«Погрожують, що вивезуть до Криму». Росія готує показові суди над викраденими у Херсоні?

СІЗО у Сімферополі, Крим, ілюстраційне фото

Херсонська область була окупована російськими військовими у перші дні широкомасштабного вторгнення армії Росії на материкову частину України. Вже більше місяця російська влада намагається встановити там окупаційні адміністрації та створити враження нібито підтримки російського вторгнення. Можливості для евакуації на підконтрольну Києву територію для багатьох жителів Херсонщини було відрізано першого ж дня широкомасштабного вторгнення. Але навіть перебуваючи в зоні окупації, вони досі виходять на протести і не визнають спроб встановити російську владу. Ці протести кримчанам не показують по телевізору, але їх доводиться бачити та розганяти російським солдатам.

«‎Нова влада соромиться сказати, що вона влада»

Херсонський журналіст Сергій Нікітенко каже, що небажання місцевого населення визнавати російську владу і протестні мітинги порушили плани щодо встановлення в Херсонській області окупаційної адміністрації з подальшою трансляцією картинки «визволення».

За його спостереженнями, ведеться активна робота зі створення окупаційних адміністрацій у населених пунктах Херсонської області, хоча офіційно таких цілей російський уряд не проголошував. Голів адміністрацій і територіальних громад, які не йдуть на співпрацю з російськими загарбниками, часто викрадають і намагаються замінити лояльними людьми.

Самі ці люди публічно не оголошують, що вони тут «старости», окупанти теж цього не афішують
Сергій Нікітенко

Причому роблять це теж напівттаємним способом: «У більшості сіл, ми зараз помічаємо, самі ці люди публічно не оголошують, що вони тут «старости», окупанти теж цього не афішують. Якісь люди є, вони виконують якусь роботу, але для всіх це таємниця. Наприклад, у Міловому, це маленьке село на Бериславщині, голову громади Олега Яхнієнка забрали ще у березні, і замість нього, начебто, вже є людина. Про неї говорять у селі, що вона у сільраді сидить, але сама ця людина дуже це приховує, і односельці не хочуть про це говорити. Тобто дуже дивна ситуація виходить, що нова влада соромиться сказати, що вона є владою».

Наслідки атак російських військових в Україні

У Голопристанській громаді як мінімум 10 людей викрадено, і хтось із них у полоні вже місяць
Сергій Нікітенко

Викрадення законно обраних чи призначених представників української влади, за словами Нікітенка, не поодинокі. Підрахувати всі ці випадки складно, але в деяких громадах від початку окупації не дорахувалися багатьох: «У Голопристанській громаді як мінімум 10 людей викрадено, і хтось із них у полоні вже місяць. Мера Голої Пристані викрали пізніше, а старосту Старої Збур'ївки майже на початку вторгнення викрали, і про його долю досі нічого не відомо», – розповідає журналіст.

За словами Нікітенка, жителі багатьох населених пунктів Херсонщини позбавлені інформації про те, хто фактично керує встановленими Росією військовими адміністраціями, а розпорядження, що видаються, не підписуються ніким.

Протести проти російської окупації в Генічеську, Херсонська область, 6 березня 2022 року

Експерт Центру Близькосхідних досліджень Сергій Данилов каже, що під час підготовки вторгнення в Україну російське командування погано уявляло громадські настрої навіть на південному сході країни.

«Зараз у них відбувається перший шок від того, що їх не зустріли квітами, а зустріли прокльонами та публічними акціями. Вони починають розганяти акції більш запекло, але акції не припиняються, хоча можна сперечатися щодо того, наскільки більш-менш численними вони стають. Але вони продовжуються, і очевидно продовжуватимуться», – розповідає Данилов.

За його словами, реальний розмах репресій, якими російська влада намагається задушити протести на Херсонщині, поки що оцінити складно. Далеко не про всі випадки зараз відомо.

Сергій Данилов

«Коли зникає підприємець, який не був громадянським активістом, усе життя займався бізнесом, але він активно проти зараз, про це знає лише найближче коло рідних, друзів. І вони не мають каналів для поширення інформації. Якщо фактично весь місяць людей викрадали, катували, тиснули психологічно, то зараз надходять повідомлення про те, що під час катувань вбивають. Це окремі повідомлення, які потребують перевірки, але мені здається, що ця страшна інформація може бути правдою».

«Остаточно і безповоротно розберемося»

12 березня журналіст Олег Батурін на прохання друга прийшов на вокзал у зайнятій російськими військами Каховці, де його викрали. У полоні він пробув 8 днів і зараз перебуває на підконтрольній українському уряду території. Журналіста затримали за критичні публікації, зокрема про Володимира Леонтьєва, «воєнного коменданта» окупованої Нової Каховки. У розмові з кореспондентом Крим.Реалії Батурін згадує, як 13 березня його допитували в будівлі Херсонської облдержадміністрації, і з вулиці було чути звуки українського мітингу.

