Рубрика «Погляд», спеціально для Крим.Реалії
Вже десять днів на контрольних пунктах в'їзду-виїзду (КПВВ) на адміністративному кордоні Криму з материковою Україною немає українських митників, а функцію огляду особистих речей громадян виконують українські прикордонники. Про особистий досвід подорожі на материкову Україну і назад та виявлені проблеми на КПВВ «Чонгар» розповідає автор Крим.Реалії.
Адміністративний кордон між Кримом і Херсонською областю, через який ми до 2014 року проскакували потягом, в автомобілі чи автобусі, навіть не помічаючи, тепер перетворився на досить серйозний «квест»: для його перетину необхідно здійснити безліч різних дій. А тут ще й пандемія коронавірусу свою «лапу» доклала, додавши випробувань.
«Лєночко, у нас є wi-fi?», або «танці з бубном» на адмінкордоні
В одному зі старих випусків передачі Comedy Club не дуже просунутий у комп'ютерних питаннях бізнесмен, керівник великої фірми цікавиться у секретарки: «Лєночко, у нас є wi-fi?». Смішний такий номер у виконанні Харламова та Батрутдінова.
На пунктах пропуску через адмінкордон також є зв'язок з інтернетом через мережу wi-fi. Точніше, має бути, але є не завжди.
Біля будівлі прикордонного посту громадяни ловлять wi-fi, щоб встановити програми «Дiя» та «Вдома» (раніше «Дiй вдома»), без яких через кордон потрапити складно. Точніше, пропустять без «Дій вдома», але відправлять у супроводі поліції до ізолятора в Херсоні. Така перспектива мало кого тішить, тому додаток на смартфони ставлять і старі, і молоді. Хтось – сам, хтось із сторонньою допомогою.
Я «Вдома» встановив вдома, ще коли програма була «Дiй вдома», тому цей пункт для мене не є актуальним. А попутники шукають цю мережу, яка періодично відвалюється. Прикордонники перезавантажують роутер, але згодом проблема виникає знову.
Можна, звичайно, скористатися мобільним інтернетом, але у багатьох на рахунку недостатньо для цього коштів. Або гроші були, та спливли. Тому що мобільні оператори щомісяця списують з рахунку абонплату, але не всі кримчани знають про ці особливості тарифів.
Однак дратує в ситуації, що склалася, не це, а те, що налагодити цей зв'язок на окремо взятому прикордонному пункті, як виявилося, дуже складно. З моменту введення в дію програми «Вдома» проблеми з wi-fi на адмінкордоні спостерігаються постійно. Особисто я спостерігаю ці страждання співвітчизників щомісяця, коли їжджу на материк.
Цифровізація – це добре. І «Вдома», і «Дiя» – чудові додатки, великий респект тим, хто їх вигадав. Але чому громадянин має влаштовувати «танці з бубном» на адмінкордоні, щоб цими досягненнями скористатися?
Вхід рубль, вихід – два
Коли всі труднощі з «Дією» та «Вдома» вирішено, проходимо прикордонний контроль. Військовий-прикордонник вибірково цікавиться, що везуть громадяни в сумці чи валізі, дехто просить «відкрити і показати». Процедура відбувається досить швидко.
Далі – здавання тесту на коронавірус. Низький уклін Міжнародному Червоному Хресту, який організував безкоштовне тестування для тих, хто виїжджає з Криму. Тут доводиться почекати, бо черга і тому що потрапили на перерву, яка з 12 до 13 години. Але тут питання, скоріше, до перевізника, який міг би підвозити до адмінкордону до або після перерви. Втім, це дрібниці. За кілька годин «Вдома» повідомляє, що тест негативний і моя умовна самоізоляція завершена.
Дорогою назад до Криму перехід через пункт пропуску на Чонгарі відбувається вже не так легко. По-перше, одночасно прибули три або чотири мікроавтобуси, і десант із кількох десятків людей рушив до адмінкордону, утворивши чергу. По-друге, процес уповільнює тотальний прискіпливий огляд особистих речей, організований прикордонниками.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Скасування ВЕЗ «Крим»: що чекає на кримчанЇх двоє, один із службовим собакою. Лабрадор-ретрівер, мабуть, натренований на наркотики та боєприпаси, водить носом, але приводів для реагування немає, і він залишається нерухомим.
Другий військовослужбовець перевіряє особисті речі людей, які їдуть до Криму. Пропонує відкрити валізи, рюкзаки, дорожні сумки та дамські сумочки, перекласти й розкласти речі, відповісти на питання – що в тому чи іншому пакеті.
Громадяни розпаковують добротно покладені речі, на прохання перевіряльника перекладають їх, потім збирають все назад. Прикордонник часто запитує: «Що це за пігулки?» та уважно читає написи на упаковках.
