Після початку військової операції української армії в Курській області Росії з районів, де ведуться бойові дії, було евакуйовано понад 120 тисяч людей. Такі дані наводить російське МНС. Більшість людей розселили у безпечніших районах області та інших російських регіонах. Вирушили російські біженці і в окуповану Росією частину Запорізької області України та до анексованого Криму.
Чи стала така евакуація масовою, навіщо треба везти людей, які тікають від війни, до окупованих регіонів, де небезпечно, і чи це законно? Про це в ефірі Радіо Крим.Реалії ведучий Роман Спірідонов поговорив з Онісією Синюк, правовою аналітикинею Центру прав людини ZMINA, та Ігорем Ейдманом, російським соціологом та публіцистом.
Про те, що до анексованого Криму прибула група жителів Курської області Росії, 14 серпня повідомило підконтрольне Москві видання РІА «Новости Крым».
З репортажу стало відомо, що до євпаторійських санаторіїв приїхали 34 особи. Здебільшого це члени сімей учасників війни в Україні. І це лише перша група.
Надалі вимушені переселенці з Курської області, як їх називають у репортажі, приїжджатимуть до Криму партіями кожні десять днів у міру звільнення місць у санаторіях. Як повідомив журналістів представник благодійного фонду «СВОїм» Євген Соїн, у наступній групі очікується вже 50 осіб.
Таке переселення російських громадян на окуповану територію може бути кваліфіковане як воєнний злочинОнисія Синюк
Згідно з нормами Міжнародного гуманітарного права, країни не мають права переселяти своїх громадян на окуповані ними території, говорить правова аналітикиня Центру прав людини ZMINA Онисія Синюк. Країна-окупант керує такими територіями тимчасово і не повинна там змінювати порядки та закони, зокрема й демографічний склад населення.
«Таке переселення російських громадян на окуповану територію є не лише питанням про порушення міжнародного гуманітарного права, а й може бути кваліфіковане як воєнний злочин», – зазначила Онисія Синюк в ефірі Радіо Крим.Реалії.
Окрім цього, каже правозахисниця, окуповані території, на які вивозять біженців із Курської області, Україна планує повертати. Це означає, що там можуть активізуватися військові дії.
Запорізька область та Крим – це точно не про безпеку населенняОнисія Синюк
«Логіка переміщення населення з небезпечних районів Курської області в не менш небезпечні райони окупованих територій, особливо в Запорізькій області та Криму – це точно не про безпеку населення, враховуючи ще й те, яким шляхом туди потрібно відправляти людей, для того щоб вони зайняли місця саме в цих областях, а не в сусідніх із Курською областю регіонах Російської Федерації», – каже Онисія Синюк.
Тільки в результаті «вибуху ракети» над пляжем в Учкуївці в червні цього року було четверо загиблих і понад 150 поранених. І це не єдиний випадок, коли постраждали люди внаслідок атак російських військових об'єктів у Криму.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Кримський невивчений урок війниНа початку серпня російська влада Севастополя заявляла, що в результаті ракетної атаки на місто нібито постраждало п'ять багатоповерхівок, шість приватних будинків і 10 автомобілів. Російські ЗМІ з посиланням на директора російського департаменту громадської безпеки Севастополя Олексія Краснокутського повідомили, що до служби 112 надійшло 86 повідомлень про падіння уламків, нерозірваних боєприпасів і фрагментів ракет.
У ніч проти 16 серпня в Керчі було чути вибухи. Як повідомляв телеграм-канал «Крымский ветер», у місті на вулиці Радянській через падіння уламків пошкоджено тротуар, частково розбито дорогу. Ймовірно, пошкоджено комунікації.
Переселення людей, що тікають від війни до регіону, який мало того, що не є російським з позиції міжнародного права, так ще й не зовсім безпечний, схожий на політику, яку проводив Радянський Союз, каже російський соціолог та публіцист Ігор Ейдман. Ще радянська влада переселяла людей на захоплені території, щоби змінити етнічну структуру населення, вважає він. Так відбувається і цього разу.
«Щоб там було більше людей, пов'язаних із Росією, більше людей, вихованих у російських школах під впливом російської пропаганди», – вважає Ігор Ейдман.
Вони хочуть просто змінити склад населення Запорізької області, щоб там було більше росіянІгор Ейдман
«Коли я дізнався, що в Запорізьку область жителів Курської області зараз переселяють, перша ж думка була моя про те, що вони хочуть просто змінити склад населення Запорізької області, щоб там було більше росіян, більше людей, які віддані Росії та вважають себе російськими громадянами. Тому що в Запорізькій області, взагалі-то, така досить негативна щодо окупації ситуація, населення негативно налаштоване, і ось таким чином росіяни намагаються змінити склад населення», – зазначив Ейдман.
Є в цього й політична причина, каже російський соціолог та публіцист. Росія вважає окуповані українські території своїми і вважає, що переселяє людей у межах своєї країни.
«Зрозуміло, що це звучить анекдотично, бо в тій же Запорізькій області її столиця і значна частина території, як і в Херсонській області, не захоплені Росією. Втім, вони намагаються грати в таку гру, що начебто на якийсь час забули про це, і вся російська пропаганда подає Херсонську та Запорізьку області як частину, абсолютно, таку звичайну, стандартну частину Росії», – упевнений Ігор Ейдман.
Розслідування справ про незаконне переміщення людей перебуває у компетенції Міжнародного кримінального суду, стверджують правозахисники. Саме МКС зараз розглядає справи про незаконне переміщення громадян України до Росії. Такі справи може розслідувати Україна, але з обмеженнями. Є категорії російських чиновників, які мають імунітет перед національним українським законодавством, наприклад, президент Росії.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Віталій Портников: Територія восьмого ґатунку
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.