Перетин адміністративного кордону між анексованим Кримом та Херсонською областю знову став проблемним для кримчан у зв'язку з обмеженнями, запровадженими українською владою з 9 серпня. Тим часом до редакції Крим.Реалії надходить безліч звернень як від жителів півострова, так і від жителів материкової частини України щодо цього.
Уряд України за дорученням президента вирішив аж до 30 серпня не пропускати на материк громадян України з кримською реєстрацією, а на півострів ‒ із материковою. Це пояснюється необхідністю запобігти поширенню коронавірусу. На материковій частині України щодня фіксується понад тисяча нових випадків цієї інфекції, а у Криму 10 серпня встановлений антирекорд ‒ за добу виявлено 48 пацієнтів із коронавірусом. Українська влада ставить під сумнів статистику російських чиновників щодо кількості заражених на півострові. Про те, як тепер перетинати адмінкордон, і наскільки виправдані нові обмеження, йшлося в ефірі Радіо Крим.Реалії.
Помічник начальника Херсонського прикордонного загону Держприкордонслужби України Іван Шевцов розповів Крим.Реалії, що фактично адмінкордон повернувся до весняного режиму карантину, який діяв до послаблення обмежувальних заходів влітку.
На материкову частину України ми пропускаємо тільки тих, у кого є тут реєстрація, а в Криму вони перебували тимчасовоІван Шевцов
– Зараз контрольні пункти «Чонгар», «Каланчак» і «Чаплинка» працюють в обмеженому режимі. На материкову частину України ми пропускаємо тільки тих, у кого є тут реєстрація, а в Криму вони перебували тимчасово. При цьому громадянин зобов'язаний встановити додаток «Дій вдома» і пройти двотижневу самоізоляцію. Якщо він відмовляється, прикордонники мають право його не пустити. Відповідно, на територію окупованого Криму ми пропускаємо тільки тих, у кого там є прописка. Іноземців пропускаємо тільки за погодженням із Міністерством реінтеграції тимчасово окупованих територій. Водночас є підстави гуманітарного характеру, які, можливо, дозволять громадянам перетинати адмінкордон. Це, в першу чергу, питання возз'єднання сім'ї: наприклад, якщо у подружжя різні реєстрації ‒ у Криму та на материку ‒ ми їх пропустимо.
Окрім того, Іван Шевцов нагадує, що українські прикордонники можуть пропускати громадян, у яких з іншого боку адмінкордону важко хворіють або померли родичі.
Все залежить від того, наскільки чіткими будуть документальні докази у громадянина: чим їх більше, тим імовірніше позитивне рішенняІван Шевцов
– Також в окремих випадках можемо пропустити абітурієнтів або студентів на навчання або для складання іспитів. Передбачені й інші важливі винятки, серед них і наявність довідки внутрішньо переміщеної особи, або документів на нерухомість. Але щодо кожного випадку рішення ухвалює особисто голова Держприкордонслужби. Все залежить від того, наскільки чіткими будуть документальні докази у громадянина: чим їх більше, тим імовірніше позитивне рішення. До того ж, усе залежить від часу доби: краще їхати вдень, тому що вночі голові Держприкордонслужби теж необхідно відпочивати. Як правило, рішення ухвалюється за годину-дві. Головне, щоб люди використовували ці гуманітарні підстави в дійсно необхідних випадках. Наприклад, якщо громадянин має докласти зусиль вклеїти фото в паспорт на материку або якщо у нього квиток на літак до Києва, ми не зможемо його пропустити.
Your browser doesn’t support HTML5
Повний перелік «гуманітарних підстав» для перетину адмінкордону 9 серпня опублікувало Представництво президента України в Автономній Республіці Крим.
Перший заступник міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ростислав Замлинський пояснює, чому обмеження на перетин адмінкордону були запроваджені настільки раптово та коли їх можуть переглянути.
Ми бачимо, що російська окупаційна влада на півострові взагалі не піклується про наших громадян, плюс навіть їхня офіційна статистика показує загрозливу тенденціюРостислав Замлинський
‒ Коли ситуація з епідемією змінюється буквально щогодини, необхідно ухвалювати оперативні рішення. Нехай вони комусь не подобаються, але ми маємо думати про всіх громадян України. Дійсно, ми вже запроваджували такі обмеження в березні, з метою уберегти наших людей від поширення коронавірусу. Це зокрема й дії на випередження, оскільки ми бачимо, що російська окупаційна влада на півострові взагалі не піклується про наших громадян, плюс навіть їхня офіційна статистика показує загрозливу тенденцію. За нашою ж інформацією, вона занижена. Поки обмеження запроваджені до ранку 30 серпня, і ближче до цієї дати буде зрозуміло, продовжимо ми їх чи ні.
Українські правозахисні організації вважають «необґрунтованим і непропорційним» рішення української влади про тимчасове припинення роботи контрольних пунктів в'їзду-виїзду між анексованим Кримом та Херсонською областю. Про це йдеться в тексті заяви, опублікованої «Кримською правозахисною групою» у Facebook. Український адвокат, радник із правових питань Громадського центру правосуддя Юлія Лісова раніше вже зверталася до суду у спробі оскаржити обмежувальні заходи, запроваджені навесні, і зараз знову наполягає, що вони невмотивовані й надмірні.
