Російському бойовику Олександру Франчетті вдалося повернутися до анексованого Криму після півтора року перебування у чеській в'язниці. Весь цей час він очікував на екстрадицію до України, де йому загрожує до восьми років позбавлення волі за звинуваченням в участі в незаконних збройних формуваннях «самооборона Криму» та «Північний вітер» у 2014 році. Як Олександру Франчетті вдалося залишити Чехію, уникнувши українського правосуддя, розповідаємо у матеріалі Крим.Реалії.
Про своє повернення до анексованого Криму Олександр Франчетті розповів проросійському сайту ForPost. Судячи з його розповіді, він та його адвокати ввели в оману чеський суд, внаслідок чого його звільнили з-під варти 20 жовтня 2022 року.
«Ми підготували документи, які доводили, що мене фізично тут (у Криму під час анексії 2014 року – КР) не було», – заявив Олександр Франчетті, зазначивши, що «прокурор (чеський) не спромігся знайти жодних доказів».
Одразу після виходу з-під арешту Олександр Франчетті залишив Євросоюз. Маршрут, за його словами, пролягав через Австрію, Угорщину та Сербію, з якої 28 жовтня 2022 року він вилетів до Сочі (Росія), а потім опинився у Севастополі.
Незважаючи на завершення розглядів щодо Олександра Франчетті в Чехії, в Україні підозри з нього не зняли, і він продовжує перебувати в розшуку, з'ясували Крим.Реалії.
Воронеж-Прага-Севастополь
Уродженець російського Воронежа Олександр Оленєв – таке ім'я раніше носив Олександр Франчетті – з 90-х років минулого століття жив у столиці Чехії. Там він був зареєстрований як приватний підприємець, який пропонував послуги фітнес-тренера.
Це практично вся інформація про нього, яку можна перевірити. Решта історії походження та діяльності росіянина заснована на його заявах журналістам та публічних слідах, залишених у відкритому доступі.
До Севастополя напередодні російської анексії Криму у 2014 році Олександр Франчетті прибув, як він розповідає, до своєї дівчини, з якою тоді зустрічався. Він стверджує, що приїхав на Кримський півострів, щоб захистити її (дівчину) від радикальних українських організацій, про які заявляли російські ЗМІ.
Олександр Франчетті заявляє, що навесні 2014 року створив у Севастополі розвідгрупу «Північний вітер», яка мала захищати регіон він диверсій, і постійно чергував у Севастопольському лісгоспі. На багатьох фото у відкритому доступі він позує з медаллю, зовнішньо схожою на російську нагороду «За повернення Криму», яку отримали багато з тих, хто допомагав Росії анексувати півострів у 2014 році.
Your browser doesn’t support HTML5
Після російської анексії Криму Олександр Франчетті намагався побудувати в Севастополі політичну кар'єру. Він балотувався у депутати підконтрольної Росії Нахімовської райради міста, але вибори програв. Потім намагався налагодити контакти між чеськими політиками та російським урядом Севастополя. Але згодом відійшов від політики і жив то у Севастополі, то у Празі.
Проблеми у Олександра Франчетті почалися у вересні 2021 року. Він вкотре прилетів до Праги, але його затримали чеські правоохоронці в аеропорту.
Затримання та арешт
Підставою для затримання росіянина став міжнародний ордер на його арешт, виданий на запит України.
Офіс Генерального прокурора України ще у 2020 році передав запит Прокуратури АРК та Севастополя, яка розслідувала справу Олександра Франчетті, до Міністерства юстиції Чеської Республіки про його видачу.
Правоохоронні органи України розшукують Олександра Франчетті за підозрою в участі у не передбачених законом збройних формуваннях «самооборона Криму» та «Північний вітер».
Щодо нього Голосіївським районним судом Києва був обраний запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Голова пресслужби поліції Чеської Республіки Ондрей Моравчик після затримання Олександра Франчетті в аеропорту Праги заявляв, що очікується рішення щодо його подальшої долі – «його або видадуть органам, які ухвалюють рішення, або може бути ухвалене протилежне рішення».
Your browser doesn’t support HTML5
14 вересня 2021 року міський суд Праги заарештував Олександра Франчетті.
Сам Олександр Франчетті вважає своє переслідування політично вмотивованим. Провину він заперечує. І хоча визнає, що у 2014 році був членом «народної дружини» у Севастополі, заперечує звинувачення щодо участі у незаконному збройному формуванні.
Росіянин також заявив у суді, що екстрадиція стане для нього «повільним вбивством», оскільки він страждає на ревматизм, а Україна нібито «жахливо погано» займається лікуванням таких хворих.
