Російська влада Криму пропонує колишньому екіпажу заарештованого українськими прикордонниками судна «Норд» придбати «Гриф». Аукціон запланований на 28 лютого. Але колишній власник «Норду» говорить про неможливість участі в торгах через «сірі» схеми та «завищену вартість» судна.
Після скандальної історії з арештом судна «Норд» українськими прикордонниками в Азовському морі та повернення моряків до Керчі, підконтрольна Росії кримська влада неодноразово обіцяла забезпечити команду новим судном.
«З мого боку було ухвалене рішення про виділення коштів, переговори з придбання судна завершені. У січні (2020 року ‒ КР) судно буде у команди», ‒ говорив російський глава Криму Сергій Аксенов на пресконференції в Сімферополі у грудні 2019 року.
На календарі ‒ середина лютого, а керченські рибалки досі очікують судна. Майже через півтора року після повернення колишнього екіпажу «Норду» до Керчі, ексвласнику судна ТОВ «Рибколгосп імені 1 Травня» запропонували викупити з держвласності траулер «Гриф», який кілька років простоює біля пристані Керченського судноремонтного заводу «Затока». Але директор рибколгоспу Сергій Лєсков стверджує, що умови аукціону неприйнятні для підприємства.
Надії рибалок
Керченські рибалки розраховували вийти в море на новому судні, купити яке їм спочатку обіцяла кримська влада. Торік «Морська дирекція» тричі оголошувала тендер на його придбання. Згідно з документацією, планувалося купити судно під прапором Росії, виготовлене не раніше 1989 року, у робочому стані та придатне для експлуатації, розраховане на екіпаж не менше як із десяти осіб, призначене для пересування в Азовському та Чорному морях.
Але усі конкурси завершилися нічим. Вперше виявилося, що запропоноване для купівлі судно не відповідало технічним умовам. Вдруге ціна судна перевищувала ринкову вартість при наявності несправності та застарілого обладнання. Третій конкурс оголосили 4 жовтня. Але і він був визнаний таким, що не відбувся у зв'язку з відсутністю заявок.
Коли плани з придбанням нового судна провалилися, у рибколгоспі вирішили за власні кошти викупити у кримської влади риболовецький траулер «Гриф», який не використовується вже кілька років. Сергій Лєсков розраховував викупити його, відновити та вийти в море попереднім складом. З такою пропозицією Лєсков звернувся до кримського уряду торік на початку жовтня. Його ініціативу чиновники підтримали. Але питання досі не вирішене, всупереч обіцянці Сергія Аксенова, що «у січні судно буде у команди».
Продовження ця історія отримала 10 лютого, коли ексміністр промислової політики підконтрольного Росії уряду Криму Андрій Васюта на пресконференції в Сімферополі звинуватив «Рибколгосп імені 1 Травня» у затягуванні вирішення питання з судном.
«Моряки отримають своє судно»
Андрій Васюта стверджує, що причина, через яку колишній екіпаж «Норду» досі не отримав судно, пов'язана з «не завжди зрозумілою позицією» засновників рибколгоспу, через яку влада «не змогла вжити деяких заходів, які дозволили б допомогти трудовому колективу».
Ексміністр повідомив, що підприємству пропонували судно «Гриф», але власники рибколгоспу «відмовилися від цього варіанту».
Вперше ми запропонували це судно до передачі в листопаді 2018 року. Вони відмовилися від цьогоАндрій Васюта
«Те судно, про яке зараз йдеться ‒ це «Гриф». У разі згоди судновласників ми знайдемо можливість передати їм це судно. Вперше ми запропонували це судно до передачі в листопаді 2018 року. Вони відмовилися від цього. Потім були різні заходи з придбання інших суден, але вони, на жаль, не зрослися», ‒ сказав він.
Андрій Васюта також повідомив, що Сергій Аксенов виконає обіцянку і «корабель буде переданий підприємству».
«Моряки отримають своє судно. Уряд Криму все зробить для цього», ‒ наголосив він.
«Лот оцінений у десять разів дорожче за розумний рівень»
Сергій Лєсков у відповідь публічно попросив главу Криму пояснити, чи узгоджені з ним «гучні заяви» Андрія Васюти і чи мав він право «від імені влади озвучувати їх».
Директор рибколгоспу спростовує заяви ексміністра. За його словами, у жовтні 2019 року він звертався до Сергія Аксенова з проханням «надати посильну допомогу і дозволити викупити старе транспортне судно («Гриф» ‒ КР) за розумною ціною для порятунку підприємства, соціального захисту колективу та приблизно 20 сімей із Керчі». Однак запропоновані в результаті умови викупу судна, за його словами, не прийнятні для підприємства.