Взагалі не зрозуміло, чому на виїзді контролю майже немає, а на в'їзді до Криму «шмонають» на повну
Потім уже в черзі перед російським КПП мої попутники діляться враженнями. «Коли на українській посаді митники були, набагато швидше все відбувалося», – каже один. «Взагалі не зрозуміло, чому на виїзді контролю майже немає, а на в'їзді до Криму «шмонають» на повну, – обурюється інший. – Адже ми їдемо з української території на українську, нехай і непідконтрольну територію».
Ось точно, як у прислів'ї: вхід карбованець, вихід – два.
Офіційно
Як повідомляли Крим.Реалії, з 21 листопада припинив роботу український митний контроль на адміністративному кордоні Криму з материковою частиною України – набув чинності закон про відміну вільної економічної зони (ВЕЗ) «Крим».
ВЕЗ «Крим» створили у 2014 році за допомогою спеціального закону, що запроваджував особливий порядок застосування українського законодавства на півострові. Скасування цього закону передбачає припинення роботи українських митних постів та здійснення відповідних процедур на КПВВ «Чонгар» і «Каланчак» на адміністративному кордоні Криму з материковою Україною.
Раніше помічник начальника Херсонського прикордонного загону Іван Шевцов поінформував Крим.Реалії, що представників української митниці вже немає на українських контрольних пунктах пропуску, а їхні функції виконують прикордонники.
«Зараз покладено додаткові функції на органи Державної прикордонної служби, і наразі її співробітники здійснюють огляд речей пасажирів, які перетинають адмінкордон. Наразі ми керуємося тимчасовими інструкціями порядку здійснення огляду, але переліку речей, які заборонені до переміщення через адмінкордон, немає. У законі прописано, що забороняється провозити будь-які вантажі через адмінкордон, дозволяється провозити лише особисті речі», – розповів він.
Нинішні скарги громадян на пильний огляд на адмінкордоні оперативно прокоментував для Крим.Реалії також Іван Шевцов.
Контроль здійснюється однаково як на в'їзд, так і на виїздІван Шевцов
На запитання, чому ретельніший контроль особистих речей у ручній поклажі організований на в'їзді до Криму, а не навпаки, прикордонник відповів, що «контроль здійснюється однаково як на в'їзд, так і на виїзд». За словами помічника начальника Херсонського прикордонного загону, «особлива увага приділяється виявленню наркотичних і вибухонебезпечних речовин. Він розповів, що нещодавно на КПВВ «Каланчак» прикордонниками спільно зі співробітниками Служби безпеки України у банці з варенням було виявлено тротилову шашку, яка надалі, ймовірно, могла бути використана для терористичних актів на території України».
Ретельний контроль речей громадян пов'язаний, перш за все, з безпекою громадян і українських військовослужбовців, які несуть службу на КПВВ, оскільки Російська Федерація в окупованому Криму зараз проводить заходи за участі великої кількості російських військових і техніки, стверджує помічник начальника Херсонського прикордонного загону.
Тривалість заходів контролю (догляду) буде скорочено, оскільки на КПВВ «Чонгар» і «Каланчак» «планується встановлення інтроскопів для огляду особистих речей громадянІван Шевцов
Іван Шевцов запевнив, що надалі тривалість заходів контролю (догляду) буде скорочено, оскільки на КПВВ «Чонгар» і «Каланчак» «планується встановлення інтроскопів для огляду особистих речей громадян». Помічник начальника прикордонного загону уточнив, що два такі прилади вже доставлені на КПВВ «Чонгар», їх запустять у роботу протягом тижня. А встановлення інтроскопів на КПВВ «Каланчак» заплановано до кінця 2021 року.
Крім цього, за його словами, Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України передбачило встановлення на КПВВ рамок металодетекторів, і зробити це планується також до кінця цього року. А ось організація мережі wi-fi, за словами Івана Шевцова, перебуває поза компетенцією прикордонного загону.
Відповів на запитання Крим.Реалії про якість інтернет-зв'язку на КПВВ заступник голови Херсонської облдержадміністрації Микола Якименко. «Я особисто вперше чую про таку проблему. Ми маємо чат, куди пишуть і громадяни, і прикордонники, повідомляючи про проблеми на адмінкордоні. Про проблеми з wi-fi повідомлень останнім часом не було», – сказав чиновник.
За словами заступника голови ХОДА, обладнання постійно перевіряють на працездатність. «Щодо КПВВ «Чонгар», останнє звернення було три місяці тому. А на КПВВ «Каланчак» 22 листопада під час візиту голови Мінреінтеграції Ірини Верещук була технічна помилка wi-fi, але її виправили миттєво», – уточнив Микола Якименко.
Думки, висловлені в рубриці «Блоги» передають погляди самих авторів і не обов'язково відображають позицію редакції
Адмінкордон між материковою Україною і Кримом
Після анексії Криму Росією на початку 2014 року між материковою Україною і півостровом проліг формально адміністративний, але фактично – справжній кордон. У Херсонській області на адмінкордоні з Кримом працюють три контрольні пункти в'їзду/виїзду – «Каланчак», «Чонгар» і «Чаплинка». З 19 жовтня 2021 року пункт пропуску «Чаплинка», який був кілька місяців на ремонті, вирішили закрити.