У Росії розглядають можливість лібералізації візової політики для окремих регіонів із 2020 року. Серед суб'єктів федерації, які можуть потрапити в це число: Республіка Карелія, Алтай і Краснодарський край. Саме з останнім регіоном деякі кримські експерти пов'язують можливе покращення доступності півострова для іноземних туристів. Передбачається, що, отримавши електронну візу онлайн, турист зможе прилетіти в одне з міст Краснодарського краю і звідти попрямувати до Криму. Чи спрацює цей механізм на практиці, з'ясовував кореспондент Крим.Реалії.
Сьогодні Росія вже має понад дворічний досвід роботи з так званими електронними візами. Вперше рішення про лібералізацію візового режиму для громадян окремих держав Азії та центральної Америки було ухвалене в серпні 2017 року. Регіонами-піонерами, на які поширювалося це рішення російської влади, стали 11 суб'єктів Далекосхідного федерального округу.
Пізніше, у липні цього року, опція спрощеного візового режиму була введена в Калінінградській області, а з жовтня до переліку таких регіонів увійшли Санкт-Петербург і Ленінградська область. Головна відмінність рішень, ухвалених цього року, від рішень 2017 року, полягає в тому, що відвідувати західні регіони Росії зможуть, серед інших, громадяни країн Європейського Союзу.
Крим за замовчуванням?
Інформація про те, що Краснодарський край може стати одним із регіонів, в якому російська влада спростить візовий режим, з'явилася досить давно. Ідею з електронними візами для іноземців, які бажають відвідати Сочі або інші кубанські курорти, активно просував на федеральному рівні губернатор краю Веніамін Кондратьєв.
Сподіваюся, за вашої підтримки ми зможемо надати можливість туристам безперешкодно приїжджати в СочіВеніамін Кондратьєв сказав Сергію Лаврову
«Сподіваюся, за вашої підтримки ми зможемо надати можливість туристам безперешкодно приїжджати в Сочі», ‒ звертався Кондратьєв до міністра закордонних справ Росії Сергія Лаврова.
Про те, що перелік регіонів зі спрощеною візовою політикою планують розширити найближчим часом, повідомили чиновники російського Міністерства економічного розвитку. Серед претендентів, окрім Кубані, Республіка Карелія та Алтайський край, проте, підкреслили в міністерстві, і цей список не остаточний.
«Планується ввести в 2020 році спрощений порядок в'їзду іноземних громадян до Карелії, Алтайського та Краснодарського країв у межах федерального проєкту «Експорт послуг», який, зокрема, спрямований на зростання в'їзного туризму», ‒ сказала голова відділу стратегічного розвитку туризму Мінекономрозвитку Марина Нікітіна.
Найближчим часом, додала вона, це питання обговорюватиметься в одному з комітетів російського парламенту.
Тему про можливе розширення до 2020 року переліку регіонів з електронними візами активно почали обговорювати також у Криму, який у 2014 році після анексії його Росією став сусідом Краснодарського краю. З цим російським регіоном його з'єднує транспортний перехід через Керченську протоку, збудований Росією і введений в експлуатацію навесні 2018 року.
Одним із перших місцевих експертів відреагував на цю інформацію колишній директор Корпорації розвитку Севастополя Олег Ніколаєв. За його словами, електронні візи в Краснодарський край мають автоматично передбачати для іноземця можливість поїздки до Криму та Севастополя. Таким чином, вважає експерт, доступність Кримського півострова для іноземців суттєво зросте.
Прямих авіарейсів немає, але є Кримський міст, залізничне сполучення, тому людина, яка прилетить у Краснодар, зможе виділити кілька днів на відвідування КримуОлег Ніколаєв
«Звісно, труднощі з відвідуванням Криму залишаться. Прямих авіарейсів немає, але є Кримський міст, залізничне сполучення, тому людина, яка прилетить у Краснодар, зможе виділити кілька днів на відвідування Криму», ‒ сказав Ніколаєв.
Посилаючись на свої джерела, він додав, що у деяких представників західних держав виникають проблеми після відвідування ними Криму, однак цей факт, говорить Ніколаєв, не має якогось системного характеру (відвідування іноземними громадянами окупованих Росією територій України без легального перетину ними кордону України є серйозним правопорушенням в Україні та країнах ЄС ‒ КР).
