Військово-морські сили ЗСУ повідомили про знищення російського великого десантного корабля «Орськ» у порту Бердянська, який під контролем російських військових. Проте на ранок 25 березня стало відомо, що ударом ЗСУ в порту Бердянська було знищено не корабель «Орськ» («Орск»), а «Саратов» – корабель цього ж проєкту. Крим.Реалії розповідають, що відомо про цей десантний корабель і які надії покладали на нього російські військові під час війни в Україні.
Військово-морські сили ЗСУ повідомили про знищення російського великого десантного корабля «Орськ» у порту Бердянська вранці 24 березня.
Знищено великий десантний корабель «Орськ»ВМС ЗСУ
«Доброго ранку ми з України! У захопленому Росією порту Бердянськ знищено великий десантний корабель «Орськ» Чорноморського флоту окупантів», – йдеться у повідомленні ВМС ЗСУ.
Повідомлення доповнені кадрами фото- та відеофіксації ураження об'єкта.
Підтвердження цієї інформації з інших офіційних джерел наразі немає. Російські ЗМІ, станом на 12 годину дня четверга, не повідомляли про те, що сталося.
Кореспондент Крим.Реалії повідомляє, що БДК «Орськ» перебував на сьомому причалі морського порту Бердянська. На території порту немає цивільних, співробітників змусили залишити територію порту після того, як туди зайшли російські військові.
Від першого потужного вибуху в деяких будинках, розташованих на ближніх вулицях до порту, вибило шибкиКореспондент Крим.Реалії
За повідомленням кореспондента Крим.Реалії, «від першого потужного вибуху в деяких будинках, розташованих на ближніх вулицях до порту, вибило шибки, вибух відчувався у приватних будинках на відстані понад кілометр від порту».
Тим часом вранці в четвер у соціальних мережах Бердянська писали про звуки вибухів, дим і пожежу в районі порту. Про вибухи в порту також повідомляли на офіційній сторінці Бердянської міськради. За інформацією влади, пошкоджень житлових будинків у місті немає, пожежа продовжується. У Бердянській міськраді рекомендують містянам з метою безпеки не наближатися до району Бердянського морського порту.
Згідно з повідомленням спеціалізованої бази даних суден і портів FleetMon, великий десантний корабель ВМФ Росії «Орськ» було знищено внаслідок атаки українських військових у порту Бердянськ в Азовському морі. «Був це ракетний удар чи атака спецназу, чи диверсія, невідомо... Нинішній стан і статус корабля невідомі», – йдеться у повідомленні.
Пізніше в четвер Командування сил морської піхоти України повідомило у фейсбуці, що внаслідок пожежі в порту Бердянська, на російському військовому кораблі «Саратов» детонував боєкомплект і виникла пожежа, також постраждав російський БДК «Костянтин Ольшанський», серед його екіпажу – троє загиблих і троє поранених.
У командуванні також стверджують, що командири цих кораблів раніше служили у ЗСУ, а після російської анексії Криму перейшли на бік Росії.
«Командир БДК «Саратов» капітан 2 рангу Володимир Храмченков – колишній командир СДК «Кіровоград» українських ВМС, у 2014 році злавам присягу та перейшов на бік окупантів. Його «товариш» капітан 2 рангу Павлов Юрій Вікторович, командир БДК «Новочеркаськ», на момент зради був старшим помічником командира БДК «Костянтин Ольшанський» («Константин Ольшанский»), – повідомили у командуванні. Крим.Реалії уточнюють цю інформацію.
Що відомо про цей корабель
Великий десантно-транспортний корабель (БДК) «Орськ» проєкту 1171, водотоннажністю 4500 тонн, був випущений у шістдесятих роках минулого століття в Калінінграді.
За інформацією з відкритих джерел, корабель обладнаний здвоєною 57-міліметровою артилерійською установкою ЗІФ-31Б. На борту можуть розташовуватися до 1500 тонн техніки та вантажів, корабель може перевозити до 20 танків, місткість – до 300-425 осіб.
БДК «Орськ» був задіяний у різних операціях і військових навчаннях, у тому числі у навчаннях «Океан», «Південь-71», «Крим-79», «Захід-81», «Щит-83». «За час бойових служб у зоні воєнних конфліктів на Близькому Сході виконував завдання з перевезення миротворців до Югославії, перевезення гуманітарних вантажів до Гвінеї, Сирії, Болгарії», – повідомляється на російськомусайті Flot.com.
У 2020 році волонтери міжнародного розвідувального співтовариства InformNapalm встановили факт участі великого десантного корабля (БДК) «Орськ», який входить до складу 197-ї бригади десантних кораблів Чорноморського флоту Росії, у спецоперації із захоплення Криму.
