У низці курортних регіонів сусідньої Росії запроваджені обмеження, пов'язані з ростом захворюваності на коронавірус, зокрема обмеження стосуються туристів. При цьому російська влада Криму поки не наважується на жорсткі заходи, попри стрімке поширення COVID-19 на півострові. Російський глава Криму Сергій Аксенов повідомив, що чиновники відстежуватимуть через соцмережі порушення коронавірусних обмежень ресторанами, кафе, нічними клубами та іншими закладами. Він зобов'язав чиновників проводити нічні рейди в курортних містах, але про повний локдаун поки не йдеться.
Як нова хвиля коронавірусу торкнулася Криму та кримчан? Чи можливий локдаун? Чи можуть обмеження зупинити поширення коронавірусної інфекції в умовах високого курортного сезону? Як обмеження торкаються кримського бізнесу?
Ці та інші актуальні теми в студії Радіо Крим.Реалії у ток-шоу «Кримське питання» обговорили ведучий Олександр Янковський та його співрозмовники: український лікар-імунолог, кандидат біологічних наук Борис Донський, кореспондент «Новой газеты» Іван Жилін, гендиректорка Директорату з розвитку цифрових перетворень в охороні здоров'я МОЗ України Марія Карчевич, український політолог Дмитро Левусь, російський економіст, радник із макроекономіки гендиректора компанії «Відкриття-брокер» Сергій Хестанов.
«Ви бачите в інших регіонах (сусідньої ‒ ред.) Росії йде вибухове зростання, локдауни там запроваджують. Тому наше завдання – все зробити так, щоб не довелося тотально все закривати. Тому посилимо контрольні заходи зараз. Так, неприємно все це, штрафуватимемо, але іншого шляху немає. Інший шлях ‒ знову все закрити. Якщо все піде під укіс, і стане зрозуміло, що система охорони здоров'я планово не може впоратися, розглядатимемо гірший варіант», ‒ сказав Аксенов 30 червня на засіданні оперативного штабу з протидії поширенню COVID-19.
За його словами, найчастіше зараз заражаються коронавірусом у громадському транспорті, медустановах та об'єктах громадського харчування.
В управлінні Роспотребнадзору у Криму та Севастополі відзначають, що темп приросту хворих повернувся до показників січня.
Ситуація – досить серйозна і, на жаль, тенденції до її зміни в найближчі два тижні ми точно не спостерігатимемоНаталія Пеньковська
«Приріст захворюваності на коронавірусну інфекцію за поточний тиждень у республіці Крим складає 0,53. Це один із найвищих темпів приросту, у порівнянні зі середньоросійським показником, і він такий же, як у нас був у січні місяці. Тоді ми говорили про максимум захворюваності на нову коронавірусну інфекцію. Тільки за останній тиждень кількість зареєстрованих випадків порівнювана з цифрою хворих за весь березень 2021 року. Тобто ситуація – досить серйозна і, на жаль, тенденції до її зміни в найближчі два тижні ми точно не спостерігатимемо», ‒ повідомила головний санітарний лікар Криму Наталія Пеньковська.
При цьому, станом на 30 червня, у Криму виконання плану з вакцинації населення від коронавірусної інфекції становить 35 відсотків.
Для досягнення «кримського мільйона» необхідно збільшити темпи вакцинації утричіОлександр Остапенко
«Сьогодні в регіон поставлено 351 458 доз вакцини. Вакциновано першим етапом 314 868 осіб, із яких старше за 60 років ‒ 138 672 осіб. Виконання плану вакцинації на сьогодні становить 35 відсотків. Залишок вакцини першого компонента ‒ 36 590. За добу ми вакцинуємо від 9 до 11 тисяч осіб, із них перший компонент отримує 5-6 тисяч осіб. Це непогано, але для досягнення «кримського мільйона» необхідно збільшити темпи вакцинації утричі», ‒ сказав голова російського МОЗ у Криму Олександр Остапенко на засіданні оперативного штабу з протидії COVID-19.
У Криму до 1 вересня запроваджені коронавірусні обмеження для всіх розважальних закладів та закладів громадського харчування, заборонено проводити випускні вечори, запроваджений обов'язок вакцинуватися представникам сфери послуг. Але коронавірусних обмежень у Криму не дотримуються, каже керівник регіонального управління Роспотребнадзору Наталія Пеньковська.
