Влада Ялти оприлюднила «чорний список» об'єктів, яким загрожує знесення. Незаконними або невідповідними до архітектурних норм чиновники назвали більше ніж сотню недобудов і вже готових житлових комплексів, зведених на найдорожчій у Криму землі. Якщо власникам не вдасться довести законність своїх будівництв, їх можуть зрівняти з землею.
Список ялтинських чиновників є продовженням боротьби підконтрольного Росії уряду Криму з незаконними забудовами прибережних регіонів. Цей процес регламентується Цивільним кодексом Росії, який визнає будівлю самовільною будовою, якщо воно створена без отримання необхідних дозволів або з порушенням містобудівних і будівельних норм та правил.
З 2015 року в ньому також діє пункт, згідно з яким органи місцевого самоврядування мають право без суду ухвалювати рішення про знесення самобудів. Ним і керується кримська влада.
У липні минулого року в кримському Радміні розпорядилися знести дев'ять незаконних об'єктів у Криму. Серед них ‒ п'ять введених в експлуатацію багатоповерхових житлових комплексів в Ялті, про які ми писали раніше.
Тепер ялтинська влада сформувала свій список із сотні об'єктів, яким теж загрожує знесення.
Проблемні об'єкти з «чорного списку» адміністрації Ялти розташовані в самому місті та найближчих до нього селищах: Гаспра, Нікіта та Кореїз. Багато об'єктів, представлених у списку, є недобудовами та належать фізичним особам. Багато вже введені в експлуатацію.
«Чайний будинок» на басейні
Один із будинків, якому загрожує знесення, ‒ житловий комплекс «Чайний будинок», розташований на вулиці Таврійській в Ялті.
Він збудований на місці колишнього міського басейну на кошти однойменного кооперативу та введений в експлуатацію ще у 2016 році.
Наразі квартири в «Чайному будинку» продаються за 1,2-3,7 мільйона рублів. «З вікон квартир відкриваються мальовничі краєвиди на море, гори та місто. Будинок оснащений системою відеоспостереження, пожежною та вентиляційною системами. На перших двох нежитлових поверхах передбачене розміщення сауни, тренажерного залу, магазинів. Для автомобілістів передбачений підземний паркінг», ‒ описують будинок продавці.
Згідно з висновками ялтинських чиновників, спочатку містобудівні умови передбачали, що будівля мала складатися з двох цокольних поверхів і шести поверхів з мансардою. Але в підсумку будівлю збудували з двома цокольними, сімома основними поверхами та одним технічним. Забудовник також притягнутий до відповідальності за порушення земельного законодавства. Все це значиться серед підстав для знесення будівлі. У кооперативі нам повідомили, що нічого не знають про передбачуване знесення будинку, тому відмовилися коментувати цю новину.
Багатоповерхівка біля моря
Під загрозою знесення опинився й багатоповерховий будинок на вулиці Червоноармійській в Ялті. Він збудований на кошти кооперативу «ЯлтаЖилБуд», який належить кільком десяткам кримчан, які об'єдналися для вирішення житлової проблеми.
Двоє засновників кооперативу також є власниками однойменного ТОВ, яке й збудувало цей будинок.
Зараз двокімнатна квартира в цьому будинку площею 75 кв. метрів пропонується за 2,2 мільйона рублів. «З вікон квартири відкривається розкішний вид на гори та місто. Квартира оснащена меблями й побутовою технікою. У будинку є своя котельня, у дворі є місце під авто. Прямо біля будинку розташована зупинка громадського транспорту, продуктові магазини та школа. Відстань до моря ‒ 1000 метрів», ‒ пишуть кримські ріелтори.
«Забудовник ігнорує закон Республіки Крим «Про особливості створення зон з особливою архітектурно-планувальною організацією території» та постанову адміністрації Ялти про призупинення всіх видів будівельних робіт на території міста», ‒ сказано у висновках комісії адміністрації Ялти.
У ТОВ «ЯлтаЖилБуд» Крим.Реалії повідомили, що нічого не знають про внесення цього будинку в «чорний список» і з висновками ялтинських чиновників не згодні. «Висновки чиновників ‒ це висновки чиновників. Ми ж вважаємо, що всі наші документи в порядку. А будь-які питання про знесення чи не знесення мають вирішуватися в суді», ‒ сказав нам директор фірми Сергій Кишкович.
Квартири біля канатної дороги
У «чорному списку» ялтинської влади опинився і семиповерховий житловий комплекс «Коста-Місхор 2» в Кореїзі. «Він розташувався в найбільш сонячному місці Південного берега Криму, поблизу знаменитих кримських палаців і парків. Пейзажна краса навколо створює відчуття гармонії і дозволяє насолодитися повноцінним відпочинком, далеко від міської суєти. За п'ять хвилин від будинку є зупинка громадського транспорту та зупинка канатної дороги, що може спустити вас прямо на берег до міського парку «Місхор». Відстань від моря ‒ 800 метрів», ‒ повідомляють ріелтори.
Однокімнатна квартира тут продається за 3 мільйони рублів, а розцінки на інші квартири доходять до 10 мільйонів рублів.
«Забудовнику видані містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки для будівництва цього житлового будинку. Декларація про початок виконання будівельних робіт відсутня», ‒ сказано у висновках ялтинської адміністрації. Про плани чиновників зі знесення цього будинку його власники теж не в курсі.
«Хто йтиме назустріч владі, з тими буде діалог»
Подібних прикладів, коли під загрозою знесення опинилися багатоповерхівки, давно введені в експлуатацію, з викупленими квартирами, в списку ‒ десятки. Коли та яким чином чиновники збираються їх зносити, поки незрозуміло.
Голова російської адміністрації Ялти Олексій Челпанов каже, що знесення загрожує не всім об'єктам. «Поки терміни знесення не визначені. Ми зараз проводимо наради з усіма службами, які залучені до цього процесу. Принцип знесення наступний: всі будівлі, які збудовані на землях парків, скверів або йдуть всупереч архітектурним лініям, мають незакінчений вигляд і власників, а також не зачіпають інтереси третіх осіб ‒ щодо них ухвалюватиметься рішення про знесення. В Ялті є багато будівель, що мають незакінчений вигляд і стоять вже близько 10-15 років. Якщо будинок відповідає всім вимогам містобудівних умов, ми будемо йти назустріч мешканцям цього будинку. Хто буде йти назустріч владі, з тими ми будемо вибудовувати діалог, щоб знизити та мінімізувати негативний ефект», ‒ пояснив він Крим.Реалії.
Раніше кримські чиновники говорили про знесення тисячі об'єктів, зведених з порушеннями. Поки під ківш потрапили лише десятки. Торік, наприклад, у Криму знесли 53 об'єкти самовільного будівництва: в Ялті, Алушті, Сімферополі, Судаку, Євпаторії, Саках, Джанкої та Керчі. Новий ялтинський «чорний список» може стати прецедентним на півострові.