Російська влада Криму продала 100% акцій Феодосійського оптичного заводу. Раніше стратегічному підприємству обіцяли оборонні замовлення та «світле майбутнє», але в підсумку воно залишилося з боргами й відійшло у приватні руки. Хто тепер володіє заводом, з'ясовували Крим.Реалії.
До 2014 року Феодосійський оптичний завод виробляв мікроскопи, прожектори, лазерні прилади спостереження та далекоміри. Його продукція широко застосовувалася у промисловому виробництві Криму та інших регіонів України.
Після анексії півострова у 2014 році російська влада Криму «націоналізувала» завод і передала його в управління Міністерству промислової політики кримського уряду як державне унітарне підприємство. До його загального профілю додалося виробництво оптичних прицілів для танків і систем управління вогнем для бронетанкової техніки, лазерних артилерійських далекомірів та приладів розвідки.
У 2018 році завод перетворили на акціонерне товариство і перепідпорядкували Міністерству майнових та земельних відносин Криму. Тепер же 100% акцій заводу перейшли до приватного власника.
Об'єкт потрапив у план приватизації кримської влади торік. За інформацією Міністерства майнових і земельних відносин Криму, номінальна вартість однієї акції склала 100 рублів. Початкову ціну 100% акцій заводу оцінили в 10,1 мільйона рублів. Купили їх у підсумку за цю ж суму.
Покупець та його друз
Аукціон з продажу акцій заводу відбувся у грудні 2020 року. Переможцем визнаний бізнесмен Володимир Маслов з Сімферополя.
У російських базах він згадується серед власників 16-ти кримських підприємств різних напрямків: від бізнес-консалтингу та управління нерухомістю до розробки кар'єрів та будівництва.
За інформацією Федеральної податкової служби Росії, свідоцтво індивідуального підприємця Володимиру Маслову видали наприкінці 2014 року. Основним його профілем є консультування з питань комерційної діяльності та управління.
Він є давнім бізнес-партнером голови Федерації боксу Криму, а нині бізнесмена Сергія Воронкова та входить до опікунської ради його федерації.
Разом з Сергієм Воронковим Володимир Маслов, зокрема, володіє ТОВ «Будинок Чирахова» ‒ компанією, якій належить частина історичного маєтку в центрі Сімферополя, про що ми писали раніше.
«Володимир Маслов та Сергій Воронков ‒ добре відомі й авторитетні у Криму підприємці, бізнес-партнери сім'ї міністра промислової політики Криму Андрія Васюти (пішов у відставку на початку минулого року ‒ КР); близькі до Сергія Аксенова (російського глави Криму ‒ КР)», ‒ пише про бізнесменів севастопольське видання «Примечания».
Сергій Аксенов про цю інформацію та про продажі Феодосійського оптичного заводу публічно поки не висловлювався.
Володимир Маслов внесений в українську базу «Миротворець» за «участь та організацію пропагандистських заходів Росії».
Серед видів діяльності підприємств Володимира Маслова немає таких, які були б пов'язані з виробництвом оптики або оборонної продукції. З самим бізнесменом нам зв'язатися не вдалося. Крим.Реалії готові опублікувати його позицію щодо купівлі акцій заводу, якщо він побажає її висловити.
Актив з боргами та проблемами
Окрім Володимира Маслова, за акції заводу боролися ще чотири учасники ‒ переважно фірми та підприємці з сусідньої Росії. Одним з претендентів вказане ТОВ «Кар'єри Криму», яке зареєстроване за однією юридичною адресою з ТОВ «Будинок Чирахова» Володимира Маслова ‒ на вулиці Одеській у Сімферополі.
У Феодосійського оптичного заводу, згідно зі звітом про діяльність за минулий рік, ‒ борги за всіма основними показниками.
Відповідно до фінансової документації, доданої до торгів, підприємство має борги з продажу, валового прибутку, оподаткування і, врешті-решт, загальний збиток станом на вересень 2020 року.
У такій ситуації завод ‒ не перший день. Проблеми у нього почалися після «націоналізації» у 2014 році.
Анексію півострова на підприємстві зустріли з радістю: фасад будівлі заводу перефарбували у кольори російського прапора й оголосили, що колектив «повертається додому».
Підприємство, якому у 2014 році обіцяли великі замовлення й інтеграцію в оборонний комплекс сусідньої Росії, в результаті зіткнулося з проблемами та великими боргами.
Торік у травні в російському уряді Криму дозволили надати заводу 50 мільйонів рублів позики на рік від «Чорноморнафтогазу». Цими коштами на заводі мали виплатити кредиторську заборгованість, покрити витрати, пов'язані з держреєстрацією прав на нерухоме майно, і виплатити зарплату співробітникам.
В заставу за отриману позику завод передав земельну ділянку площею понад 13 тисяч квадратних метрів, п'ять нежитлових будівель та контрольно-пропускний пункт загальною площею 1,5 тисячі квадратних метрів у Феодосії. Борг мали повернути у 2021 році.
Завод стане будмайданчиком?
У колишні роки Феодосійський оптичний завод хотіли передати до складу російського концерну «Уралвагонзавод». Такий варіант розвитку подій ще у 2018 році анонсував російський глава Криму Сергій Аксенов. Але цього так і не відбулося.
«Ці великі підприємства (російський «Уралвагонзавод» ‒ КР) змогли б наповнити завод замовленнями. Але влада чомусь таким шляхом не пішла і наважилася на приватизацію. Я
поки не можу привести в приклад жодного підприємства в Криму, яке стало б успішним після цієї приватизації. У Феодосії і судномеханічний завод проблемний ‒ він приблизно в такому ж становищі, як і оптичний. Особисто я не бачу перешкод для того, щоб держава могла дати завантаження цим підприємствам. Все це реально, без будь-якої приватизації. Якщо вони думають, що приватник здатний підняти завод на ноги ‒ чому не може держава? Це питання до профільних міністерств», ‒ говорив Крим.Реалії депутат російської міськради Феодосії Максим Ліхін, який вважає, що приватизація зашкодить Феодосійському оптичному заводу.
На самому заводі на зміну власника поки публічно не відреагували. Ми намагалися зв'язатися з його керівництвом, але на наші дзвінки на підприємстві не відповіли.
За нинішньої економічної й технологічної ситуації на заводі припускати, що його купили для експлуатації за профілем, складно, каже експредставник президента України в АРК, юрист-міжнародник Борис Бабін. Він вважає, що територію заводу, будівля якого розташована в центральній частині Феодосії, використовують для інших проєктів.
«Швидше за все, непогану локацію заводу віддадуть під забудову. Також вкрай ймовірно, що до цього провернуть пару афер з «замовленнями». Не варто забувати, що з 2014 року Феодосійський оптичний завод неодноразово намагалися «втюхати» «Уралвагонзаводу», ‒ сказав Борис Бабін Крим.Реалії.
Імовірність, що завод придбаний в інтересах третіх осіб, щоб приховати реального власника від європейських і західних санкцій, невелика, вважає він. Борис Бабин пояснює, що в російських реаліях завод виявився непотрібним, а його продукція «застаріла і не дуже конкурентоспроможна».