Для Криму, особливо для його курортних регіонів і Сімферополя з його новою забудовою, погіршення екологічної ситуації є болючою темою. У грудні в центрі уваги інтернет-громадськості знову опинилася кримська столиця, де майже одночасно в декількох місцях знищили зелені насадження.
За словами ексдепутата російського парламенту Криму та керівника громадської організації «Союз ветеранів російського руху Криму» Сергія Шувайникова, екологічна проблема не нова для кримської столиці, й останнім часом вона погіршується.
«Проблема дуже давня. Ще з часів радянської влади Сімферополь не славився якістю повітря. Особливо задушливий влітку або взимку, коли над центром міста висів смог. Зараз проблема знову загострилася через швидке зростання автомобільного руху. Що робить влада для покращення ситуації, мені невідомо», ‒ сказав політик проєкту Крим.Реалії.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Чи допоможе закон зберегти рослини в Севастополі?Він також зазначив, що для протидії все більшому погіршенню екологічної ситуації в місті є чимало методів, але вони не затребувані.
Потрібно більше зелені, квітів, дерев, яких у нас частіше вирубують, ніж висаджуютьСергій Шувайников
«У Сімферополі має працювати станція з контролю стану атмосферного повітря. Її датчики мають бути встановлені в різних районах міста. По-друге, треба посилити перевірку автомашин, створити при ДІБДР спеціальну інспекцію, яка буде перевіряти, нехай навіть за плату, рівень вихлопних газів автомашин на в'їзді та виїзді з міста, особливо в літній період. Раніше таке було, займалася цим питанням екологічна поліція, але зараз я нічого з цього не бачу. Взагалі, потрібно зобов'язати всіх власників автомобілів пройти екологічний контроль ‒ і видавати (чи навіть продавати) спеціальні наклейки, що такий контроль пройдений. По-третє, обов'язковий контроль і екологічний паспорт на кожну чадну трубу в місті. Особлива увага шкідливим виробництвам. Тільки так можна досягти покращення якості повітря в Сімферополі», ‒ зазначив Шувайников.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: «Абсолютно безконтрольні викиди»Також, за його словами, необхідно збільшити площу посадок зелених насаджень у Сімферополі та посилити екологічний моніторинг.
«Потрібно більше зелені, квітів, дерев, які у нас частіше вирубують, ніж висаджують. Влітку вулиці міста необхідно мити два рази на день ‒ вранці та ввечері, як це було в роки радянської влади, тоді ми будемо менше дихати пилом з важкими металами. Головне при цьому ‒ постійний контроль і моніторинг фахівців», ‒ повідомив політик.
Керівник громадського руху «Російські сили Криму» Віктор Попов вважає неприпустимим знищення здорових зелених насаджень у Сімферополі.
Варто, перш за все, потурбуватися про зухвалі вирубки здорових дерев у самому центрі містаВіктор Попов
«Нинішній громадській раді міста, поки її не змінила нова адміністрація, варто, перш за все, потурбуватися про зухвалі вирубки здорових дерев у самому центрі міста, цілих гаїв, які були висаджені нашими предками. Кинутися на захист міста від ущільнювальної забудови висотками, розробити проєкт перенесення низки організацій і торгових структур у передмістя, лобіювати розвиток електротранспорту, розширення доріг, спорудження підземних паркінгів, облаштування велодоріжок, обмеження руху вантажного транспорту в денний час, а не просто робити гарні заяви», ‒ поділився громадський активіст думкою з Крим.Реалії.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Мільйони на розрухуВін зазначив, що тільки комплексні заходи зможуть перешкодити різкому погіршенню екологічної ситуації у кримській столиці.