«На жаль, попри всі ті вимоги, які прописані в вашому указі, в наших приморських містах і селищах переважно після 21.00 таке враження, що ніякі укази на об'єкти громадського харчування не поширюються. Ми бачимо це й за зараженнями при зборі епіданамнезу щодо транспорту ‒ у транспорті дотримання маскового режиму знизилося до 30%, навіть менше», ‒ зазначила вона.
Окрім того, у Криму відзначають дедалі більшу кількість хворих серед молодого покоління.
У структурі нових хворих вік зміщується на молодше поколінняНаталія Пеньковська
«У структурі нових хворих вік зміщується на молодше покоління. Сьогодні найвищі цифри захворюваності у віковій групі 18-27 років, 30-49 років ‒ працездатне населення. COVID молодшає. За результатами секвенування, на території республіки Крим виділяються як традиційні штами нової коронавірусної інфекції, так і штами, викликані британським вірусом та індійським вірусом. Тобто сьогодні триває змішане циркулювання, у зв'язку з цим усі заходи, які реалізуються на території, мають виконуватися», ‒ каже Пеньковська.
Український лікар-імунолог, кандидат біологічних наук Борис Донський в ефірі Радіо Крим.Реалії зазначає, що нові штами коронавірусу краще розмножуються.
Вакцинація, можливо, не завершить пандемію, але дуже знизить смертність і кількість важких випадків перебігу хворобиБорис Донський
– Пандемія триває, особливо у країнах, де вакцинована мала кількість населення. У Великій Британії та Росії, швидше за все, йде один вірус ‒ «Дельта» і сплеск пов'язаний із тим, що люди або вакциновані, або вакциновані неефективною вакциною. Ступінь заразності вірусу визначається кількістю часток, які мають потрапити в організм, щоб викликати зараження. Якщо, наприклад, для зараження потрібна тисяча часток, то це не дуже небезпечний вірус, а якщо сто ‒ заразніший, а одна-дві ‒ дуже висока небезпека зараження. З появою нових штамів підвищується шанс знову захворіти у тих, хто вже хворів, адже вірус уже «переодягнувся» і його буде складно впізнати вашій імунній системі. Вакцинація, можливо, не завершить пандемію, але дуже знизить смертність і кількість важких випадків перебігу хвороби.
На необхідність вакцинуватися росіяни реагують так, «як їх змушує реагувати влада», розповідає в ефірі Радіо Крим.Реалії кореспондент «Новой газеты» Іван Жилін.
У приватних розмовах люди часто кажуть, що не хотіли б вакцинуватися, але їх примушуютьІван Жилін
– У приватних розмовах люди часто кажуть, що не хотіли б вакцинуватися, але їх примушують. Наприклад, роботодавці не допускатимуть до роботи невакцинованих. Влада каже, що обов'язковій вакцинації підлягають співробітники сфери послуг, але мені напевно відомо, що співробітників бюджетних установ, які не мають потоку відвідувачів, теж примушують до вакцинації. І це йде через «прохання» начальників. Люди не довіряють представникам влади, які женуть їх на вакцинацію, неохоче ідуть на вакцинацію. І тут парадокс: 60-70 відсотків ідуть на вибори й голосують за владу, якій згодом не вірять.
Тим часом в Україні кількість вакцинованих зростає, а програма вакцинації переходить у наступну фазу, розповідає в ефірі Радіо Крим.Реалії гендиректор Директорату з розвитку цифрових перетворень в охороні здоров'я МОЗ України Марія Карчевич.
– В Україні проведено 2 777 000 вакцинацій – 2 мільйони осіб отримали першу дозу і вже понад 700 тисяч завершили вакцинацію, отримавши другу дозу. Україна переходить до п'ятого етапу вакцинації і відкриває доступ до вакцинації для всього дорослого населення. Працюють Центри масової вакцинації, де можуть бути прийняті всі охочі. Вакцинація безкоштовна й добровільна, є рекомендації, але немає вимог. На материковій частині України можуть вакцинуватися усі, хто приїжджає з окупованих територій, ми запрошуємо реєструватися через контактний центр, обрати зручний пункт вакцинації та отримати дозу вакцини.
