Три тижні минуло від початку екологічного лиха техногенного походження на півночі анексованого Росією Кримського півострова, але підконтрольна Кремлю влада Криму досі не визначила точну причину хімічного зараження території.
Наразі вони розглядають шість основних версій того, що сталося. Про це на засіданні оперативного штабу розповів заступник голови російської Ради міністрів Криму Ігор Михайличенко.
«Сьогодні існує шість версій про причини викиду забруднювальних речовин в атмосферу. Це скидання невстановлених хімречовин з боку території суміжної держави, перевищення викиду шкідливих речовин в атмосферу з боку підприємства ТОВ «Титанові інвестиції», перевищення викиду шкідливих речовин в атмосферу з боку підприємства АТ «Бром», перевищення викиду шкідливих речовин в атмосферу ПАТ «Кримський содовий завод», перевищення обсягів і концентрацій скидання сірчаної кислоти в кислотонакопичувач, порушення правил експлуатації ТОВ «Титанові інвестиції» кислотонакопиувача», ‒ повідомив Михайличенко.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: «Хімічні заводи Криму ‒ порохова бочка»На думку архітектора Ольги Вечер, ситуація в Армянську демонструє те, що відбувається, коли місцева влада в Криму інтереси бізнесу ставить вище за інтереси природи та суспільства.
Капіталіст-власник підприємства безжально розправляється з природою Криму, а влада його «кришує» до останньогоОльга Вечер
«Екологічна катастрофа в Армянську ‒ огидна демонстрація того, як капіталіст-власник підприємства безжально розправляється з природою Криму, а влада його «кришує» до останнього», ‒ прокоментувала вона ситуацію Крим.Реалії.
Про те, що в ситуації, яка виникла, влада Криму виявила некомпетентність, розповів Крим.Реалії проросійський активіст Сергій Дудченко.
«Від початку було зрозуміло, що ситуація з хімічними викидами сама собою не вирішиться. Замовчування інформації про ситуацію заради збереження виробництва на шкоду здоров'ю тисяч кримчан. Некомпетентність і бажання уникнути відповідальності негативно зіграли на іміджі кримської влади. Навіть винуватці хімічних викидів досі не названі й не притягнуті до відповідальності. Ніхто не може спрогнозувати розвиток ситуації: і робота людям потрібна, і здоров'я в небезпеці, й хімічні викиди накопичувача поки неможливо зупинити», ‒ повідомив активіст.
Ще більш категоричний щодо некомпетентності кримської влади, яка виявилася в ситуації з Армянськом, проросійський активіст і блогер Олег Кочеров. Кримський блогер також стверджує, що озвучені терміни першого викиду не відповідають дійсності.
Кримська влада в черговий раз показала свою абсолютну некомпетентність і байдужість до кримчанОлег Кочеров
«Кримська влада в черговий раз показала свою абсолютну некомпетентність і байдужість до кримчан. Спостерігаючи за розвитком ситуації в Армянську, можна сміливо стверджувати, що в Криму ‒ хаос. Режим НС, вважаю, треба було вводити ще в середині серпня, коли відбулися перші викиди, але ситуація замовчувалася. Повідомлення про перші викиди 24 серпня не відповідають дійсності, адже саме в цей час вже просто було неможливо приховувати екологічну катастрофу й на Армянськ звернули увагу, ну й вигадали якусь точку відліку», ‒ розповів блогер.
На його думку, значну негативну роль зіграли кримські ЗМІ, підконтрольні місцевій владі.
«Замовчування ситуації та брехня підконтрольних ЗМІ при погіршенні здоров'я кримчан 3 вересня викликали паніку серед жителів Армянська. І тільки тоді кримська влада зрозуміла, що в цій ситуації треба щось робити. Браві репортажі кримських ЗМІ про героїчні досягнення з нормалізації ситуації в Армянську через 10 днів закінчилися черговим фіаско. Усувалися наслідки викидів, але причина виникнення та способи локалізації джерела знайдені не були, тому отримали на 14 вересня вже 9-ти кратне перевищення ГДК. Почалися знову дешеві репортажі в місцевих ЗМІ про відсутність загрози здоров'ю жителів, введення НС ‒ чиста формальність... і т.і. В черговий раз йде неправдиве інформування та нерозуміння реальності цієї трагедії. Потрібна евакуація жителів прилеглих населених пунктів, організація безпеки на момент НС, введення військ хімічного захисту та забезпечення ладу після евакуації для недопущення мародерства й протизаконних дій. Винних мають встановити компетентні органи, а перспективи... складно сказати, тому що ми бачимо безграмотність і некомпетентність людей, яким доручено вирішити цю ситуацію», ‒ зазначив Кочеров.