«Завдяки тому, що низка промислових підприємств, зокрема й ті, які перебували у промзоні ГРЕС, врізали дуба і досі не відновлені, серйозної небезпеки від залишків промисловості очікувати не варто. Але це зовсім не означає, що можна дозволити труїти жителів Аграрного, Молодіжного, Бітумного, як і Укромного, де багато років стоїть сморід від міських очисних споруд, які потребують повної заміни. Сморід доноситься вітром часом до трапів літаків нового аеропорту. Ось це проблема. Порекомендував би Громадській раді відвідати всі промпідприємства зазначеного району, спільно з профільними інспекторами перевірити, як організована система очищення та фільтрації викидів. У місті екологічна ситуація досить негативна, що вимагає комплексних заходів реагування», ‒ розповів громадський активіст.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: «99% жителів Армянська із задоволенням би поїхали»На думку архітекторки та громадської діячки Ольги Вечер, яка має досвід роботи в Громадській палаті Росії, екологічна ситуація в Сімферополі буде тільки погіршуватися.
«Навіть якщо взяти до уваги тільки один аспект ‒ нескінченне ущільнення міської забудови житловими будинками та зведення цілих районів, що вимагає масової вирубки зелених насаджень, і поява нових автопарковок, звичайно ж, забруднює атмосферу, а тому ситуація буде тільки погіршуватися», ‒ сказала вона Крим.Реалії.
На думку кримського опозиційного активіста Олексія Єфремова, однією з найсерйозніших проблем для екології Сімферополя залишається масове спалювання опалого листя в приватному секторі.
«Так, влада занепокоєна чистотою повітря і ... купила собі додаткові автомашини. А якщо серйозно, то жителів Сімферополя, думаю, більше турбують навіть не промислові підприємства і викиди від них, хоча, це все дуже сумно й нашої місцевої Грети Тунберг на них немає. Народ більше страждає від гару та смороду від спалювання опалого листя, в приватному секторі, незважаючи на санкції та штрафи, їх палять багато й часто. А дякувати за це треба регіональному перевізнику сміття, який відмовляється забирати листя, наголошуючи, що листя не є побутовими відходами. У людей залишається два виходи: або наймати приватника та платити за вивезення, або палити. Так, власне, й економлять на здоров'ї наших з вами легень», ‒ розповів проєкту Крим.Реалії активіст.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: «Сміттєвий Апокаліпсис»На минулій 24 листопада в Сімферополі конференції, присвяченій розвитку надземного транспорту, кримський еколог, академік Віктор Тарасенко повідомив, що найсерйозніші екологічні проблеми в Криму ‒ водна та повітряна.
«Окрім водної проблеми в Криму все важчою стає повітряна проблема. Візьміть те, що трапилося на півночі Криму, візьміть наші міста, візьміть наші шламонакопичувачі та сміттєві відходи ‒ і так далі, вони теж дають еманації, але 80% забруднення повітря ‒ це транспорт», ‒ розповів на конференції еколог.
У півмільйонному Сімферополі тільки три наглядових пункти. Це дуже мало. У Криму їх має бути до п'ятисотВіктор Тарасенко
Вчений також сказав, що його колеги розробили проєкт екологічного моніторингу Криму.
«Ми запропонували уряду Криму проєкт екологічного моніторингу. Сьогодні в півмільйонному Сімферополі тільки три наглядових пункти. Це дуже мало. У Криму їх має бути до п'ятисот. У першу чергу вони мають моніторити стан повітря та води. Але поки цей проєкт залишається мрією», ‒ зазначив Тарасенко.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: «Все пустили на самоплив»Робота низки промислових підприємств Сімферополя викликає забруднення атмосферного повітря в селищах Гресівське, Аграрне, Молодіжне та селищі Бітумне. За словами голови Громадської ради Сімферополя Олега Щербакова, жителі Сімферополя зверталися до контрольних органів з цього приводу, однак звернення не призвело до припинення викидів у нічний час.
За інформацією голови російського Совміну Криму Юрія Гоцанюка, на півострові російські екологічні проєкти виконуються на 100 відсотків. Але кримські громадські активісти жорстко критикують його заяви.