Президент Росії Володимир Путін під час візиту до анексованого Севастополя 4 серпня побував на відкритті фестивалю «Опера в Херсонесі», а також ознайомився з проектом музейного та театрально-освітнього комплексів, повідомила прес-служба Кремля. Презентацію проекту проводили віце-прем'єр Росії Ольга Голодець і підконтрольний Москві губернатор Севастополя Дмитро Овсянников.
Заступник голови уряду повідомила, що в рамках нового комплексу в місті збираються побудувати хореографічне училище на 250 студентів, новий житловий комплекс для співробітників культурного центру, а також багатофункціональний кіноконцертний комплекс, до створення якого підключені співробітники Ермітажу, Третьяковської галереї і Російського музею.
Cевастопольскій журналіст Андрій Васильєв розмірковує про те, чому під час візиту російського президента до Криму поруч із ним був помічений тільки губернатор Севастополя, але не російський глава Криму Сергій Аксенов (Аксьонов).
Путін приїжджає сюди, в першу чергу, щоб насолодитися своїм тріумфом і величчю як національного лідера, а також величчю РосіїАндрій Васильєв
– Один із анонімних місцевих Telegram-каналів, який пов'язують із самим Аксеновим, стверджує, що глава Криму був на опері як приватна особа, тому його й не помітили. Можна сказати, що цей літній візит Путіна до Севастополя носить приватний характер. Тобто, Путін приїжджає сюди, в першу чергу, щоб насолодитися своїм тріумфом і величчю як національного лідера, а також величчю Росії. Для Володимира Путіна Севастополь як військово-патріотичний центр Криму грає сакральну роль. Сьогодні сам президент і найближче його оточення розглядають 20-річне правління саме в оптиці приєднання Криму. Володимир Путін – перший із часів Йосипа Сталіна лідер держави, який приєднував території. Тому цей щорічний візит – візит у «місце сили», в місце Шамбали, де президент підживлюється енергією російської історії.
Таким чином, на думку Андрія Васильєва, Путін приїхав до Севастополя не як чиновник, щоб вирішувати якісь бюджетні питання та вести розмови з місцевими адміністраторами на кшталт Овсянникова або Аксенова.
Радіослухач із Криму скептично дивиться на сакральність Херсонеса для Росії:
«Коли Росія анексувала Крим під девізом відновлення історичної справедливості й повернення сакральної території Херсонеса, у мене така потішна історія сталася. Я поставив своїм співрозмовникам питання: коли відбувалося хрещення Русі, була взагалі Росія як така тоді чи ні? Мені кажуть: так, дійсно була. Це говорить про глибоке й дике незнання історії. І щоб підтвердити це, Путін їздить туди».
Щодо планів побудувати театр опери й балету Андрій Васильєв зазначає, що місце для цього є – узбережжя південної частини міста, що йде від центру в напрямку до Херсонесу.
Російському керівництву важливі символи – як в історії з «Кометою»Андрій Васильєв
– Росія може побудувати театр опери і балету в Севастополі. Інше питання, хто в цьому театрі виступатиме й ходитиме на вистави. Мені здається, це питання зараз не стоїть, оскільки російському керівництву важливі символи – як в історії з «Кометою». Важливо продемонструвати, що ми відновлюємо радянську міць, спайку Міністерства оборони та цивільного суднобудування. Мені здається, в Севастополі реалізовуватимуться глобальні проекти виключно з Москви і на федеральні кошти. Я думаю, що розроблять спільний план, і все це станеться, але тільки якщо роботи будуть вести так само, як над великими федеральними проектами: якщо контроль над витрачанням коштів буде зосереджений на московському рівні.
Керівник центру досліджень історико-культурної спадщини України Сергій Кот не вірить, що Росія ризикне відправити свої кращі експонати в новий музейний комплекс у Севастополі.
Навіщо їм відправляти туди топові речі, якщо в результаті міжнародних санкцій серйозний глядач не потрапляє до Криму взагаліСергій Кот
– Це звучить фантастично, враховуючи, що поки що ми знаємо про зворотний потік: майже вся галерея Івана Айвазовського вивезена в Росію для тривалого «експонування», а з точки зору України – це в чистому вигляді грабіж культурних цінностей із окупованих територій. Говорити про те, що звідти дуже цінні речі потраплять до музейного комплексу, про який іде мова – викликає великі сумніви. Тим більше навіщо їм відправляти туди топові речі, якщо в результаті міжнародних санкцій серйозний глядач не потрапляє до Криму взагалі. Якщо навіть росіяни замахнуться, де вони будуватимуть цей комплекс? Так, мова йшла про території Херсонеса. Це унікальний пам'ятник античної культури світового значення, об'єкт у списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, зареєстрований України. Там кожен камінчик можна рухати тільки за згодою ЮНЕСКО.
Сергій Кот передбачає навіть, що будівництво на території Херсонеса може бути свідомою спробою російської влади виключити об'єкт зі списку всесвітньої спадщини організації як такий, що втратив автентичність.
(Текст підготував Владислав Ленцев)