Мені незрозуміло, чому уряд не може конкретно сказати, що саме змінилося і спричинило необхідність таких заборонних заходівЮлія Лісова
– Ніхто не заперечує право уряду запроваджувати якісь обмеження і правила з метою захисту людей від хвороб, але будь-яка така заборона має бути обґрунтована та зрозуміла. У цьому випадку мотив рішення уряду абсолютно незрозумілий: нам кажуть лише, що все змінюється, загрози з'являються, і тому вони запроваджують обмеження. Мені незрозуміло, чому уряд не може конкретно сказати, що саме змінилося і спричинило необхідність таких заборонних заходів. Чому тиждень тому можна було перетинати контрольно-пропускні пункти навіть без встановлення додатка «Дій вдома» і без самоізоляції, а зараз – ні? На думку уряду, так звані гуманітарні підстави знімають усі питання, однак це не так: адже пояснення, на які вони посилаються, мають рекомендаційний характер. Нормативно й офіційно вони ніде не закріплені.
На думку Юлії Лісової, це дає підстави для суб'єктивних рішень Держприкордонслужби та створює корупційні ризики.
‒ Викликає ще більший дисонанс той факт, що громадяни України зараз можуть спокійно в'їхати з Росії ‒ але не з території тимчасово окупованого Росією Криму. Я вважаю, що це дискримінація. Зараз Громадський центр правосуддя, який я представляю, передбачив для громадян, які зіштовхуються з такими труднощами на адмінкордоні, безкоштовний юридичний супровід для оскарження заборони. Тому всі, хто відчуває цю несправедливість і готовий відстояти свою правоту в судах, можуть звертатися до мене.
Водночас в анексованому Криму в розпалі курортний сезон: російська влада повідомляє про рекордні показники бронювання номерів і сподівається, що при закритих кордонах на півострів з'їдуться мільйони росіян. Однак голова ради відділення громадської організації «Російська Медична Асоціація» у Криму Наталя Резніченко не бачить приводів запроваджувати жорсткі обмеження під час такого масового відпочинку.
Причина збільшення статистики в загальній тенденції: люди поїхали в теплі місця і десь трошки підвезли коронавірусНаталя Резніченко
– Думаю, причина збільшення статистики в загальній тенденції: люди поїхали в теплі місця і десь трошки підвезли коронавірус. Відкритий не тільки Крим, але і Краснодарський край, за кордон літаки не літають ‒ а людям треба ж десь відпочивати. Так чи інакше, 48 випадків ‒ це не 48 тисяч. Це не ті цифри, при яких ми могли б не дозволити собі оздоровлення дітей, профілактику для дорослих. Інакше у нас буде сплеск якоїсь іншої патології, особливо у жителів північної та центральної частин Росії. Це важливо навіть психологічно: усі довго сиділи в ізоляції, а зараз людям потрібне сонце. Нехай громадяни зміцніють, і тоді, якщо ми не встигнемо вакцинувати всіх, можливо, вони перехворіють на коронавірус, навіть не знаючи про це. Тоді взимку вони впораються і з сезонними вірусними інфекціями, і так далі. Тому тут політика абсолютно правильна.
Активіст з Судака Дмитро Демчук нарікає на те, що багато місцевих жителів і приїжджі росіяни вже перестали дотримуватися навіть чинних санітарних норм.
‒ Коли тільки зняли заборону та поїхали перші туристи, вони якось ще дотримувалися санітарних норм, а Роспотребнадзор штрафував, наприклад, торговців у магазинах. Зараз ‒ роби що хочеш, продавці не ходять у масках, та й покупці заходять без них. Людину в масці можна зустріти дуже рідко. З іншого боку, коли люди сиділи вдома, було таке загострення, що ще трохи ‒ і вони винесли б цю владу.
Зараз їм дають заробити, показують, що коронавірусу нібито немає, хоча тільки за офіційними повідомленнями в Судаку – 16 хворих. Сприйняття у людей різне: хтось змирився, хтось наляканий. Є таке прислів'я: очі бояться, а руки роблять. Усі розуміють, що сезон цьогоріч короткий, і на те, що за цей час вдасться заробити, потрібно буде жити всю зиму.
Підконтрольна Кремлю влада Криму відкрила півострів для російських туристів без проходження обсервації або самоізоляції ще з 1 липня. За повідомленнями Інформаційного центру з моніторингу ситуації з коронавірусом у Росії, у Криму ‒ найнижчий показник виявлених випадків COVID-19 у розрахунку на 100 тисяч населення, у порівнянні з суб'єктами Південного федерального округу, куди Росія з 2014 року відносить анексований півострів. Однак офіційний Київ не виключає, що цифри можуть бути значно більшими.
(Текст підготував Владислав Ленцев)
Коронавірусна інфекція COVID-19
Коронавірус SARS-CoV-2, раніше відомий як 2019 nCoV, виявили в Китаї наприкінці 2019 року.
Він викликає захворювання COVID-19. У деяких випадках перебіг хвороби легкий, в інших – із симптомами застуди та грипу, в тому числі з високою температурою і кашлем. Це може перерости в пневмонію, що може бути смертельною. Більшість хворих одужує; помирають переважно люди з ослабленою імунною системою, зокрема літні.
11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я визнала спалах захворювання, що викликається новим коронавірусом, пандемією.