Як російська війна врятувала Франчетті
У жовтні 2022 року суд у Чехії зняв частину звинувачень з Олександра Франчетті у насильницькому утриманні щонайменше 11 проукраїнськи налаштованих людей під час російської анексії Криму у 2014 році, повідомив представник обвинувачення Марек Бодлак. Суд обґрунтував своє рішення нестачею доказів, які доводять провину росіянина, і вирішив відпустити його з-під варти.
Російські ЗМІ та захист Олександра Франчетті тоді повідомляли про його повне виправдання чеським судом. Але насправді з росіянина не зняли звинуваченя у створенні організованої злочинної групи з метою вчинення теракту, повідомляли чеські медіа.
У середині лютого 2022 року Празький міський суд ухвалив рішення про екстрадицію Олександра Франчетті до України, щоб його справою займався український суд. Але незабаром Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну, і після цього Верховний суд Чехії в рамках апеляційного оскарження захисту Олександра Франчетті скасував рішення про його екстрадицію «через воєнну ситуацію в Україні та існування реальної загрози порушення прав, гарантованих міжнародними договорами про права людини та основних свобод», повідомляло чеське видання «Czeske Noviny».
Таким чином, повномасштабне вторгнення Росії до України допомогло Олександру Франчетті уникнути українського правосуддя.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Любов, «самооборона», розчарування. Хто такий Олександр Франчетті«Війна має закінчитися у Львові»
В інтерв'ю ForPost після повернення до Севастополя він розповів, як вибирався із Євросоюзу, щоб уникнути арешту в інших країнах.
Ми вирішили не витрачати час і вискочили через Австрію, Угорщину і далі до Сербії, а з Сербії я відлетів до СочіОлександр Франчетті
«Ми припускали, що якщо я перетну кордон з Польщею чи Німеччиною, за таким самим внутрішнім запитом України мене так само заарештують, і піде все знову. Тому ми вирішили не витрачати час і вискочили через Австрію, Угорщину і далі до Сербії, а з Сербії я відлетів до Сочі», – розповів Олександр Франчетті.
Росіянин стверджує, що «був готовий до видачі Україні», оскільки впевнений, що «наші (Росія – КР) його відбили б і поміняли».
Наразі він живе у Севастополі та підтримує повномасштабне вторгнення Росії в Україну. Каже, що міг би «приносити якусь користь на передовий», але брати участь у бойових діях йому не дозволяє здоров'я.
Термін «спецоперація», яким російська влада називає своє повномасштабне вторгнення в Україну, на думку Олександра Франчетті, «необхідно скасовувати», оскільки «йде війна проти Росії». Свою історію з арештом у Чехії він також вважає частиною цієї війни, яка, як він стверджує, «має закінчитися у Львові».
Підозри не зняті
У Прокуратурі АРК, яка ініціювала затримання та процедуру екстрадиції Олександра Франчетті, наголошують на важливості того, що і міський суд Праги, і Апеляційний суд Чехії, «підтвердили наявність підстав для його видачі Україні». Але чому у Чехії не змогли довести його провину, українські прокурори не знають.
На яких саме доказах базувалася позиція чеського обвинувачення, нам невідомоПрокуратура АРК
«Верховний суд Чехії ухвалив рішення про неможливість таких дій через повномасштабне вторгнення Росії на територію України. Далі чеські правоохоронні органи розпочали власне розслідування, під час якого не зверталися до української сторони за інформацією, а потім висунули обвинувачення в участі громадянина Росії у незаконному збройному формуванні «самооборона Криму», яка діяла на півострові під час його окупації, а також у створенні організованої злочинної групи для вчинення теракту. На яких саме доказах базувалася позиція чеського обвинувачення, нам невідомо», – повідомили Крим.Реалії в Прокуратурі АРК.
У відомстві нагадали, що в рамках українського національного законодавства Олександр Франчетті, як і раніше, є підозрюваним за частиною 2 статті 260 Кримінального кодексу України (участь у не передбачених законом збройних формуваннях). Він оголошений у розшук.
У базі тих, хто розшукується за підозрами у правопорушеннях, на сайті МВС України зазначено, що Олександр Франчетті «ховається від органів досудового розслідування».
За статтею, яку інкримінують росіянину, не передбачено можливості проведення спеціального досудового розслідування заочно, стверджують у Прокуратурі АРК. За таких обставин Олександр Франчетті не зможе понести покарання, доки реально не постане перед українським правосуддям.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.
Анексія Криму Росією
У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.
16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.
Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.