На російському порталі торгів Крим.Реалії знайшли оголошення про продаж судна «Гриф». Торги заплановані на 28 лютого. Судно 1983 року побудови довжиною 31,32 метра, шириною 8,8 метра оцінене в 4,6 мільйона рублів.
У рибколгоспі стверджують, що змушені були відмовитися від «Грифа» через його «завищену вартість» і «непрозорий аукціон».
Лот оцінений більш ніж у десять разів дорожче за розумний рівень і майже в п'ять разів перевищує всі наші скромні можливостіТОВ «Рибколгосп імені 1 Травня»
«Організатори оголосили умови: лот оцінений більш ніж у десять разів дорожче за розумний рівень і майже в п'ять разів перевищує всі наші скромні можливості. Після 22 місяців (із моменту затримання «Норду» українськими прикордонниками в Азовському морі ‒ КР), при відсутності підтримки та компенсації, виплачуючи всі необхідні платежі в бюджет, ми не в змозі відповідати запитам кримських чиновників, які формально підійшли до цієї справи, як до комерційного аукціону», ‒ йдеться в заяві, оприлюдненій у соцмережах.
«Аксенов уникає нас»
Сергій Лєсков стверджує, що раніше двічі надсилав листи в міністерство промислової політики Криму та Сергію Аксенову, в яких повідомляв, що «аукціон непрозорий і є інформація про його корупційну складову». Але відповідей не було, а спроби зв'язатися з главою Криму виявилися безрезультатними, оскільки «з липня 2019 року він системно не виходить на зв'язок».
Ми писали про можливі порушення в організації цього аукціону та наявність «сірих» схемСергій Лєсков
«Вважаємо, що сьогодні ми не маємо можливості ухвалити остаточне рішення про участь у аукціоні без відвертої розмови з Сергієм Аксеновим, якому ми писали про можливі порушення в організації цього аукціону та наявність «сірих» схем. Важливо домогтися цієї зустрічі якомога швидше. Він уникає нас із липня 2019 року. Безглузда влада чиновників і презирство, неповага до людей праці ‒ це ганьба для Росії, агонія колишнього «васютинського» періоду, в якому глава Криму самоусунувся від проблем і займає пасивну позицію оратора», ‒ стверджує він.
Сергій Аксенов і представники кримської влади ці заяви не коментували. Крим.Реалії намагалися з'ясувати в російському уряді Криму, чи має намір Сергій Аксенов відреагувати на них. Його прессекретар Катерина Полончук пообіцяла «уточнити у нього це питання», але після цього не відповідала на дзвінки.
Раніше рибалки просили визнати їх «потерпілими в результаті ворожих дій» і виплатити «справедливу компенсацію». Але цього не сталося.
Не дочекавшись компенсації і нового судна, колишній екіпаж «Норду» намагається знайти роботу в різних регіонах Росії. Колишній капітан судна Володимир Горбенко говорив, що через відсутність роботи змушений виїхати з Керчі на заробітки на Далекий Схід Росії. Частина рибалок, за розповідями директора рибколгоспу, вирушили в російські Санкт-Петербург і Новоросійськ.
Судно «Норд» продовжує перебувати в порту Бердянська, куди його відконвоювали під час затримання українські прикордонники в березні 2018 року. Його тричі намагалися продати, але аукціони пройшли безрезультатно.
Довідка: 30 жовтня 2018 року російські ЗМІ повідомили, що сімох членів екіпажу «Норду» обміняли на затриманих ФСБ рибалок з українських суден «ЯМК-0041» і «ЯОД-2105». Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова, коментуючи це, заявила, що повернення моряків «Норду» до Криму не є обміном.
Капітан судна «Норд» Володимир Горбенко, щодо якого було відкрито кримінальне провадження, залишився на території материкової частини України. Херсонський міський суд взяв його під варту. За Горбенка внесли заставу в розмірі 35 тисячі 240 гривень. Пізніше його звільнили з-під арешту і заборонили відвідувати Крим, проте вже в лютому 2019 року Горбенко повернувся до Керчі.
Після анексії Росією українського Криму в 2014 році уряд України оголосив всі кримські порти закритими, вхід у них будь-якого судна є порушенням не тільки законодавства України, а й міжнародних норм судноплавства.