Людина, яка проводила допит зі мною, була зовсім розгублена
Олег Батурін

«Людина, яка проводила допит зі мною, була зовсім розгублена. Він казав: Я не розумію, чому вони тут ходять, щось кричать, щось мітингують, щось протестують. Ми їх прийшли рятувати, а вони висловлюють свою незгоду з тим, ми ж їх рятувати прийшли!»

Далі, за спогадами журналіста, той, хто допитував, себе, заспокоював: «Ну, нічого, наші (російські військові – ред.) захоплять Миколаїв, дійдуть до Одеси, і тоді ми остаточно і безповоротно з ними розберемося».

Журналіст Олег Батурін

До Одеси російська армія майже через місяць так і не дійшла, а лінія фронту відкотилася від Миколаєва назад до Херсона. «Розбиратися» з мешканцями Херсона вже почали. За словами Олега Батуріна, у «групі ризику», насамперед, учасники АТО, активісти та журналісти.

Я міг чути все, що вони роблять з іншими викраденими людьми, як вони їх катують, забивають до смерті
Олег Батурін

«Я (перебуваючи у полоні – ред.) міг чути все, що вони роблять з іншими викраденими людьми, як вони їх катують, забивають до смерті. І я абсолютно впевнений, що рано чи пізно, якби я залишився там, у своєму місті чи на Херсонщині, я просто впевнений, що вони б до мене рано чи пізно прийшли. Просто мені пощастило, до мене не дійшли руки, оскільки вони зайняті ветеранами АТО, іншими людьми. Але рано чи пізно це все сумно закінчилося б», – каже Батурін.

Народний депутат України Сергій Хлань 11 квітня в ефірі «24 каналу» повідомив, що затримання, допити і тортури в Херсоні вже поставлені на конвеєр:

«Якщо раніше вони це робили вночі, приходили з обшуками та затриманнями, то тепер вони себе не стримують. Приходять серед білого дня, затримують максимальну кількість активістів, воїнів АТО, всіх, хто небайдужий до того, що відбувається. Тримають у підвалах, заповнені всі ізолятори тимчасового тримання, поліцейські відділи, підвали СБУ», – каже Сергій Хлань.

Сергій Хлань

Цю інформацію у коментарі Крим.Реалії підтверджує Сергій Нікітенко: «Ми точно знаємо, що людей тримають у Херсонському ІТТ, це точно там. Можливо, частину цих людей уже перевели до херсонського СІЗО. Тому що ІТТ не такий великий, а затримують людей дуже багато».

Інформація про викрадених і зниклих безвісти з'являється у загальному доступі фрагментарно: український уряд публікує списки викрадених чиновників, родичі шукають зниклих через соціальні мережі.

Технологія терору

У населених пунктах Київської області, звідки російським військам довелося відступити, виявилися сліди багатьох військових злочинів, жертв і страт серед цивільного населення. Про Бучу, Ворзель, Гостомель, Ірпінь та Бородянку тепер знає весь світ. Доступу до території Херсонської області зараз немає, і про справжні масштаби репресій там зараз можна лише здогадуватися.

Психолог Олександра Квітко, яка надає допомогу постраждалим від цієї війни, каже, що масштаби трагедії, що зараз розгортається на Херсонщині, можуть виявитися не меншими: «Ми про це ще почуємо, бо зараз там не всі мають змогу звернутися по допомогу».

Психолог розповідає, що порівняно зі звільненими населеними пунктами, з окупованих територій звернень надходить мало, і далеко не про всі випадки жертви поки що дозволяють розповідати публічно. «Ось, наприклад, останнє звернення, про яке я можу сказати. Мені телефонувала донька чоловіка, якому 60 років. Його просто били, били троє чоловіків, прикладами, ціпками. Вони били, вона кричала, просила залишити батька у спокої, вони сказали: «Тримайся подалі, інакше тобі попаде теж». Батько кричав: «Я витримаю, не підходь!»». Причини такого поводження російські солдати не назвали. Чоловік вижив.

Психолог каже, що така поведінка російських солдатів може мати кілька мотивів, від безкарності (російські командири не карають солдатів за насильство і мародерство) до образи та злоби на українців, які не хочуть російської окупації.

Вони взагалі очікували, що їх справді зустрічатимуть із квітами тощо. Цього не сталося, і ми бачимо виміщення такої внутрішньої агресії
Олександра Квітко

«Я можу погодитися з тим, що вони взагалі очікували, що їх справді зустрічатимуть із квітами тощо. Цього не сталося, і ми бачимо виміщення такої внутрішньої агресії, ненависті до нас. Наприклад, дівчинка у Бучі, якій було 19 років. Її ґвалтували троє російських військових. Її старша сестра на колінах благала їх зупинитися і взяти її замість сестри. І вони сказали їй: «Ні, дивись і передай іншим, що це буде з кожною....»».

Олександра Квітко каже, що такі дії здатні зламати людську психіку. Але своїх цілей російська армія в такий спосіб не досягне.