Не бачить чітких перспектив у ситуації з Армянськом і російський блогер Олександр Горний.
Кримська влада не до кінця розуміє, що затягування з рішеннями злочиннеОлександр Горний
«Ситуація складна, й перспектив найближчим часом немає. У мене є розуміння, що кримська влада не до кінця розуміє, що затягування з рішеннями злочинне. Як я розумію, найближче оточення Аксенова необ'єктивно інформувало про те, що відбувається. Цьому є деякі підтвердження. Думаю, що тут відзначилися й підопічні віце-прем'єра Полонського, який відповідає за внутрішню та інформаційну політику. Замість того щоб об'єктивно інформувати людей про ситуацію та загрози, вони на підвідомчих їм ЗМІ влаштували в черговий раз полювання на блогерів і громадських активістів, які просили відповісти на очевидні запитання: хто конкретно винний і допустив цю екологічну катастрофу; які реальні наслідки; яка сума збитків, завданих людям. Багато й інших є запитань», ‒ поділився своєю думкою з Крим.Реалії блогер.
Він також зазначив, що не розуміє, чому досі ніхто не був покараний за доведення ситуації до екологічного лиха.
«Мені незрозуміло, чому ще на своїх місцях міністр екології Криму та голова Роспортребнадзору? Де було МНС? Чому не давали й досі не дають оперативні результати моніторингу? Упевнений, що після оголошення НС ситуація має бути доведена до відома Президента, й федерали мають очолити оперативний штаб. Ті, хто там засідав раніше, повністю себе дискредитували, як і ті журналісти, які влаштували «полювання на відьом». Вони більше не мають права називатися журналістами. Я впевнений, що цим питанням, нарешті, має зайнятися ФСБ, адже я оцінюю те, що сталося, як диверсію тих кримських чиновників, які зобов'язані були моніторити це небезпечне виробництво та заздалегідь інформувати главу Криму та федеральні органи. Що робити з Армянськом я не знаю, але жити там небезпечно, треба вивозити людей, виплачуючи їм компенсації», ‒ сказав Горний.
Жити в Армянську небезпечно, треба вивозити людей, виплачуючи їм компенсаціїОлександр Горний
Відповідальність за екологічне лихо в Армянську лежить на кримській владі, вважає кримська активістка Людвіка Пападопулу.
«Так, вважаю, що відповідальність повністю лежить на уряді Аксенова, якому будь-які бізнес-інтереси ближчі за інтереси народу. Але в цьому конкретному випадку проблема не з'явилася нізвідки, їм добре було відомо (хоча не впевнена, що Аксенов має знання з хімії в межах шкільної програми) про наслідки. Армянськ ‒ це продовження все тієї ж проблеми з водою, яка не має наразі розв'язання. Але виробництво продовжували експлуатувати, значить, плювати на людей хотіли... Можна говорити, що це робочі місця та зарплати, але коли йдеться про життя та здоров'я, ніякі відмовки не можуть прийматися. Виявили політичну короткозорість чи боягузтво, якщо хочете, коли замість того, щоб визнати проблему, ще два тижні інформаційні війни з блогерами вели. Хто відповідатиме?», ‒ повідомила Крим.Реалії активістка.
У ситуації, що склалася, на думку активістки руху «Вільний Крим» Еміне Ібраїмової, необхідна відставка російського глави Криму Сергія Аксенова.
Блогери володіють ситуацією краще, ніж уряд. Тому винна в ситуації влада КримуЕміне Ібраїмова
«Добре, що кримський уряд ухвалив рішення про запровадження НС. Але дуже погано, що зробили це пізно. Це ще раз говорить про те, що блогери володіють ситуацією краще, ніж уряд. Тому винна в ситуації влада Криму. Тепер треба поховати всі забруднювачі й закрити це підприємство. Але це за нинішнього кримського уряду не передбачається, тому що слухати розумних людей не хочуть. Аксенов має піти, як пішов губернатор Кемеровської області після пожежі в ТРЦ. І пропагандистів влади, таких журналістів як Олег Крючков, гнати треба з професії, а кримським незалежним блогерам ‒ шана та повага за виявлену громадянську позицію», ‒ повідомила Крим.Реалії активістка.