Українські порти Маріуполь та Бердянськ в Азовському морі фактично заблоковані Росією для заходу й виходу суден. Голова Міністерства інфраструктури України Володимир Омелян стверджує, що загалом на вхід і вихід заблоковані 35 суден.
Як блокування проходу між Чорним і Азовським морями вплине на економіку України? Чи варто чекати допомоги від Заходу та військових кораблів НАТО? На ці та інші запитання відповідають експерти Радіо Крим.Реалії.
Експерт українського Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин стверджує, що блокада українських кораблів вплине на експорт продукції металургійної промисловості України.
30% валютного виторгу в України ‒ це продукція металургійного комплексу. Вона в основному йде з портів Азовського моряОлег Пендзин
‒ Якщо ми подивимося на структуру товарів, що виходять із цих портів (Бердянська і Маріуполя ‒ КР), то там дуже незначний обсяг сільськогосподарської продукції. Основна маса звідти йде з діяльності металургійних підприємств Маріуполя. 30% валютного виторгу в України ‒ це продукція металургійного комплексу. Вона в основному йде з портів Азовського моря. Як результат, цей обсяг може сильно впасти.
За словами представника президента України в АРК Бориса Бабіна, від подальшої блокади Київ і підприємці отримають значний збиток.
‒ Це, перш за все, втрати від роботи наших портових підприємств. Це невиплачені податки, це проблеми з працівниками та соціальна напруженість. Також це питання впливу на обсяг нашого експорту, тому що ці порти (Бердянська і Маріуполя ‒ КР), вкрай важливі для нашого експорту. А це відповідні валютні надходження для бюджету, це курс нашої валюти. І це безпосередні втрати та збитки приватних структур.
Голова Громадської ліги «Україна-НАТО» Сергій Джердж вважає, що для деескалації «азовської кризи» офіційному Києву варто домагатися посилення присутності військових кораблів у Чорному морі.
Потрібно апелювати, щоб НАТО посилило свою присутність у Чорному моріСергій Джердж
– Нам потрібно апелювати, щоб НАТО посилило свою присутність у Чорному морі. Є відповідна «доктрина Монро», що забороняє військовим судам країн, що не є країнами Чорноморського басейну, перебувати в Чорному та Азовському морях понад 21 день. Кораблі країн НАТО, США, Великобританії, Німеччини та інших країн перебувають тут, заходять у порт Одеси, з візитом відвідують Україну. 2018 року вже такі кораблі перебували в Чорному морі 120 днів. Це в порівнянні з 80 днями минулого року. Ми бачимо зростання присутності, але цього недостатньо. Ми б хотіли бачити більшу інтенсивність заходів.
Український політолог, експерт із міжнародних відносин Петро Охотін вважає, що Києву не варто чекати допомоги від Заходу у вирішенні цього конфлікту.
Ера безкоштовної дипломатії для нас закінчилася. І закінчилася давноПетро Охотін
– Захід чітко показав, що не надаватиме допомогу просто так. Тут питання в тому, як шукати важелі та як користуватися міжнародною ситуацією для того, щоб вплинути на Захід. Ера безкоштовної дипломатії для нас закінчилася. І закінчилася давно.
(Текст підготував Артем Лаптієв)