Спеціально для Крим.Реалії
Затяжний конфлікт гілок влади в Севастополі був вирішений черговим викидом емоцій в публічну площину: губернатор відкликав свого представника з російського парламенту міста. Спікер Ради Федерації Росії та політологи звинувачують Дмитра Овсянникова в негнучкості й невмінні домовлятися, а офіційний Кремль поки зберігає мовчання.
Дмитро Овсянников своїм указом від 24 липня 2018 року призупинив дію указу севастопольського губернатора від 2 березня 2015 року «Про роботу представника губернатора міста Севастополя в Законодавчих Зборах міста Севастополя».
«Це рішення ухвалене головою міста через неконструктивний підхід частини депутатів Законодавчих зборів міста Севастополя чинного скликання до організації законотворчого процесу, реалізації пріоритетних програм і проектів розвитку міста», ‒ повідомляє прес-служба місцевого уряду.
Вважаю неприпустимими образливі публічні заяви низки депутатів Законодавчих зборів СевастополяДмитро Овсянников
«Вважаю неприпустимими образливі публічні заяви низки депутатів Законодавчих зборів Севастополя, які вони допускають стосовно як керівників уряду міста, так і народів Російської Федерації. Ці дії несумісні зі статусом севастопольського депутата. У зв'язку з цим я відкликав свого представника із Закзборів. Робота з представницькою владою буде продовжена в інших форматах відповідно до законодавства. Керівникам органів виконавчої влади доручаю керуватися цим указом при здійсненні повноважень», ‒ підкреслив Дмитро Овсянников.
Війна світів
24 липня севастопольські депутати в межах регламенту не підтримали продовження виступу представника губернатора в міському парламенті Михайла Вавилова, який критично висловився щодо звіту спікера Катерини Алтабаєвої про стан законодавства за 2017 рік.
Декількома днями раніше депутати не ухвалили закони про прапор і герб міста, законопроекти яких презентував у міському парламенті Михайло Вавилов. Також вони відхилили з різних причин і десяток інших законопроектів, зокрема й щодо приватизації міських підприємств.
Конфлікт губернатора Дмитра Овсянникова та очолюваної ним виконавчої гілки влади Севастополя з міським парламентом триває досить давно. Перші його ознаки з'явилися практично відразу після обрання Овсянникова головою Севастополя у вересні 2017 року. Однак довгий час сторони дипломатично утримувалися від публічних заяв про конфлікт, називаючи те, що відбувається нормальними робочими відносинами.
Проте останнім часом обидві сторони протистояння відкрито висловлюють свої позиції. З боку уряду, зокрема з вуст Михайла Вавилова, неодноразово звучали заяви про неефективність роботи міського парламенту, затягування ухвалення важливих для міста законів тощо.
А, наприклад, у травні нинішнього року віце-губернатор Ілля Пономарьов стверджував, що голова Законодавчих зборів, розповідаючи про історію ухвалення трирічного бюджету міста в грудні 2017 року, оббрехала уряд Севастополя.
Через кілька днів випад зробив екс-«народний мер», а нині простий депутат Олексій Чалий. Він запропонував зробити ляльку представника губернатора в парламенті Михайла Вавилова. Така тирада прозвучала після виступу чиновника з уряду міста в сесійній залі ‒ Вавилов критикував роботу Закзборів.
Можна зробити ляльку Вавилова! Маленька кнопочка ‒ це маленький виступ у Закзборах, а велика кнопочка ‒ це 15 хвилинОлексій Чалий
«У мене є пропозиція, як її (цю практику) виправити найефективнішим для міста способом, ‒ зазначив Олексій Чалий. ‒ Чув, СевДУ здійснює роботи для глибоководних занурень на 600 метрів. Але це важко. А можна зробити ляльку Вавилова! (А на ній) маленька кнопочка ‒ це маленький виступ у Закзборах, а велика кнопочка ‒ це 15 хвилин (виступи). І так ми заощадимо на зарплаті Михайла Юрійовича (Вавилова). Для бюджету це буде дуже вигідно».
