Експерти громадської організації «Крим SOS» 10 і 15 листопада відвідали КПВВ «Чонгар» та «Каланчак» між Кримом і материковою частиною України. Дивилися, як працює сервісна зона, пункти експрес-тестування та відділи надання адмінпослуг. Докладніше про результати моніторингу – в матеріалі «Крим SOS».
Довідки про результати тестування – видають не скрізь
З 21 жовтня для подорожей Україною автобусами чи поїздами потрібно мати сертифікат вакцинації або довідку з негативним тестом на коронавірус. Останню – видають на КПВВ «Каланчак».
«Досі у пункті експрес-тестування на «Чонгарі» не можна отримати довідку з негативним тестом на коронавірус. Людей знімають із самоізоляції, але на цьому все. Ми отримуємо багато скарг від кримчан щодо цієї ситуації, адже багато хто потім їде поїздом з Новоолексіївки. Єдиний варіант для них – дістатися приватним транспортом до Генічеська чи іншого міста і там за власні гроші знову складати тест заради документа», – зазначає юристка «КримSOS» Марія.
Вона розповіла, що на обох КПВВ у середньому щодня відбувається тестування від 100 до 200 осіб. Це трохи менше, ніж було у жовтні. Також потік кримчан залежить від графіка перевізників. Зокрема, на КПВВ «Чонгар» найбільше людей зранку та по обіді.
При цьому час роботи пунктів тестування на коронавірус дещо відрізняється. На КПВВ «Каланчак» безкоштовні експрес-тести роблять із понеділка до п'ятниці з 9:00 до 15:00. А на КПВВ «Чонгар» – з понеділка до неділі з 9:00 до 16:00.
«Останнім часом зустрічаємо в соціальних мережах історії про продаж підроблених довідок і сертифікатів вакцинації на КПВВ чи сусідніх містах. Хотіли б наголосити, що це незаконно. Просимо кожного пам'ятати це і не погоджуватися на сумнівні пропозиції», – зазначає координатор Херсонського офісу «КримSOS» Олексій Тильненко.
Сервісна зона – без місць обігріву та інфраструктури
За місяць після останнього моніторингу не змінилася ситуація з інфраструктурою на обох КПВВ. Досі там немає банкоматів, поштових відділень, магазинів, кафе. Чи не єдиний плюс – є туалети.
«На пункті «Каланчак» зачинені приміщення, збудовані під автостанцію та для зони відпочинку. Туди ніхто не може потрапити. Щоб трохи зігрітися – люди заходять до приміщення центрів надання адмінпослуг», – розповідає Марія.
Дещо відрізняються частота та якість обслуговування двох пунктів: на Каланчаку вивозять сміття кілька разів на тиждень, а на Чонгарі «навіть вікна мили, коли ми були там із візитом. Там усе досить чисто», зазначає Марія.
Дорога – триває ремонт
Триває ремонт дороги від КПВВ «Чонгар» біля Новотроїцького. На певному відрізку рух транспорту можливий лише по одній смузі. Тому подекуди є невеликі затори.
«Наразі дорога з Херсона займає 3,5 години. До ремонту – кілька годин. Сподіваємось, що до літа завершать роботи», – розповідає Марія.
Нагадаємо, що українці з тимчасово окупованих територій можуть безкоштовно записатися на щеплення від коронавірусу. У Херсонській області працюють 10 медичних закладів, де роблять безкоштовне щеплення від COVID-19: три у Херсоні, по одному в Новій Каховці, Генічеському, Бериславі, Голій Пристані, Скадовську, смт Чаплинка та смт Новотроїцьке.
Текст підготовлено громадською організацією «Крим SOS». Ініціативу було створено в лютому 2014 року для оперативного та об'єктивного висвітлення подій, що відбуваються в Криму у зв'язку з його незаконною анексією Росією. Згодом організація почала надавати допомогу внутрішньо переміщеним особам із Криму та східної України.
Адмінкордон між материковою Україною і Кримом
Після анексії Криму Росією на початку 2014 року між материковою Україною і півостровом проліг формально адміністративний, але фактично – справжній кордон. У Херсонській області на адмінкордоні з Кримом працюють три контрольні пункти в'їзду/виїзду – «Каланчак», «Чонгар» і «Чаплинка». З 19 жовтня 2021 року пункт пропуску «Чаплинка», який був кілька місяців на ремонті, вирішили закрити.
Коронавірусна інфекція COVID-19
Коронавірус SARS-CoV-2, раніше відомий як 2019 nCoV, виявили в Китаї наприкінці 2019 року.
Він викликає захворювання COVID-19. У деяких випадках перебіг хвороби легкий, в інших – із симптомами застуди та грипу, в тому числі з високою температурою і кашлем. Це може перерости в пневмонію, що може бути смертельною. Більшість хворих одужує; помирають переважно люди з ослабленою імунною системою, зокрема літні.
11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я визнала спалах захворювання, що викликається новим коронавірусом, пандемією.