Меджліс кримськотатарського народу закликав президента України Володимира Зеленського негайно внести до Верховної Ради законопроєкти про внесення змін до Конституції України щодо затвердження кримськотатарської національної автономії.
«Закликаємо президента України негайно подати у ВРУ законопроєкти, підготовлені робочою групою Конституційної комісії: «Про внесення змін до розділу Х Конституції України «Автономна Республіка Крим», «Про статус кримськотатарського народу», «Про корінні народи України», ‒ йдеться в тексті заяви Меджлісу, ухваленої 17 листопада.
Як повідомляється, заява Меджлісу ухвалена за результатами обговорення «окремих загрозливих підходів і тенденцій у внутрішньоукраїнській і міжнародній політиці», які, в разі їхньої реалізації, «можуть спричинити катастрофічні наслідки для територіальної цілісності України та розв'язати руки російським окупантам для посилення репресій проти кримськотатарського народу з метою його витіснення за межі своєї історичної батьківщини ‒ Криму».
У Меджлісі також наголосили на неприпустимості визначення статусу Криму без згоди кримськотатарського народу.
На думку заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умерова, зараз у президента України досить впливу, щоб за його підтримки були реалізовані усі озвучені заклики.
Меджліс вимагає реалізації своїх невід'ємних прав від президента України. Вчергове, у чергового президентаІльмі Умеров
«Меджліс вимагає реалізації своїх невід'ємних прав від президента України. Вчергове, у чергового президента. Мені зрозуміло одне: Володимир Зеленський мало знає про проблеми кримських татар. Дуже шкода, оскільки якщо Зеленський внесе (законопроєкти ‒ КР) до порядку денного Верховної Ради від імені президента, є шанс усе ухвалити. У президента серйозна більшість. З досвіду спілкування з попередніми президентами виходить, що на лікнеп піде років зо два. Приблизно через два роки спілкування вони починають розуміти, що таке «корінний народ» і чим він відрізняється від «нацменшини». Але до цього часу вже, як правило, немає більшості й починаються нові проблеми ‒ нестача голосів. І так ‒ каденція за каденцією, а віз і нині там», ‒ розповів Крим.Реалії Ільмі Умеров.
Активіст міжнародного руху #LiberateCrimea Руслан Сейдаметов упевнений, що створення кримськотатарської автономії сприятиме швидкій деокупації Криму.
Припускаю, що президент України Володимир Зеленський не вивчав цю проблему і не розуміє її важливості для кримськотатарського народуРуслан Сейдаметов
«Припускаю, що президент України Володимир Зеленський не вивчав цю проблему і не розуміє її важливості для кримськотатарського народу. Президент має розуміти, що кримськотатарський народ, як корінний народ Криму, має право вимагати внесення змін до Конституції і надання Криму статусу кримськотатарської автономії. Ця вимога відповідає нормам міжнародного права, а саме Декларації ООН про права корінних народів. Сподіваюся, що президент дослухається до заяви Меджлісу й дасть доручення своїй команді опрацювати підготовлені Конституційною комісією зміни до розділу 10 Конституції України в короткі терміни, і з внесеними змінами. Створення кримськотатарської автономії сприятиме якнайшвидшому поверненню окупованого Криму під юрисдикцію України, оскільки кримськотатарський народ має всі ознаки корінного народу та виняткові права в Криму, передбачені Декларацією ООН про права корінних народів», ‒ поділився своєю думкою з Крим.Реалії активіст.
За словами правозахисниці Олександри Матвійчук, ще до президентських виборів правозахисники зверталися до команди Володимира Зеленського з питанням щодо створення національної автономії кримських татар.
«Під час президентських виборів правозахисники проводили кампанію «Десять незручних запитань кандидатам у президенти». Ми надіслали ці запитання усім кандидатам і запросили відповіді. Серед усього іншого нас цікавило: чи планують вони ініціювати закріплення національної автономії для кримських татар у Конституції. Нам було важливо зрозуміти їхнє бачення державної політики України щодо кримськотатарського народу й відновлення його прав, порушених у результаті депортації органами державної влади колишнього СРСР, а з лютого 2014 року ‒ в результаті окупації Криму. На жаль, тоді Володимир Зеленський проігнорував звернення правозахисників, відповідей від його виборчого штабу ми не отримали. І тепер ми побачимо вже на практиці, наскільки президент розуміє необхідність створення правових умов для реалізації кримськотатарським народом свого невід'ємного права на самовизначення у складі суверенної та незалежної Української держави», ‒ розповіла Крим.Реалії правозахисниця.
Експерт із міжнародного права, професор Борис Бабін у коментарі Крим.Реалії підкреслив, що в заяві Меджлісу прозвучали й інші важливі послання.
У рішенні заявлено про неприпустимість визначення статусу Криму і прилеглих до нього морських просторів без згоди кримськотатарського народуБорис Бабін
«Думаю, що ця заява Меджлісу важлива, але не стільки зверненням до президента з приводу окремих законопроєктів, а зовсім іншим. Йдеться про користування морськими ресурсами в водах навколо Криму. Важливе та резонансне рішення щодо захисту колективних прав корінного народу на користування природними ресурсами схвалив 17 листопада Меджліс кримськотатарського народу. У рішенні заявлено про неприпустимість визначення статусу Криму та прилеглих до нього морських просторів Чорного та Азовського морів, включаючи Керченську протоку та затоку Сиваш, а також встановлення режиму таких просторів і ресурсів, форм користування ними та їхнього захисту без вільної, попередньої та усвідомленої згоди кримськотатарського народу, вираженої через його представницький орган ‒ Меджліс кримськотатарського народу», ‒ повідомив експерт.
Він зазначив, що тепер усі домовленості щодо Криму та акваторії навколо Криму мають узгоджуватися з представницьким органом кримськотатарського народу.
Будь-які рішення чи дії органів влади будь-якої держави, пов'язані з територією Криму, які порушують права та інтереси кримськотатарського народу, є неправомірнимиБорис Бабін
«Будь-які рішення чи дії органів влади будь-якої держави, пов'язані з територією Криму, включаючи прилеглі акваторії Чорного та Азовського морів, Керченської протоки і затоки Сиваш, які порушують права та інтереси кримськотатарського народу ‒ корінного народу Криму, є неправомірними з моменту їхнього ухвалення або вчинення, вони не визнаються і не будуть визнані кримськотатарським народом, а дотримання укладених без участі кримськотатарського народу угод і домовленостей у цій сфері є таким, що не відповідають вимогам міжнародного права. Нагадаю, що Україна визнала право Меджлісу робити подібні заяви у березні 2014 року парламентською постановою, про що влітку 2014 року офіційно поінформувала ООН. Наскільки я знаю, офіційні повідомлення з цього приводу вже надіслані Меджлісом до уповноважених органів України, Росії та в міжнародні структури», ‒ зазначив Бабін.
Президент України Володимир Зеленський 10 жовтня сказав, що «не впевнений» у тому, що кримськотатарська автономія може спростити питання деокупації Криму.
Крим.Реалії готові надати можливість висловитися всім сторонам, зокрема й представникам влади