«Може статися параліч охорони здоров'я». Коронавірус у Криму після туристичного сезону

Щодня російські чиновники фіксують близько сотні нових випадків захворювання в Криму і Севастополі

Підконтрольний Росії глава Криму Сергій Аксенов на екстреній нараді 15 вересня повідомив, що «жодних нових правил, положень та режимів через коронавірус вводити не будуть», і закликав дотримуватися наявних вимог. Тим часом кількість тих, хто заразився COVID-19 у тимчасово окупованому Криму стабільно зростає.

Щодня російські чиновники фіксують близько сотні нових випадків захворювання сумарно в Криму та Севастополі ‒ при загальній кількості хворих за весь час у більше ніж 3300 осіб. Відомостей з незалежних джерел про кількість хворих на півострові немає. Українські правозахисники, посилаючись на результати власного моніторингу, стверджують, що і ці цифри істотно занижені. Тим часом лікарні по всьому півострову перепрофілюють на коронавірусні госпіталі. Про те, як кримська медицина та російська влада дають раду з епідемією, йшлося в ефірі Радіо Крим.Реалії.

Незважаючи на збільшення кількості хворих на коронавірус на півострові, наприкінці серпня ‒ початку вересня в Криму відбулися декілька великих фестивалів, в Ялті пройшов «кубок світу» з хайдайвінгу, а Керч відзначила День міста. У Севастополі відбулося голосування за російського губернатора міста, результати якого Україна, США, Євросоюз і низка інших країн світу не визнають.

Кореспондент і ведучий телепроєкту Крим.Реалії Дмитро Євчин, який готує сюжет на цю тему, розповів, що на цьому тлі підскочили навіть офіційні показники захворюваності на COVID-19.

У порівнянні з минулим місяцем приріст склав 140% ‒ нічого подібного більше не було ніде
Дмитро Євчин

‒ Ми були вражені новою статистикою від російського уряду: за підсумками серпня Крим випередив усі регіони сусідньої Росії за темпами поширення коронавірусу. У порівнянні з минулим місяцем приріст склав 140% ‒ нічого подібного більше не було ніде. Ми вирішили поцікавитися, чому так сталося, і з'ясували, що серпень ‒ традиційний місяць парадів і всіляких масових заходів у Криму. Це і концерти під егідою російського пропагандиста Дмитра Кисельова, де майже всі були без масок, і виставка «Армія-2020» у Керчі, яку відвідали тисячі людей, серед них і багато дітей. На концерті в Ялті також зібралися тисячі глядачів, і хоча він проходив на вулиці, на набережній, все одно утворилася тиснява. Окрім того, День знань 1 вересня у Криму також зібрав дуже багато людей ‒ і більшість без масок. Утворилися черги в класи тощо.

Діти з гвинтівками та Ленін «під прицілом»: виставка військової техніки в Керчі (фотогалерея)

При цьому Дмитро Євчин вслід за українськими правозахисниками вважає, що російська статистика захворюваності в Криму насправді занижена.

Головна проблема кримської медицини ‒ кадрова: стало зрозуміло, що катастрофічно не вистачає лікарів для роботи з інфікованими
Дмитро Євчин

‒ До речі, і в Росздравнадзоре визнали, що їх підрахунки не зовсім точні ‒ щоправда, у цьому звинуватили лікарів на місцях, які нібито фіксують пневмонії замість COVID-19. Зараз головна проблема кримської медицини ‒ кадрова: стало зрозуміло, що катастрофічно не вистачає лікарів для роботи з інфікованими. Ми зателефонували у сімферопольську лікарню, яка ще декілька місяців тому вивісила оголошення про прийом на роботу лікарів усіх спеціальностей, і розпитали, чи вдалося когось набрати. Нам відповіли: «Приходьте, будете усі пульмонологами». Тобто не має значення, якої спеціальності лікар ‒ він має лікувати захворювання легенів. В Армянську єдину міську лікарню перепрофілювали, по суті, в інфекційну. При цьому проблема з невиплатами надбавок досі існує, але серйозно замовчується.

Заступник директора Кримського центру медицини катастроф Галина Буглак 10 вересня в ефірі Радіо «Спутник в Крыму» повідомила, що через спалахи COVID-19 доводиться перекидати з регіонів півострова навіть бригади «швидкої допомоги»:

«Ми відзначаємо високий рівень захворюваності, і наші люди працюють в екстремальних умовах, з позамежними навантаженнями. Зараз вся система охорони здоров'я Криму проходить перевірку на міцність. Але немає лиха без добра: нам доводиться в цілодобовому режимі шукати виходи зі складнощів, які виникають, і все одно від цього буде величезна користь, оскільки це не остання інфекція на планеті. Завдяки COVID-19 ми відпрацювали схему перекидання бригад «швидкої допомоги» Кримом, коли з регіонів з меншою кількістю викликів на кшталт Джанкоя чи Красноперекопська ми переводимо співробітників на Південний берег Криму, де потреба в них вища. Якщо ми бачимо, що десь кількість своєчасних приїздів на виклики істотно зменшується, ми аналізуємо, що у нас в сусідньому регіоні, і перекидаємо. Навіть орендуємо людям житло».​

Російський активіст, голова організації «Чистий берег. Крим» Володимир Гарначук переконаний, що ні система охорони здоров'я, ні загалом система російського управління на півострові не може впоратися з викликами пандемії.

З цими фестивалями твориться якесь божевілля: зараз рівень захворюваності в Криму набагато вищий, ніж був під час введення карантину навесні
Володимир Гарначук

‒ Насправді «швидку допомогу» доводиться чекати по 4-6 годин, якщо вона взагалі приїжджає, лікарні забиті, а для медиків, яких на словах вшановують як героїв, досі не створили нормальних умов роботи. Тим часом з цими фестивалями твориться якесь божевілля: зараз рівень захворюваності в Криму набагато вищий, ніж був під час введення карантину навесні. Чиновники намагаються замовчати трагедію і смерті людей від епідемії, але смертність у Росії зросла на 30 тисяч осіб у липні. Крим став одним з найбільших розсадників інфекції, тому що туди приїхало безліч людей з північних регіонів Росії, де хвиля тільки починалася. Потім вони роз'їхалися в інші області, тобто Крим став міксером для хворих і здорових людей. Я впевнений, що після цього ми побачимо великі спалахи по всій Росії.

Владимир Гарначук

Володимир Гарначук вказує на те, що пандемію посилює нестача води в Криму, враховуючи, що Сімферополь з кінця серпня живе за графіками водопостачання, які стають все жорсткішими.

Нові обмеження вводити не будуть: влада не хоче, щоб економіка зупинилася і щоб люди перестали платити податки
Володимир Гарначук

‒ Навіть у разі випадання рясних опадів ці складності будуть все одно виникати циклічно, і наступного літа водний дефіцит повернеться знову. Але, незважаючи на все це, нові обмеження вводити не будуть: влада не хоче, щоб економіка зупинилася і щоб люди перестали платити податки. Тому чиновники просто закриватимуть очі на смерть. Якщо в червні послаблення в епідеміологічному режимі були пов'язані з голосуванням за обнуління термінів президента Володимира Путіна, то зараз людей просто кинули напризволяще: мовляв, терпіть, платіть податки і все.

Український лікар-імунолог, кандидат медичних наук Федір Лапій висловлює занепокоєння, що загальна хвиля сезонних вірусних захворювань може спричинити параліч кримської охорони здоров'я.

Резерв надання медичної допомоги може бути вичерпаний ‒ і тоді настане параліч системи охорони здоров'я
Федір Лапій

‒ Будь-які масові заходи, тим більше коли не дотримуються правил інфекційного контролю ‒ носіння масок, соціальна дистанція, чисті руки ‒ будуть сприяти поширенню вірусу. Можна, звичайно, говорити, що причина збільшення кількості випадків ‒ у покращенні лабораторної діагностики, але необхідно також звертати увагу на кількість важких хворих і заповненість ліжок. Навіть якщо ситуація з COVID-19 буде залишатися стабільною, попереду сезон застуд, грипу та інших вірусних і бактеріальних інфекцій. Вони завжди були однією з основних причин для госпіталізації людей, і таким чином резерв надання медичної допомоги може бути вичерпаний ‒ і тоді настане параліч системи охорони здоров'я. Власне кажучи, це одна з основних небезпек пандемії: ми вже спостерігали щось подібне в Італії та інших розвинених країнах.

Федір Лапій рекомендує кримчанам у першу чергу уникати скупчень людей і не відвідувати заплановані російською владою масові заходи, а в закритих приміщеннях обов'язково носити маски.

(Текст підготував Владислав Ленцев)

Коронавірусна інфекція COVID-19

Коронавірус SARS-CoV-2, раніше відомий як 2019 nCoV, виявили в Китаї наприкінці 2019 року.

Він викликає захворювання COVID-19. У деяких випадках перебіг хвороби легкий, в інших – із симптомами застуди та грипу, в тому числі з високою температурою і кашлем. Це може перерости в пневмонію, що може бути смертельною. Більшість хворих одужує; помирають переважно люди з ослабленою імунною системою, зокрема літні.

11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я визнала спалах захворювання, що викликається новим коронавірусом, пандемією.