З моменту офіційного виявлення у Криму першого випадку коронавірусу пішов другий місяць. За цей час кількість заражених, за заявами російської влади, збільшилася з чотирнадцяти (зафіксованих у перший тиждень) до 67. Ще 31 хворий, за офіційною статистикою, ‒ в Севастополі. Крим.Реалії продовжують стежити за динамікою поширення вірусу та розвитком подій на півострові в умовах пандемії.
Більшість випадків коронавірусу завезені до Криму з сусідньої Росії та інших країн, стверджує підконтрольна Росії місцева влада. Зокрема, з 67 випадків інфікування 20 завезені з-за кордону та десять ‒ із Росії. Решта стали наслідком внутрішнього зараження в результаті контактів із хворими. Аналогічна ситуація і в Севастополі, кажуть чиновники.
Показники розповсюдження коронавірусу в Криму від підконтрольної Росії влади не підтверджені міжнародними організаціями та іншими незалежними джерелами. Але поки ці відомості ‒ єдині, які відображають динаміку. Альтернативної інформації від незалежних джерел немає.
Цього тижня ситуація на півострові виглядала так (без урахування інформації 25 квітня – КР):
Коронавірус та московські контакти
Майже щодня в Криму фіксують кілька нових випадків коронавірусної інфекції. Рекордним за масовістю виявлення захворювання стало 21 квітня. У той день виявили відразу п'ять нових хворих. (Зранку 25 квітня підконтрольний Росії глава Криму Сергій Аксенов повідомив, що за добу 24 квітня зафіксовано рекордні 10 випадків захворювання коронавірусною інфекцією – КР).
«Три випадки ‒ це попередні осередки, сімейні. Одна людина вже лежала з пневмонією в залізничній лікарні. Швидше за все, вона заразилася в Бахчисарайському районі. Два випадки ‒ у Сакському та Джанкойському районах. Тому розслаблятися зарано», ‒ сказав Сергій Аксенов.
Коло контактів хворих, виявлених 21 квітня, становить 111 осіб, уточнив він.
Особи з близького контакту поміщені в умови обсерваціїНаталія Пеньковська
По два випадки захворювання в Криму фіксували 22 і 23 квітня.
У першому випадку, в Сакському та Бахчисарайському районах зараженими виявилися жителі Москви, стверджує голова кримського управління Роспотребнадзору Наталія Пеньковська.
«У них були виявлені ознаки ГРВІ та відповідно до розпорядження, які були мною видані, вони підлягали обстеженню на коронавірус, аналізи підтвердили наявність діагнозу. Вони госпіталізовані, особи з близького контакту поміщені в умови обсервації», ‒ розповіла Пеньковська.
У другому випадку два зараження походять від контактів із хворими в Сакському та Джанкойському районах, про які повідомлялося 21 квітня, сказав Сергій Аксенов.
Ще про чотири випадки стало відомо 24 квітня. Двох інфікованих коронавірусом виявили в Джанкойському районі, ще по одному ‒ в Бахчисараї та Ялті.
«Двоє хворих з одного сімейного осередку контактували з прибулими з Москви родичами, двоє інших ‒ також контактні в сімейному осередку з раніше підтвердженими випадками. Всі обстежені й госпіталізовані до інфекційного стаціонару. Клінічних проявів не мають», ‒ стверджує підконтрольна Росії влада Криму.
«Займатися демократією немає можливості»
Цього тижня з обсервації вивели лікарню в Армянську. Раніше вона опинилася в епіцентрі подій через виявленого там пацієнта з коронавірусом. Через це лікарню ізолювали від відвідувачів і оточили бійцями Росгвардії. Місцевим жителям запропонували звертатися за медичною допомогою в лікарні Красноперекопська та Джанкоя.
Тепер під охорону Росгвардії потрапили обсерватор у Євпаторії та Сімферопольська клінічна лікарня №7, де лікуються хворі на коронавірус.
Цього тижня російські поліцейські в Криму почали частіше виявляти факти підробки дозволів на пересування в умовах обмежувальних заходів. Кримчан за це штрафують.
У межах боротьби з поширенням коронавірусу російські силовики також перевіряють усі відомості, які гості півострова вказують в анкетах під час приїзду на півострів.
«Займатися демократією немає можливості», ‒ так анонсував Сергій Аксенов тотальні рейди за адресами проживання туристів у Криму.
Цього тижня він також звернувся до росіян із проханням не їхати на півострів.
Переконливо прошу всіх наших громадян утриматися зараз від приїзду на територію КримуСергій Аксенов
«Чесно кажучи, ніколи не думав, що звертатимуся ось із таким закликом до наших співгромадян. Однак іншого виходу сьогодні немає. Я переконливо прошу всіх наших громадян утриматися зараз від приїзду на територію Криму, як з метою відрядження, так і з метою відпочинку, оскільки всі кримські санаторії, місця відпочинку закриті. При цьому я ще раз кажу, як сказав наш президент, розмежування ‒ це єдині на сьогодні ефективні ліки», ‒ наголосив Аксенов.
Разом із тим у підконтрольному Росії уряді Криму готуються дозволити підприємствам сфери послуг повернутися до роботи найближчим часом. За словами голови уряду Юрія Гоцанюка, у травні на півострові можуть відкритися салони краси, перукарні, сервісні центри ремонту техніки, взуттєві майстерні, хімчистки, а також магазини, які торгують будматеріалами, залізними виробами та електрокабельною продукцією.
Цього тижня кримські чиновники також оголосили про послаблення податкового навантаження на майно та транспортного податку для бізнесу через ситуацію з коронавірусом.
Ситуація в Севастополі
У Севастополі цього тижня повідомили про виявлення нових випадків коронавірусної інфекції 22 квітня. Йдеться про шість заражених. Повідомляється, що в одного з пацієнтів із COVID-19 перший аналіз на вірус був негативним. Друга проба дала позитивний результат.
«Одне заспокоює: всі шість підтверджених випадків ‒ це пацієнти лікарні імені Даші Севастопольської. Вони усі перебувають під спостереженням. Вчора та сьогодні вони були переведені до інфекційної лікарні», ‒ повідомив в.о. російського губернатора міста Михайло Развожаєв.
Всі шість підтверджених випадків ‒ це пацієнти лікарні імені Даші СевастопольськоїМихайло Развожаєв
Під медичним наглядом у Свято-Георгіївському монастирі, де минулого тижня виявили коронавірус, продовжує перебувати 21 особа.
За словами Развожаєва, найбільшою небезпекою для містян є привезені випадки, тому влада вживає «всіх необхідних заходів для запобігання цьому». Силовики посилили контроль на пунктах в'їзду в місто.
Проте, припустив Михайло Развожаєв, якщо до кінця тижня в Севастополі не з'явиться нових осередків зараження, влада може ухвалити рішення про пом'якшення режиму для підприємств із деяких галузей (25 квітня стало відомо про п'ять нових випадків захворювання коронавірусною інфекцією COVID-19 у Севастополі – КР).
Цього тижня севастопольцям пообіцяли виплатити соціальну допомогу: по три тисячі рублів на кожну дитину. Отримати таку виплату бажають 70 тисяч севастопольців.
Також місцеві депутати затвердили податкові пільги для бізнесу в умовах обмежувальних заходів.
У підконтрольному Росії парламенті Севастополя порахували, що через коронавірус, за найоптимістичнішими прогнозами, міський бюджет не дорахується 1,2 мільярда рублів податкових надходжень. А при поганому сценарії сума збитків може збільшитися до п'яти мільярдів.
Що не так з кримською статистикою
У Кримській правозахисній групі офіційні відомості кримських чиновників про захворюваність на коронавірус називають сумнівними. Інформація про тестування кримчан на COVID-19 суперечлива, а чіткі терміни отримання результатів цих тестів відсутні, сказала Крим.Реалії координатор КПГ Ольга Скрипник.
«Тестування проводиться далеко не для всіх. У деяких районах Криму очікували результат тестів до чотирнадцяти днів, оскільки його відсилали до Москви. Відповідно, статистика навіть де-факто влади, як мінімум, відставала на 14 днів», ‒ пояснила вона.
У деяких районах Криму очікували результат тестів до чотирнадцяти днів, оскільки його відсилали до МосквиОльга Скрипник
До того ж, за словами Ольги Скрипник, кримчан, які до 17 березня потрапили до лікарень із симптомами коронавірусу, взагалі не тестували. Правозахисникам доводиться самостійно збирати інформацію по лікарнях.
«Є негласна вказівка керівництва лікарень: якщо приходить пацієнт з підозрою на COVID-19, але це не важкий випадок, не тестувати. Це робиться для того, щоб статистика була заниженою», ‒ стверджує Скрипник.
Правозахисниця зазначила, що на п'ятому тижні з моменту офіційного виявлення коронавірусу в Криму, не повідомлялося про жоден летальний випадок. Вона називає це «дивним», оскільки смертність від коронавірусу фіксується в усіх країнах, де він виявлений, включаючи Росію, яка анексувала Крим.
У Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України повідомили про приховування російською владою інформації про захворюваність на коронавірус серед військових, дислокованих у Криму.
«На всіх тимчасово окупованих територіях ‒ і на Донбасі, і в Криму ‒ спостерігається гостра нестача медичного персоналу для супроводу хворих, а також ретельно приховується поширення коронавірусу серед військових окупаційних контингентів», ‒ стверджують у міністерстві.
У відповідь російський глава анексованого Криму Сергій Аксенов назвав ці заяви «свинством».
Коронавірусна інфекція COVID-19
Коронавірус SARS-CoV-2, раніше відомий як 2019 nCoV, виявили в Китаї наприкінці 2019 року.
Він викликає захворювання COVID-19. У деяких випадках перебіг хвороби легкий, в інших – із симптомами застуди та грипу, в тому числі з високою температурою і кашлем. Це може перерости в пневмонію, що може бути смертельною. Більшість хворих одужує; помирають переважно люди з ослабленою імунною системою, зокрема літні.
11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я визнала спалах захворювання, що викликається новим коронавірусом, пандемією.