«Я говорив із багатьма людьми, які мені казали, що особливо у людей, зайнятих у державному секторі в західних країнах виникають проблеми після їхніх візитів до Криму, навіть приватних. Людей викликають на бесіди, розпитують про цілі поїздки тощо. Але я не думаю, що це має якийсь системний вигляд, тому запроваджувати доступ іноземців до Криму за електронною візою необхідно», ‒ підкреслив Ніколаєв.
Залишиться важкодоступним
Керівник робочої групи з юридичних питань представництва Криму при президенті Росії Олександр Молохов вважає, що поширити дію електронних віз на Крим юридично не важко, необхідна лише політична воля, яка, вважає юрист, має походити знизу.
«У нас у країні всі звикли, що будь-які рішення мають ухвалюватися і насаджуватися зверху. Я вважаю, це неправильно. Ініціатива має йти знизу ‒ від регіональної влади. Юридично пропрацювати все питання нескладно, але потрібна політична воля керівництва країни», ‒ розповів юрист кореспонденту Крим.Реалії.
Одночасно з цим, говорить Молохов, у Росії можуть знайтися політики, які виступлять проти спрощення відвідин Криму іноземними громадянами, обґрунтовуючи свою позицію необхідністю захисту півострова від іноземного впливу. Така позиція, додає юрист, не відображає реального стану справ у Криму.
Звісно, Крим як і раніше залишатиметься менш доступним, ніж той же Краснодарський крайОлександр Молохов
«Звісно, кордон має бути на замку, у цьому немає сумнівів, але на це у нас є ФСБ та інші служби, які покликані за цим стежити. Незважаючи на те, що у країні знайдеться безліч людей, які пов'язуватимуть спрощення візового режиму з можливістю іноземного впливу, я не поділяю такої позиції. Окрім того, звісно, Крим як і раніше залишатиметься менш доступним, ніж той же Краснодарський край, але тут, як то кажуть, незадоволені будуть завжди. Хтось не поїде і при спрощеній візовій процедурі, бо не захоче змінювати вид транспорту, їхати автобусом або потягом, а інший приїде і залишиться задоволеним», ‒ підсумував Молохов.
Слід зазначити, що представники підконтрольної Москві кримської влади публічно не коментували це питання, тоді як чиновники федеральних структур уже виявляли ініціативу щодо лібералізації візового режиму для іноземців, охочих приїхати в Крим і Севастополь.
Зокрема, про це говорив міністр внутрішніх справ Росії Володимир Колокольцев, стверджуючи, що каталізувати процес цих перетворень має збільшений інтерес іноземців до Росії у зв'язку з проведенням Чемпіонату світу з футболу в 2018 році.
Водночас, голова громадської організації «Курортний Крим» Олександр Бурдонов вважає, що ситуація якщо і зміниться в кращий бік, то не принципово. Оскільки іноземці, які хочуть приїхати до Криму, приїжджають і зараз.
«Взагалі, я ставлюся до цього позитивно. У XXI столітті прагнення до цифровізації охоплює усі сфери діяльності. І візи не є винятком. Але говорити, що це кардинально змінить ситуацію в Криму, я поки не можу. По-перше, тому що потрібно це оцінювати на практиці, а по-друге, тому що охочі приїхати до Криму сюди приїжджають і так», ‒ підсумував Бурдонов.
Поїздки іноземних громадян до анексованого Криму
Після анексії Криму Україна закрила всі міжнародні пункти пропуску на півострові. Законно потрапити до Криму можна тільки через пункти в'їзду-виїзду на адміністративному кордоні з Херсонською областю. Порушникам загрожує депортація і штраф.
Українське МЗС опублікувало в липні 2016 року звернення, в якому застерегло іноземних громадян і осіб без громадянства від незаконних поїздок до Криму.
В українському зовнішньополітичному відомстві підкреслюють, що поїздки зарубіжних політиків до Криму не мають статусу офіційних.
Іноземні артисти та інші діячі культури також порушують українське законодавство, приїжджаючи з гастролями до анексованого Росією Криму через закриті Україною пункти пропуску. Деяким артистам і співакам, які приїхали на гастролі до Криму або висловилися на підтримку російської анексії Криму, заборонено виступати на материковій Україні.
Запрошуючи іноземних громадян на територію Криму, російська влада півострова намагається легалізувати його анексію.