Оренда квартир і кімнат у Криму може опинитися під загрозою заборони. У Держдуму Росії на розгляд внесений законопроєкт, який не дозволить розміщувати туристів у житлових приміщеннях. Депутати пропонують відредагувати визначення поняття «засіб розміщення», залишивши можливість селити відпочивальників тільки в нежитловому фонді.
Окрім того, минулого тижня прем'єр-міністр Росії Дмитро Медведєв підписав зміни до Правил користування житловими приміщеннями: у новій редакції дослівно йдеться, що «житлове приміщення в багатоквартирному будинку не може використовуватися для надання готельних послуг». Російський інформаційно-правовий портал «Гарант» пише, що ці правила фактично зробили відповідними правкам до Житлового кодексу Росії, якими з 1 жовтня вже заборонили надавати готельні послуги в житлових приміщеннях.
Голова асоціації малих готелів Криму Наталія Стамбульникова вважає законодавчу ініціативу в Держдумі Росії небезпечнішою за зміни в Правилах користування житловими приміщеннями, які вже відбулися.
‒ У постанові Медведєва абсолютно немає чіткого твердження, що заборонено здавати в оренду квартиру подобово ‒ це не готельна послуга. А той законопроєкт, який внесли до Держдуми, взагалі передбачає заборону вести підприємницьку діяльність з орендування житла у житлових приміщеннях. Але це повний абсурд, звісно ж. У мене була зустріч у профільному міністерстві та з главою Криму (російським главою Криму Сергієм Аксеновим ‒ КР). Я донесла інформацію, що цей законопроєкт просто вб'є мікробізнес. Ми маємо намір написати кожному депутату, який поставив підпис під цим документом, із проханням пояснити, що вони мали на увазі. Там є низка положень без посилання: зокрема, чим саме підприємець, який здає квартиру, порушує Житловий кодекс.
Наталя Стамбульникова прогнозує, що в разі затвердження депутатських правок Крим фактично втратить левову частку коштів на розміщенні.
У постанові Медведєва абсолютно немає чіткого твердження, що заборонено здавати в оренду квартиру подобово ‒ це не готельна послугаНаталія Стамбульникова
– Ми приблизно знаємо, що 60-65% усього турпотоку бере на себе житловий фонд: квартири, апартаменти, вілли, гостьові будинки. Це саме ті, які, завдяки правці від 1 жовтня, вже опинилися в деяких випадках поза законом: вони тепер не можуть надавати мінімальні готельні послуги. По квартироздавачам це вдарить не сильно, тим більше, що з 1 червня обіцяли запровадити режим самозайнятості, який абсолютно не вимагає підприємницької діяльності. А ось у гостьових будинках, де 5-10-20 кімнат і власник не може впоратися з їхнім обслуговуванням самостійно, він, згідно із законопроєктом, не може бути підприємцем. У свою чергу, самозайнятий не може мати найманих працівників. Наступний рік оголошений роком підприємництва, і складаються нехороші перспективи.
Віцепрезидент російського союзу туріндустрії Юрій Барзикін вважає, що законопроєкт вдарить не тільки по підприємцях, а й по туристах.
На жаль, депутати за кілька років не змогли запропонувати адекватні механізми регулювання, і все звелося до заборонЮрій Барзикін
– Насправді, пояснювати мають ті, хто вносив цей абсолютно непродуманий і суперечливий законопроєкт. В принципі, це ті ж ініціатори, які вносили зміни щодо хостелів. У такому вигляді він навряд чи буде ухвалений ‒ може, це відсіче не 60% засобів розміщення, але в цілому на Чорноморському узбережжі, у Краснодарському краї дуже сильно торкнеться і тих, хто здавав житлові приміщення в оренду, і тих, хто приїжджав до нас. Більшість наших споживачів не можуть дозволити собі користуватися готелями та пансіонатами з цінами навіть середнього рівня. На жаль, депутати за кілька років не змогли запропонувати адекватні механізми регулювання, і все звелося до заборон. Звісно, можна їх обійти, прописати в договорі, що ви здаєте кімнату не для проживання, але влада ж має бути зацікавлена в ефективному регулюванні ‒ і ми теж.
Юрій Барзикін також вказує на те, що заборона на здачу житлових приміщень туристам створить нові можливості для корупції, причому не тільки в курортних регіонах.
‒ Це хибний шлях, він не дає нічого, а завдає дуже серйозного удару ‒ і не тільки в Криму, на Чорноморському узбережжі, а й, скажімо, у Санкт-Петербурзі. У Москві житло орендують менше для відпочинку, але частіше для тих, хто у відрядженні. Не всі можуть жити в п'ятизіркових готелях.
Тим часом російська голова адміністрації Алушти Галина Огнєва в інтерв'ю радіо «Спутник в Крыму» запевнила, що у 2019 році російські туристи віддали перевагу готелям, а не приватникам. За її словами, у середньому ціни за дво-тримісні номери в кримських готелях склали від 2 до 10 тисяч рублів за добу.
Голова громадської організації «Курортний Крим» Олександр Бурдонов переконаний, що у приватників у Криму завжди будуть клієнти.
Туриста не цікавить, якого призначення земля або будівля ‒ його цікавить рівень комфортуОлександр Бурдонов
– Я б не сказав, що популярність приватного сектора падає, завантаження є. Просто він завантажувався туристами з середньою платоспроможністю й нижче. Як правило, вони їздили потягами, а коли залізниця у нас «вимкнулася», цей сектор просів найбільше. Але ось зараз потяги запускають у грудні, і можна сподіватися на зростання. У принципі, ці житлові кімнати за рівнем комфорту не поступаються середнім тризірковим готелям. На нашому порталі з 3,5 тисяч дві третини ‒ саме такі засоби розміщення. Вартість проживання там набагато нижча, через відсутність інфраструктури великого готелю. Туриста не цікавить, якого призначення земля або будівля ‒ його цікавить рівень комфорту. Якщо цей сектор опиняється в зоні заборони на надання готельних послуг, то виникає питання, кому це цікаво.
Директор української громадської організації «Центр розвитку туризму» Володимир Царук наводить як приклад європейську практику регулювання туристичної сфери.
‒ В Італії або Франції, якщо ви приймаєте туристів ‒ не знайомих чи родичів ‒ ви маєте зареєструватися і за них платити податок. Виникло запитання з сервісом Airbnb, коли люди отримують прибуток від здачі в оренду житла, але ніяких податків не платять. Зараз у багатьох країнах, якщо ви є на цьому сервісі, то й офіційно маєте бути зареєстровані. Я вважаю, що нічого поганого в цьому немає: якщо ви приймаєте туристів, то маєте відповідати певним вимогам. На жаль, у нас (в Україні ‒ КР) інша проблема: великі готелі, міні-готелі, апартаменти приймають туристів і не показують це, не платять туристичний збір. Я вважаю, що шлях європейських країн має бути адаптований до нашого законодавства.
Володимир Царук підкреслює, що якщо турист зупиняється в чиїсь квартирі, то його орендна плата має враховувати витрати інфраструктури міста на його проживання. На думку експерта, в літній сезон у регіонах на зразок Криму це не спричинить підвищення цін через велику конкуренцію.
(Текст підготував Владислав Ленцев)