Український режисер Олег Сенцов, засуджений у Росії на 20 років ув'язнення за звинуваченням у підготовці терактів в анексованому Криму, став лауреатом премії Сахарова «За свободу думки». Сенцов був номінований найбільшою політичною фракцією Європарламенту ‒ Європейською народною партією. Її представники наголосили, що «де-факто Сенцов засуджений за свій протест проти російського правління в Криму». Премія Сахарова ‒ нагорода, яку Європейський парламент вручає з 1988 року за досягнення в сфері захисту прав людини.
Парламентарії також підкреслили, що Сенцов «став символом приблизно 70 українських громадян, незаконно заарештованих і засуджених російською владою на Кримському півострові до тривалих термінів позбавлення волі». Церемонія вручення премії, до якої додається 50 тисяч євро, відбулася в Страсбурзі 12 грудня на пленарній сесії Європарламенту. Незважаючи на те, що Олег Сенцов припинив голодування, в усьому світі тривають акції на підтримку українського режисера. Остання відбулася з 10 до 12 грудня.
Кореспондент Радіо Свобода Григорій Жигалов розповідає про ситуацію в Страсбурзі після теракту напередодні.
‒ У Страсбурзі напружена ситуація через стрілянину на ярмарку 11 грудня, але немає страху або паніки. В Європі вже склався суспільний консенсус про те, що подібні події не можуть ламати звичний уклад життя, адже, на думку багатьох людей, це саме те, чого домагаються подібними нападами. Водночас у місті деякі перебої з мобільним зв'язком, а ще дуже складно діставатися. Засідання Європарламенту почалося з хвилини мовчання, а депутатам через заходи безпеки довелося ночувати на робочих місцях. Церемонію вручення премії Сахарова не скасували. Інтерес до неї величезний, дуже багато журналістів прибули до Європарламенту спеціально для її висвітлення, навіть не вистачає місця для всіх охочих.
«Не важливо, скільки ти прожив, важливо ‒ як»
Григорій Жигалов уточнив, що від імені Олега Сенцова премію отримали його сестра Наталія Каплан і адвокат Дмитро Дінзе. Останній розповів, що станом на початок грудня, після голодування за звільнення всіх українських політв'язнів, що тривало з травня до жовтня, у Сенцова виявлені ураження серця, печінки та нирок. Нещодавно українського режисера відвідав російський колега, автор фільму «Процес» про суд над Сенцовим Аскольд Куров і дав коментар Радіо Крим.Реалії:
«Зараз Олег працює над своїм фільмом «Номери», постановка якого готується в Києві. Він спілкується зі знімальною групою ‒ режисером Ахтемом Сеітаблаєвим, художниками, декораторами та іншими через листи, через адвокатів. Запуск виробництва близько, часу мало, і тому знадобилася моя допомога, для того щоб передати Олегу запитання від знімальної групи й отримати від нього відповіді. Ми розмовляли з ним 4 години, в основному тільки про фільм «Номери». Він сказав, що почуває себе добре, та й виглядає добре в порівнянні з тим, яким я його застав у червні, на 22-й день голодування. Він уже набирає вагу, його переводять із санчастини в загальний загін. Значить, у лікарів стан здоров'я Олега не викликає занепокоєння. Сподіваюся, що це так».
Your browser doesn’t support HTML5
Фільм російського режисера Аскольда Курова «Процес» показали у Варшаві під час фестивалю документального кіно Watch Docs. Теле- і радіоведучий, керівник проекту Радіо Крим.Реалії Олександр Янковський взяв участь в обговоренні стрічки та вважає, що в Польщі тема українських політв'язнів викликає жвавий інтерес.
Кількість людей, які дивляться ці фільми, можна порівняти з кількістю глядачів у кінотеатрах, тобто це не просто якийсь перегляд на 10-20 осіб. Це великі кінозали на 300-500 осіб, їм цікавоОлександр Янковський
– Фестиваль проводиться вже не перший рік, він присвячений саме правам людини й тим порушенням, які відбуваються в усьому світі. За допомогою документальних фільмів польську аудиторію знайомлять з тим, що відбувається в різних країнах світу, як держави діють на окупованих територіях, як вони ставляться до власних громадян. Кількість людей, які дивляться ці фільми, можна порівняти з кількістю глядачів у кінотеатрах, тобто це не просто якийсь перегляд на 10-20 осіб. Це великі кінозали на 300-500 осіб, їм цікаво. В основному це поляки. Багато ставили запитання, що зараз з Олегом, де він, бо фільм Аскольда Курова закінчується тим, що Сенцов перебуває в Якутії. Під час дискусії глядачі запитували, чому Україна не може допомогти йому й усім своїм громадянам на території анексованого Криму ‒ вони не розуміють.
Координатор проектів Центру громадянських свобод Олександра Романцова розповідає про суть громадської кампанії за звільнення Сенцова та інших українських політв'язнів.
Інтерес до в'язнів Кремля не згасає, до нас приєднуються люди з усього світуОлександра Романцова
– Завдання глобальної акції ‒ привернути увагу до тих складнощів, які створюються для цих людей, причому не тільки самим фактом, що це політичні переслідування. Ми намагаємося забезпечити судову підтримку, тобто знаходити адвокатів, які в судах зможуть захищати наших в'язнів. Однак рішення в цих справах ухвалюються не в суді ‒ в цьому випадку це зовсім керована інстанція. Інтерес до в'язнів Кремля не згасає: ми почали кампанію, спираючись на товариства в діаспорі, але зараз до нас приєднуються люди з усього світу ‒ як українці за походженням, так і російськомовні люди. Ми, наприклад, досі не знаємо, хто з учасників кампанії створив звернення на сайті Білого дому на підтримку звільнення Олега Сенцова ‒ це можуть робити тільки громадяни США.
Російський правозахисник Сергій Шаров-Делоне звертає увагу на символізм того, що ювілейну, 30-ту премію імені Сахарова отримує саме Олег Сенцов.
Кремлю абсолютно начхати на думку міжнародної спільноти після анексії КримуСергій Шаров-Делоне
– У російському інтернеті значна підтримка серед дуже вузького кола людей, які перебувають в опозиції до влади. Серед таких росіян підтримка повна. Взагалі, це сумна символічна ситуація, коли 30-а премія імені Сахарова вручається Олегу Сенцову, який оголосив голодування за звільнення українських політв'язнів, а її найпершим лауреатом був українець Анатолій Марченко, який голодував заради звільнення всіх ув'язнених у СРСР і згодом помер. Ось такий у нас закільцьований час, коли ми повернулися, по суті, у вихідну точку. Щоправда, вплив премії Сахарова зараз інший, ніж раніше. Безумовно, на російську владу сам факт присудження премії ніяк не вплине ‒ Кремлю абсолютно начхати на думку міжнародної спільноти після анексії Криму.
(Текст підготував Владислав Ленцев)