Наприкінці січня 2022 року десантний корабель «Орськ» перемістили із Середземного моря до берегів Криму. 24 січня він був помічений у протоці Босфор на шляху до Чорного моря.
БДК «Орськ» регулярно брав участь у військових навчаннях Чорноморського флоту Росії біля берегів анексованого Криму. На початку лютого, за повідомленням порталу BlackSeaNews, у Севастополі проводили тактико-спеціальні навчання з навантаження на БДК «Орськ» і «Новочеркаськ» бойової техніки та особового складу російської морської піхоти.
Які завдання виконував «Орськ» на війні в Україні
Російські ЗМІ називали «Орськ» «першим бойовим кораблем Росії», який зайшов у порт Бердянська, і наголошували, що російська армія має намір активно задіяти цей корабель для доставки військової техніки. Російський телеканал «Звезда» 21 березня наголошував, що «конструктивні особливості кораблів проєкту 1171 дозволяють проводити розвантаження БТРів портовими кранами».
Телеканал «Звезда» цитував 21 березня офіцера Чорноморського флоту Росії (його прізвище журналісти не називали), який назвав прибуття БДК «Орськ» до Бердянська «епохальною подією», що відкривала «можливості для Чорноморського флоту в логістичних питаннях» і дозволяла «використовувати Бердянськ у повному обсязі».
Тепер південний фланг проведення спеціальної операції будь-якої миті може отримати все необхідне, включаючи техніку та боєприпасиРосійський телеканал «Звезда»
«Великий десантний корабель Чорноморського флоту прибув і розвантажує зараз на ваших очах БТРи, які підуть для посилення нашого угруповання, що діє у напрямку, зазначеному вищим командуванням», – заявляв російським журналістам співрозмовник.
Російські ЗМІ при цьому зазначали, що «переоцінити можливості використання цього порту важко. Тепер південний фланг проведення спеціальної операції будь-якої миті може отримати все необхідне, включаючи техніку та боєприпаси».
Керівник моніторингової групи «Інституту Чорноморських стратегічних досліджень» і головний редактор порталу BlackSeaNews Андрій Клименко у коментарі Крим.Реалії висловив думку, що після вибуху та пожежі порт Бердянська якийсь час не зможе функціонувати у повному обсязі.
БДК «Орськ», зважаючи на все, затонув або притоплений. Швидше за все, щонайменше кілька днів порт не зможе приймати суднаАндрій Клименко
«БДК «Орськ», зважаючи на все, затонув або притоплений. Швидше за все, щонайменше кілька днів порт не зможе приймати судна. Місце вибуху – 7 та 8-й причали. Обробка танкерів з нафтопродуктами та індустріальними маслами проводиться на причалі №7. Тобто, якщо вибухом пошкоджено резервуари з нафтою або резервуари для масла, то можна говорити, що якийсь час не функціонуватимуть причали №№3, 4, 5, 6, 7, 8, 9. Теоретично можуть залишитися неушкодженими причали 1 та 2. Вхід у гавань розташований між північно-західним краєм хвилелому і мілиною з глибинами менше п'яти метрів», – пояснив Андрій Клименко.
Обстановка у Бердянську: без газу, тепла та хліба
Як повідомляє кореспондент Крим.Реалії, станом на четвер 24 січня, у Бердянську немає газу, теплопостачання, періодично трапляються аварії на електромережах. Температура в будинках і квартирах у середньому становить 12-14 градусів тепла.
У банках і біля банкоматів накопичуються черги, оскільки не всі магазини приймають до оплати банківські картки. Жителям навколишніх сіл дозволили привозити до Бердянська овочі та фрукти на продаж. У місті проблеми з хлібом – на місцевому комбінаті залишилося мало дріжджів, а машини, що їх перевозили із Запоріжжя, були обстріляні під Пологами.
У супермаркеті «Сільпо» у ТЦ «Амстор» Бердянська 23 березня був тотальний розпродаж. За повідомленнями, які поширюють у місті, росіяни пропонували «організувати постачання своїх продуктів», проте місцеві магазини відмовилися продавати російські продукти і вважають за краще закриватися.
Нагадаємо, раніше житель Бердянська, знайомий із роботою порту і транспортними перевезеннями, розповів проєкту Радіо Свобода «Новини Приазов'я», що будівлі та територія порту захоплені російськими силами.
Доступ до сайту Крим.Реалії заблокований Роскомнаглядом (Роскомнадзором). Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://d3e1m6ew10i0fy.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії.