головний російський прикордонник на Кримському півострові, командує оперативним штабом у морському басейні. У зібранні творів Володимира Леніна є теза, якою і керуються досі в Кремлі, ухвалюючи такі рішення щодо антитерору в Азовському морі: «Суд має не усунути терор; обіцяти це було б самообманом чи обманом, а обґрунтувати та узаконити його принципово, ясно, без фальшу та без прикрас». Тепер про «виключення». Антитерористичні повноваження так званих «кримських ФСБ-шників» в Азовському морі обмежені – їх не пускають до годівниці «ФСБ-шників ростовських» – Таганрозька затока та хлібні місця їхніх краснодарських колег – портопункти узбережжя Тамані та східного берега Азова (Ахтаніз). Але ключик до Азовського моря залишається в руках Віктора Золотова (командувач «Росгвардії» – КР) – контроль над зоною Керченської протоки, що включає Керч-Єнікальський канал, Кримський міст та Керченську поромну переправу. Загалом, як каже російська приказка, «кожній сестрі по сережці», але так, щоб не забували, хто в хаті господар. У питанні поглиблення конкуренції між Віктором Золотовим та Олександром Бортниковим (директор ФСБ РФ – КР), що у разі втрати Росією контролю над Кримом може призвести до одноосібної відповідальності Володимира Куліша (генерал армії, перший заступник директора ФСБ РФ – начальник прикордонних військ – КР) саму «конкуренцію» створює «їхній господар». Не за «втрату Криму», а за агресію в Україні відповідатимуть усі: у всіх пір’ячко на писку, а руки в крові. Сподіватися, що хтось із них проскочить – даремно», – заявив співрозмовник журналісту Крим.Реалії.
У терорі проти жителів Приазов'я указ нічого не змінює – експерт
Заступник директора Центру близькосхідних досліджень (Київ) Сергій Данилов, відповідаючи на питання Крим.Реалії, наголосив на тому, що росіяни почуваються не дуже впевнено на окупованих територіях українського Приазов'я.
Окупанти збудували, як вони заявляють, систему антитерору, але насправді – контррозвідувальну системуСергій Данилов
«Мені здається, що сьогодні нічого суттєво не зміниться. Сімферополь і так усім керував. Стаціонарна база ФСБ та всіх силових органів була, є і буде у Сімферополі. Це просто фіксація того стану, що є. Якщо подивитися, куди вивозять ув'язнених, затриманих, викрадених людей із Херсонської області чи півдня Запорізької області, з Мелітополя, то з'ясується, що їх усіх везуть до Сімферополя – у СІЗО №1 та №2. Потрібно також подивитися, звідки йдуть ротації, це також Сімферополь. Показовий момент. Один із моїх знайомих, приїхавши з Криму до Генічеська, дав опис ситуації. За його спостереженнями та відчуттями, він потрапив на територію, в якій росіяни не впевнені: військові в масках, недружні місцеві, візуально помітна емоційна дистанція між місцевими жителями та прибулими. Окупанти збудували, як вони заявляють, систему антитерору, але насправді – контррозвідувальну систему в Херсонській та Запорізькій областях. Але ця система досі функціонує переважно на принципах ротації. Так, уже в Генічеському районі є ті, хто там постійно. Але все ж таки впевнено вони почуваються у Сімферополі, а не в окупованому Приазов'ї», – підкреслив Сергій Данилов.
Він також зазначив, що налагоджена агресором система тиску і терору проти місцевого населення на окупованих частинах територій Запорізької та Херсонської областей у своїй роботі досягла максимального апогею, тож далі «загвинчувати гайки» вже просто нікуди.
«У цьому сенсі я також не думаю, що щось зміниться. Це у них іде у постійному режимі. Я знаю кілька конкретних прикладів, коли в Криму ситуація значно краща, ніж на окупованій Херсонщині, у рази краща. Мені відомі випадки у Криму, коли люди могли собі дозволити у грубій формі відповісти російському поліцейському за те, що він щось сказав проти України, побити російського поліцейського, вдало втекти від співробітника ФСБ. Щодо цього репресивний режим на Херсонщині і так у десятки разів страшніший, ніж у Криму. Вони його ніяк не можуть змінити. Більше того, у цій російській системі з'являється все більше «дір», – уточнив експерт.
«Терор» не заважає Кремлю нарощувати турпотік та інвестиції у Приазов'ї
5 вересня призначений Кремлем глава Криму Сергій Аксьонов (за документами – Аксенов) у режимі відеоконференцзв'язку взяв участь у засіданні Ради при повноважному представнику президента РФ у Південному федеральному окрузі (до якого Росія включила анексований Крим – КР). Як повідомляється, учасники зборів обговорили «заходи, спрямовані на покращення ділового клімату та забезпечення зростання обсягу інвестицій в основний капітал».
Повноважний представник президента Росії в Південному федеральному окрузі Володимир Устинов нагадав про поставлену Путіним мету – збільшити до 2030 року обсяг інвестицій в основний капітал не менш ніж на 60% порівняно з рівнем 2020 року.
«В умовах санкцій недружніх держав питання активізації інвестиційної діяльності мають першочергове значення. У регіонах необхідно організувати системну роботу з інвесторами, формувати для них комфортні умови, скорочувати адміністративні бар'єри та утримувати в розвитку інфраструктуру для реалізації проєктів», – заявив він.
До складу Південного федерального округу входять приазовські регіони РФ – Ростовська область та Краснодарський край. До цього ж округу Росія включила анексовані нею Крим та Севастополь.
Проте під «Приазов'ям» у Росії дедалі більше мають на увазі Ростовську область, Краснодарський край, Східний Крим і території українського півдня, захоплені Росією.
Так, «Стратегія розвитку Приазов'я до 2040 року», яка нібито вже узгоджується на федеральному рівні, передбачає створення великих будівельних кластерів і збільшення турпотоку до 50-60 млн осіб. Про це севастопольським журналістам розповіла російська «радниця з Приазов'я» голови угрупування «ДНР» (визнана терористичною в Україні – КР) Марина Борисюк. Розвиток туристичної галузі видається авторам стратегії однією з важливих складових «благополуччя» названих територій, що, на думку авторів, «допоможе розвантажити перенасичені туристами російські курорти, які вже діють».
Раніше, у липні, Володимир Путін доручав уряду РФ «до 1 вересня розробити та затвердити стратегію розвитку Приазов'я до 2040 року»
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.