Зранку 9 листопада в Севастополі знесли павільйони Сталінградського ринку, незважаючи на протести торговців. Офіційним приводом для цього став терміновий ремонт теплотраси. Демонтаж відбувався під наглядом силовиків, кіоски розпилювали «болгарками» та газовими різаками. Майно підприємців вивезли вантажними машинами. Приблизно 150 людей залишилися без місця роботи.
Торгові об'єкти, оголошені російською владою Севастополя «незаконними», вже зносили на Північній стороні міста та в районі Московського ринку на проспекті Генерала Острякова. Раніше повідомляли, що в Севастополі до кінця 2018 року знесуть приблизно 1500 незаконних нестаціонарних торгових об'єктів.
Журналіст із Севастополя Давид Аксельрод розповідає, що підприємці, які працювали на Сталінградському ринку, тепер активно шукають нові місця.
Уряд робить усе за відпрацьованою системою: приїжджає техніка, акуратно вантажить ці кіоски та відвозить їх на штрафмайданчикДавид Аксельрод
– Торговці об'єдналися в ініціативну групу й звернулися до Уповноваженого з захисту прав підприємців у Севастополі Тимофія Смирнова. Він сказав, що спробує допомогти їм знайти альтернативні майданчики. Найбільша кількість робочих місць для торгівлі є на Центральному ринку ‒ приблизно 200, кілька десятків ‒ на Юмашевському ринку, розташованому найближче до проспекту Героїв Сталінграда. Підприємці заздалегідь знали про підготовлюване знесення, але з урядом комунікації не вийшло. Було зрозуміло, що на інших ринках дорожча оренда й вони не зможуть заробляти хоч якісь гроші. По суті, уряд робить усе за відпрацьованою системою: приїжджає техніка, акуратно вантажить ці кіоски та відвозить їх на штрафмайданчик. Іноді людям дають вивезти товар, іноді не дають.
Your browser doesn’t support HTML5
За словами Давида Аксельрода, багато підприємців скаржаться на те, що за утримання кіоску на штрафмайданчику та його видачу треба заплатити певну суму.
‒ Якщо у людей були документи про працевлаштування, за чинним законодавством їм мають призначити допомогу через безробіття. Взагалі, уряд підходить до знесення ринків досить творчо ‒ причина в кожному випадку індивідуальна. Влада відмовляється відновлювати Сталінградський ринок після ремонту теплотраси, тому що він перебуває на території дороги-дублера й заважає вільному руху транспорту, через що на проспекті Героїв Сталінграда утворюються затори.
Начальник головного управління споживчого ринку та ліцензування Севастополя Вадим Кірпічников запевнив місцеві ЗМІ, що на місці Сталінградського ринку не з'являться які-небудь капітальні будови.
«Місцеві жителі вже два припущення висловили: або торговий центр на цьому місці буде, або житлові будинки. За Генпланом це дорога-дублер ‒ буде повністю розкрите це все, відремонтована теплотраса, потім відновлять асфальтне покриття та зроблять облаштування прилеглої території. Звичайно, на цьому місці ніяких торгових об'єктів, а вже тим більше житлових будинків на проїжджій частині збудовано не буде. Повні терміни реалізації федеральної цільової програми ‒ до кінця 2019 року, але це масштабні роботи. Наступного року розриють парковку перед торговим центром «Апельсин» ‒ зрозуміло, що будуть певні незручності, але нам потрібно це зробити, щоб забезпечити безперебійне теплопостачання цілого району. Людям неодноразово надавалася інформація про наявність компенсаційних місць ‒ на них можуть розраховувати ті, хто перебуває на ринку на законних підставах. Зробити це безпосередньо для тих, хто перебував тут незаконно, без правовстановлювальних документів, неможливо».
У прямому ефірі програми «Почти полдень» представник підприємницького товариства Сталінградського ринку Ніна Дубровська повідомила, що справжні мотиви російської влади в протистоянні з торговцями дещо інші:
«Ми до 2014 року отримували документи, пролонгували їх щороку та спокійно платили податки, всі потрібні платежі робили. 2014-го, коли ми вже в Росії пішли продовжувати документи, нам сказали: «Почекайте, не час, такий у нас перехід». Ну й добре, ми люди тямущі, тому що ми дуже-дуже бігли в Росію і розуміли цю ситуацію. 2015-го директор знову пішла, платити ж треба, все за законом ‒ знову відмовили. Вона не витримала й померла, серце відмовило. Потім ми з'ясували, що Сталінградський ринок стоїть у дуже зручному, гарному місці, такі люди, як ми, недостойні цієї ділянки. Труба абсолютно не проходить під дорогою, вона за цими кіосками й не діє 30 з гаком років ‒ це запасна теплотраса. Дивним нам здалося те, що Кірпічников відповідає за ліцензування й не має відношення ні до автодору, ні до теплоенерго. І раптом він займається питанням знесення цього ринку. На якій підставі?»
А голова регіональної громадської організації малого та середнього підприємництва «Союз підприємців Севастополя» Марат Тюнін не соромиться у висловлюваннях під час критици російської влади міста.
У Дмитра Овсянникова одна позиція ‒ розорити людей, щоб всіх загнати в економічну залежність, щоб не було протестних рухівМарат Тюнін
– 2014 року ми пустили на севастопольську землю ось цих дикунів і порушників закону, які сидять у кабінетах. Як можна говорити про якісь дороги-дублери, коли на кону стоїть життя людей, підприємців, які 20 років працювали на цьому ринку? Ви дайте їм місця компенсаційні в першу чергу, розмістіть їх, а потім робіть, не знаю, золоті мости. Я не вірю Кірпічникову. Нині покійна директор ринку була готова об'єднатися з нашою організацією, щоб боротися з цими беззаконням. Потім, коли вона померла, торговці сказали: «Та чого, нас не чіпають, ми тут зараз повирішуємо свої питання». А потім вони потрапили в таку ситуацію, як і всі севастопольські підприємці. У Дмитра Овсянникова одна позиція ‒ розорити людей, щоб всіх загнати в економічну залежність, щоб не було протестних рухів.
(Текст підготував Владислав Ленцев)