Вакцинація й запобігання поширенню вірусу в Криму ‒ відповідальність держави-окупанта, такої думки дотримується український політолог Дмитро Левусь.
Аксенов розривається між тим, щоб бути вітриною «русского міра», демонструвати успішність курортного сезону, з іншого боку він змушений реагувати на реальну ситуаціюДмитро Левусь
– Україні потрібно спостерігати, а в разі, якщо окупант не вживає необхідних дій, згідно з міжнародними конвенціями, потрібно звертатися до світової громадськості та ініціювати міжнародні позови за порушення в гуманітарній сфері. Україна мала би бути в цьому активнішою, чого не відбувається. У Росії ситуація зараз не відрізняється від тієї, яка була в першу хвилю, тобто Москва не розставляє пріоритети в цій боротьбі з COVID-19. Аксенов розривається між тим, щоб бути вітриною «русского міра», демонструвати успішність курортного сезону, з іншого боку він змушений реагувати на реальну ситуацію. При цьому він не може реагувати так, як треба і запроваджувати карантин, а йде на пів заходи. У Криму головне завдання ‒ демонструвати зростання туристичного потоку, доводити, що це перлина туристичної Росії. Може Аксенов і радий би запровадити заходи та обмеження, але не може цього зробити через позицію Москви. Кубань, Анапа, Сочі не мають такої пропагандистської ролі, як Крим, і запроваджують деякі обмеження в туристичній сфері.
Але абсолютно не зрозуміло, як ці обмеження працюватимуть й чим це завершиться для економіки Росії, говорить в ефірі Радіо Крим.Реалії російський економіст, радник із макроекономіки гендиректора компанії «Відкриття-брокер» Сергій Хестанов.
У Росії суворість законів компенсується необов'язковістю їхнього виконанняСергій Хестанов
– У Росії суворість законів компенсується необов'язковістю їхнього виконання. Невідомо, як обмеження позначаться на бізнесі, але це позитиву не додасть. Прямої, жорсткої конкуренції між великими готелями та дрібним бізнесом у туристичній сфері в Росії не спостерігається. Навіть за відсутності будь-яких обмежень у кожного був свій клієнт. Є люди, які принципово поїдуть туди, де більше респектабельний, великий і, для москвичів важливо, відомий, часто мережевий курорт. А люди, які налаштовані максимально заощадити, оберуть приватний сектор, незалежно ні від яких обставин. Але тут інтрига – в тому, наскільки влада курортних регіонів жорстко дотримуватиметься цих обмежень. Думаю, приблизно упродовж місяця стане зрозуміло.
Загалом ситуація зі зростанням захворюваності на коронавірус не надто позначиться на ВВП Росії. При цьому, значна частина людей, які прямо або побічно пов'язані з малим і середнім бізнесом, відчують це наповну.
Російський глава Криму Сергій Аксенов стверджує, що цьогоріч місцева влада фіксує на півострові «рекордне» зростання турпотоку.
А статистика захворюваності на коронавірус свідчить про те, що за минулий тиждень госпіталізовано 585 осіб із коронавірусом, 224 пацієнти в Криму – наразі перебувають у важкому та вкрай важкому стані.
Відомості російської влади Криму та Севастополя про захворюваність на коронавірус не підтверджені міжнародними організаціями та іншими незалежними джерелами. Правозахисники стверджують, що ця статистика суттєво занижена, оскільки не відображає багатьох важливих факторів, включаючи інфікування серед російських військових і спецслужб.
(Текст підготувала Інна Аннітова)
Коронавірусна інфекція COVID-19
Коронавірус SARS-CoV-2, раніше відомий як 2019 nCoV, виявили в Китаї наприкінці 2019 року.
Він викликає захворювання COVID-19. У деяких випадках перебіг хвороби легкий, в інших – із симптомами застуди та грипу, в тому числі з високою температурою і кашлем. Це може перерости в пневмонію, що може бути смертельною. Більшість хворих одужує; помирають переважно люди з ослабленою імунною системою, зокрема літні.
11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я визнала спалах захворювання, що викликається новим коронавірусом, пандемією.