В анексованому Криму з'являються нові адміністративні справи про «дискредитацію» Збройних сил РФ. Незважаючи на масові переслідування за це, проукраїнські та антивоєнні голоси там не вщухають. Крим.Реалії продовжують стежити за антивоєнними протестами на Кримському півострові.
З початку повномасштабного вторгнення в Україну влада Росії розширила масштаби переслідування жителів Криму за будь-які публічні прояви антивоєнної та проукраїнської позиції. Для цього активно використовується стаття 20.3.3 КоАП РФ, аналіз рішень за якою доводить, що вона спрямована на системні обмеження свободи висловлення поглядів, заявляють у Кримській правозахисній групі.
За даними правозахисників, найчастіше російські суди на Кримському півострові переслідують кримчан за антивоєнні гасла та висловлювання, спроби назвати «СВО» (так у РФ називають своє повномасштабне вторгнення в Україну – КР) війною, будь-які негативні висловлювання про російську владу та багато іншого.
«Також зафіксовано випадок, коли жителя Криму оштрафували не тільки за те, що він висловлював на вулиці підтримку ЗСУ, зневажливі фрази на адресу російських військових, а й за те, що він плюнув у значок із символікою Z, що був приколотий на одяг його співрозмовника», – зазначають у КПГ.
Військовослужбовці «народної міліції» «ДНР» у танку на одній із вулиць Маріуполя Донецької області, 14 травня 2022 року
Як правило, за такі думки кримчан штрафують чи відправляють під адмінарешт. Проте проукраїнські та антивоєнні голоси продовжують звучати в Криму, спростовуючи заяви місцевої російської влади про те, що кримчани «в єдиному пориві» підтримують Росію та її повномасштабне вторгнення в Україну.
У березні суд у Сімферополі розглянув дві адміністративні справи за статтями про дискредитацію Збройних сил РФ. Ці справи стали результатом моніторингу соцмереж російськими спецслужбами.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: «Чекаю, коли в Крим прийде війна»«Збережіть Україну»
Перед судом у Сімферополі опинилася кримчанка за перепост у соцмережі слів на підтримку України ще у 2022 році.
«На адресу Київського районного суду Сімферополя надійшов протокол про адміністративне правопорушення, згідно з яким під час оперативно-розшукового заходу «Наведення довідок» було встановлено, що громадянка (ім'я приховане – КР) у соціальній мережі Instagram під нікнеймом «V.Vikta» у розділі «історія» в лютому 2022 року розмістила репост на підтримку України такого змісту: «Збережіть Україну», – йдеться у матеріалах справи.
Ці слова було розцінено судом як «дискредитація Збройних сил РФ та їх використання з метою захисту інтересів РФ та її громадян».
Під «дискредитацією» передбачають «навмисні дії, спрямовані на позбавлення довіри до чогось, на підрив авторитету, іміджу», уточнюється у рішенні суду.
В результаті розгляду справи суддя Євген Пронін визнав кримчанку винною за статтею 20.3.3 КоАП РФ і призначив їй покарання у вигляді штрафу в 40 тисяч рублів.
Інформація про розгляд у підконтрольному РФ Київському райсуді Сімферополя справи кримчанки Вікторії Винниченко про «дискредитацію» російської армії, 14 березня 2025 року
Позиція Вікторії Винниченко у цій справі невідома. Крим.Реалії готові надати їй та її представникам можливість висловитися щодо цієї справи.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Джелял: «Якщо не буде виходу, Крим потрібно звільняти військовим шляхом»Подвійне покарання
Ще одну адміністративну справу про «дискредитацію» Збройних сил РФ цей же суд у березні розглядав щодо кримчанки Ірини Кіреєвої. У цьому випадку приводом для судового розгляду також став адмінпротокол місцевих силовиків.
«Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, під час оперативно-розшукового заходу «Наведення довідок» було встановлено, що громадянка Ірина Кіреєва в соціальній мережі Instagram під нікнеймом «lomy_lomy_wuf» у розділі «історія» в лютому 2024 року розмістила текст наступного змісту: «Чекаю на весну та ЗСУ (Збройні Сили України)», спрямований на дискредитацію використання Збройних сил РФ з метою захисту інтересів РФ та її громадян», – йдеться у рішенні суду.
Той самий суддя Євген Пронін оштрафував Ірину Кіреєву на 40 тисяч рублів.
Інформація про розгляд у підконтрольному РФ Київському райсуді Сімферополя справи кримчанки Ірини Кіреєвої про «дискредитацію» російської армії та «пропаганду нацистської атрибутики», 10 березня 2025 року
Він також призначив їй адміністративний арешт на 10 діб за публікацію в соцмережі пісні «Червона калина», яку російські силовики розцінили як «нацистську».
Позиція кримчанки у цій справі невідома. Крим.Реалії нададуть їй можливість висловитися про це, якщо вона забажає це зробити.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Арешт за пісню про маму: в Криму прийшли до українця через музику«Легалізація репресій»
Переслідування кримчан за статтею про дискредитацію Збройних сил РФ стало масовим явищем з початку повномасштабного російського вторгнення в Україну.
За даними Представництва президента України в АРК, з весни 2022 року на Кримському півострові зафіксовано 1,2 тисячі фактів подання до підконтрольних Москві місцевих судів адмінпротоколів за статтею 20.3.3 КоАП РФ. У більшості випадків суди ухвалюють рішення про адміністративні стягнення.
Міжнародний день захисту дітей у Сімферополі на тлі Z-символу повномасштабної війни Росії проти України, 1 червня 2022 року
Більшість випадків судового розгляду таких справ «мають ознаки політично вмотивованого переслідування за висловлення точок зору», вважають експерти проекту «Кримський процес».
У багатьох випадках обґрунтованість таких звинувачень «викликає суттєві сумніви», наголошують правозахисники, оскільки суди жодного разу не призначали лінгвістичні експертизи.
Сама ж стаття 20.3.3 КоАП Росії «все активніше використовується виключно як один з інструментів для легалізації репресій, спрямованих на придушення антивоєнних та проукраїнських настроїв у Криму», вважають у «Кримському процесі».
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: «Держзрада за 25 євро»: листи із СІЗО СімферополяРоскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.