Але, як вчать класики, в основі будь-якого політичного конфлікту лежать економічні інтереси. Минулого року підзвітна парламенту Контрольно-рахункова палата розкопала на сотні мільйонів рублів порушень в освоєнні бюджету урядом міста. Також депутати не давали уряду роздавати земельні ділянки без конкурсу. Ну, а хто ж таке терпітиме?
У помсту уряд урізав фінансування КСП на 2018 й рік, а заодно й апарату Законодавчих зборів. Після цього, щоб звести кінці з кінцями, депутати скоротили кількість народних обранців, які працюють в парламенті на оплачуваній основі ‒ з дев'яти до трьох чоловік.
Кара гряде?
Губернатор Севастополя Дмитро Овсянников «висік сам себе», вчергове звинувативши депутатів у неконструктивності й відкликавши свого представника з міського парламенту. Таку думку в інтерв'ю місцевим ЗМІ висловив керівник політичної експертної групи Костянтин Калачов.
Політики мають вміти домовлятися, а так звані технократи намагаються ламати через коліноКостянтин Калачов
«Як відомо, це рішення ухвалене головою міста «з огляду на неконструктивний підхід частини депутатів Законодавчих зборів Севастополя чинного скликання до організації законотворчого процесу, реалізації пріоритетних програм і проектів розвитку міста». Чи можна вважати це кризою влади в окремо взятому суб'єкті? Швидше за все, це криза кадрової політики, політики мають вміти домовлятися, а так звані технократи намагаються ламати через коліно. Я не знайомий із вашим губернатором, але з боку все справляє дуже дивне враження, навіть внутрішньоелітний конфлікт не привід виступати з заявами, подібними останній, сам себе висік», ‒ сказав Калачов.
Він зазначив, що подібні історії в сусідній Росії залишилися в далекому минулому. «Втім, в політичному плані Севастополь ‒ це місто наздоганяючого розвитку. Новий суб'єкт Російської Федерації може собі поки дозволити те, що вже неможливе в інших», ‒ сказав експерт, додавши, що федеральному центру такий стан речей навряд чи сподобається.
«Але, по-перше, у губернатора є політичні покровителі, а по-друге ‒ що зміниться, якщо його змінять? Питання риторичне. А змінити депутатів можна тільки через вибори», ‒ додав Калачов.
Більш категоричною була спікер Ради Федерації Росії Валентина Матвієнко, яка порівняла кризу влади в Севастополі зі сваркою за іграшки в пісочниці дитячого садка.
«Таке протистояння ніхто не може допустити, воно йде на шкоду справі. Втрачаються можливості для покращення життя людей, для ухвалення оперативних рішень. Російська Федерація виділяє Севастополю достатньо коштів, є спеціальна програма. Але ефективність освоєння цих коштів низька, тому що гальмується ухвалення рішень», ‒ вважає Валентина Матвієнко.
Ситуація не залишається без уваги. Будуть вживатися заходи, щоб напоумити людейВалентина Матвієнко
За її словами, губернатор вносить пропозиції, а парламент їх не схвалює та висуває претензії ‒ виконавча влада погано реагує на них. «Ну послухайте, це що дитячий садок, у пісочниці іграшки один в одного забирають?» ‒ розмірковує голова російського Радфеда про ситуацію в цілому. Вона також підкреслила, що в Москві спостерігають за розвитком конфлікту. «Повірте, ситуація не залишається без уваги. Будуть вживатися заходи, щоб напоумити людей, налаштувати їх на роботу на результат, а не на протистояння», ‒ попередила Матвієнко.
Раніше, 5 червня, під час візиту до Севастополя Валентина Матвієнко вже озвучувала свою точку зору щодо протистояння гілок влади в місті. Тоді вона сказала, що головна відповідальність у вирішенні конфлікту уряду з парламентом лежить на губернаторі.
Але, яку б думку не мала спікер Ради Федерації, вирішувати долю непоступливого губернатора будуть кремлівські стратеги, до яких вона вже точно не входить. Кремль поки мовчить.
Андрій Покровський, кримчанин (ім'я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки)
Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції
У матеріалі використовується термінологія, вживана на анексованому Росією півострові