У першу неділю липня в Україні відзначають День Військово-морських сил Збройних сил України. Вважається, що це одне з наймолодших українських свят – його відзначають менше 30 років. У цьому матеріалі Крим.Реалії розповідають про те, що його реальна історія налічує вже більше століття.
Свято Українського моря
Вперше український прапор на військових кораблях було піднято 29 квітня 1918 року – зробили це команди штабного лінкора «Георгій Побідоносець» та інших кораблів Чорноморського флоту.
Владу Української Народної Республіки на тодішньому Російському флоті ще в листопаді 1917 року визнали на багатьох кораблях, але прапор був піднятий лише через п'ять із половиною місяців.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Флот Українського моряПодії, що відбувалися на Чорноморському флоті, описав у своїй книзі «Україна у війні за державність» генерал УНР Олександр Удовиченко: «У той час у Севастополі зосередився весь Чорноморський флот, на якому все ще не розвіявся революційний чад. Розстрілявши безліч офіцерів, втопивши десятки їх у морі чи спалив їх у корабельних топках, матроси захопили все керівництво флоту, створивши революційний комітет.
Звістка про наближення українського війська до Севастополя змусила весь цей бандитський елемент, який керував флотом, серйозно задуматися про свою долю, разом з цим це дало можливість розсудливим матросам опанувати настрої команд. Команди кораблів Чорноморського флоту складалися переважно з матросів української національності, які з наближенням до Севастополя українських військ змогли вільно виявити свої національні почуття.
Незважаючи на перешкоди та протести з боку матросів російської національності, які найбільш завзято захищали ідеї Інтернаціоналу, на всіх кораблях розпочалися мітинги, на яких виносили постанови про те, що Чорноморський флот є українським флотом».
Останній тиждень квітня на флоті відбулись численні мітинги. Командувач Чорноморського флоту адмірал Михайло Саблін 29 квітня 1918 року о 16:00 наказав: «Флоту підняти Український прапор».
Цю подію надалі відзначали, щоправда, переважно за межами української республіки. Так, 29 квітня 1919 року вперше відсвяткували річницю підняття прапорів у Коломні, де відбувалося комплектування полку морської піхоти УНР моряками Адріатичного флоту колишньої Австро-Угорщини.
В урочистостях взяв участь морський полк під командуванням полковника Гаврила Никогда.
29 квітня 1920 року Морське відомство відзначило свято у Кам'янці-Подільському, тодішній столиці України.
Після тривалої паузи українське суспільство згадало про подію у 10-ту річницю заснування державного флоту. У 1928-1941 роках цей день відзначали на західноукраїнських землях і майже у всіх осередках української еміграції Європи та Азії. На урочистостях часто був присутній капітан-лейтенант Святослав Шрамченко, який запропонував за умов відсутності державності відзначати щороку 29 квітня Свято українського моря.
Після Другої світової війни святкування Дня Українського моря було відновлено в діаспорі та відзначалося у багатьох країнах, де мешкали українці, аж до 1991 року.
29 квітня 1978 року у Нью-Йорку відзначили 60-ту річницю підняття українських прапорів на Чорноморському флоті. На борту історичного вітрильника Peking відбулася історична реконструкція подій 1918 року. Корабель символічно перейменували на «Святий Юрій Побідоносець» та передали до складу Чорноморського флоту УНР. Під час святкування урочисто освятили пластові морські прапори.
Свято у незалежній Україні
Після здобуття Україною незалежності 1991 року українське флотське свято з'явилося не відразу, оскільки до 1996 року продовжувався розподіл Чорноморського флоту.
У період з 30 липня до 1 серпня 1996 року відбулися перші в історії Військово-морських сил України оперативно-тактичні навчання «Море-96» – для виконання навчальних завдань у морі вийшли 14 бойових кораблів та суден забезпечення ВМС України, що взаємодіяли з морською та винищувальною авіацією і силами ППО Одеського військового округу.
Завершальна фаза навчань відбулась 1 серпня у присутності та під керівництвом президента України – Верховного головнокомандувача ЗСУ Леоніда Кучми. Після завершення навчань було проведено парад кораблів ВМС на зовнішньому рейді Севастопольської бухти.
На прохання Військової Ради Військово-Морських Сил, на честь перших широкомасштабних навчань українського військового флоту, указом президента України №708 від 17 серпня 1996 року було встановлено свято – День ВМС, що відзначається щорічно 1 серпня.
Вперше День ВМС України було святково відзначено через рік. Тоді на колишніх кораблях Чорноморського флоту ВМФ СРСР, які перейшли до складу ВМС, було урочисто піднято військово-морські прапори України.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Кримська історія: перші присяги моряків нового українського флотуНа перше в історії ВМС святкування Дня Військово-морських сил України до Севастополя прибули президент України Леонід Кучма, урядовці, міністр оборони України Олександр Кузьмук, народні депутати України, перші командувачі ВМС України Борис Кожин та Володимир Безкоровайний, делегації з областей України, зірки української естради.
День ВМС 1 серпня щорічно відзначався до 2005 року. Але флотське свято часто випадало на будні дні, чим порушувалися флотські традиції.
Президент України Віктор Ющенко своїм указом України №259 від 24 березня 2006 року визначив Днем Військово-морських сил Збройних сил України першу неділю липня. Протягом шести років свято окремо не відзначалося і було скасоване у 2008 році указом президента «Про День флоту України».
Військові моряки на той час святкували свій день разом із працівниками морського та річкового водного транспорту.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: «Флот українського моря»Після приходу до влади президент України Віктор Янукович своїм указом переніс святкування Дня флоту України на останню неділю липня, об'єднавши його зі святкуванням дня Військово-морського флоту Росії.
Свято відновлено 12 червня 2015 року Указом президента України Петра Порошенка та знову відзначається у першу неділю липня.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії . Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram , Instagram та Viber Крим.Реалії . Рекомендуємо встановити VPN .