Українське суспільство сьогодні настільки об'єдналося і настільки відчуває горе кожного, що це лише підштовхує до дій
Олександра Квітко

«Мені здається, оскільки я спілкуюся з цими людьми, це ще більше їх озлоблює у ставленні до російських окупантів. Тобто вони розраховують, що таким чином зламають людей. А це, навпаки, дає людям більше приводів для дії. Я завжди кажу, що агресія і злість – це поштовх до дії у відповідь. Когось зламати, звісно, вдасться. Але батьків, друзів, сестер, братів тих, над ким ці злочини вчинили, це змушує протидіяти, а не здаватися. Мені здається, українське суспільство сьогодні настільки об'єдналося і настільки відчуває горе кожного, що це лише підштовхує до дій, а не кидає у відчай. Хоч вони (росіяни – ред.) і думають інакше».

Зникнення людей та обшуки як метод терору цивільного населення, схоже, справді не спрацьовують. 10 квітня у Новій Каховці відбувся проросійський «мітинг» – на центральній площі купками по троє розставили «активістів» із російськими триколорами. Водночас численний український мітинг російські військові розганяли у Херсоні. Беззбройних людей знову атакували запобіжною стріляниною та світлошумовими гранатами.

Під час акції протесту у захопленому російськими військовими місті Генічеську Херсонської області, 6 березня 2022 року

Полонені сімферопольського СІЗО

Про те, що до Сімферопольського слідчого ізолятора звозять людей, викрадених або взятих у полон на Херсонщині, повідомив лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв.

Повідомляють, що слідчі ізолятори звільнили, етапували багатьох ув'язнених і тепер заповнюють заарештованими з окупованих територій
Мустафа Джемілєв

«Повідомляють, що слідчі ізолятори звільнили, етапували багатьох ув'язнених і тепер заповнюють заарештованими з окупованих територій. З Херсона, Мелітополя звозять туди», – зазначив Джемілєв.

Він додав, що до захоплених активістів місцевих ув'язнених не підпускають. За словами Мустафи Джемілєва, є інформація, що захоплених українців катують.

Крим.Реалії отримали підтвердження інформації про відправлення жителів Херсонської області до СІЗО Сімферополя з інших джерел.

Мустафа Джемілєв

Один із кримських адвокатів на умовах анонімності повідомив Крим.Реалії, що у СІЗО є «полонені»: «Мій підзахисний каже, що є полонені у СІЗО. Їх охороняють не працівники ізолятора. Водять їх із заплющеними очима та кайданки на руках і ногах».

Близько 100 камер, у них помістили викрадених із Херсонської області та окупованих територій
Ахтем Чийгоз

Колишній політв'язень Ахтем Чийгоз із посиланням на свої джерела повідомив Крим.Реалії, що в'язнів, привезених із Херсонської області, утримують на 1 поверсі будівлі, попередньо звільнивши камери від інших арештантів.

«Близько 100 камер, у них помістили викрадених із Херсонської області та окупованих територій. З ними жодного зв'язку, жодного спілкування. З камер їх не виводять», – зазначив Джемілєв.

Ахтем Чийгоз

Крим.Реалії намагалися зателефонувати в СІЗО Сімферополя, але там не відпровіли. Ми надіслали інформаційних запит до ФСВП Росії, і якщо відповідь буде отримано, опублікуємо її. Редакція наразі не має інформації про ймовірну кількість та імена людей, які могли бути вивезені з Херсона до Криму. Якщо читачам щось про це відомо, просимо повідомити на редакційну пошту.

9 березня російські військові захопили СІЗО у Херсонській області. За повідомленням Уповноваженої Верховної Ради України з прав людини Людмили Денісової, захоплені приміщення зайняли структури Росгвардії, які прибули до Херсона для встановлення російського режиму. Навіщо ж тоді вивозитии активістів до Криму? На думку Олега Батуріна, на півострові можуть готувати показові процеси у підконтрольних Росії судах Криму.

Росії потрібна доказова база того, що справді на території України були якісь фашисти
Олег Батурін

«Росії потрібна, так би мовити, доказова база того, що справді на території України, насамперед, у Херсонській області, були «правосєки», були якісь фашисти, були якісь бандерівці. Так, це все виглядає абсурдом, але російська влада, як це вже було раніше неодноразово, може будь-якої миті сказати: у нас же суди судили цих людей, усі питання до судів, суди у нас незалежні», – каже Батурін.

Він стверджує, що має інформацію про те, що багатьом затриманим у Херсоні погрожують відправити до Криму: «З людей вибивають свідчення, вимагають від людей зізнатися в тому, що вони мали стосунок до «Правого сектора». Мені розповідали, як їм погрожують: що потім їх відвезуть до Криму і там судитимуть». Подібні погрози журналісту, за його словами, переказали вже кілька людей.

Офіційно російська влада не робила заяв про те, що будь-яких затриманих у Херсонській області людей утримуватимуть у СІЗО на території Кримського півострова.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://d2t7ory48mfwe5.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Анексія Криму Росією

У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.

16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.

Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.