Спеціально для Крим.Реалії
Приїжджі лікарі залишають анексований Крим, повертаючись назад до сусідньої Росії. Основна причина ‒ маленькі зарплати та відсутність соціальних гарантій. «Відплив» кваліфікованих фахівців вказує на те, що криза в регіональній медицині посилюється. Чиновники лише на словах турбуються про здоров'я кримчан.
Багато російських медиків прибули до республіки на хвилі «Кримнаша», повіривши в розповіді чиновників про те, що півострів стане якоюсь вітриною добробуту: високі стандарти життя та охорони здоров'я. Тут вони зіткнулися з безгрошів'ям, високими цінами та відсутністю соціальних гарантій. За повідомленнями російських видань, медики звільняються по кілька людей на день. На початку місяця стало відомо, що з Криму виїхав кандидат медичних наук, тепер уже колишній головний позаштатний травматолог-ортопед регіонального МОЗ Юрій Дорофєєв. Разом із ним роботу залишили ще п'ятеро російських фахівців. Усі шестеро прибули до Криму з Санкт-Петербурга.
Юрій Дорофєєв працював у шостій міській лікарні Сімферополя. Разом із колегами він займався ендопротезуванням суглобів. Повідомляється, що він зумів налагодити роботу з протезування, організувати проведення до десяти операцій на день. Бажання залишити роботу на півострові медик пояснив кількома причинами, серед яких на першому місці ‒ зарплата.
«На рішення припинити роботу в Криму вплинули кілька факторів. Найважливіший, звісно, ‒ це рівень оплати праці та соціальна захищеність. Наведу приклад: мій петербурзький колега, який приїхав вслід за мною, провідний фахівець у галузі ендопротезування суглобів, отримав останню заробітну плату в розмірі 38 тисяч рублів. Із них 30 тисяч віддав за оренду житла. В аналогічній ситуації перебували всі фахівці, які звільнилися з шостої міськлікарні на початку липня», ‒ пояснив медик.
Наступна причина ‒ відмова адміністрації лікарні закуповувати необхідні матеріали та обладнання. Хірург Дорофєєв скаржився, що йому часто доводилося вибачатися перед пацієнтами за те, що їхні операції відкладають. «Сам для себе висновок я зробив: до того моменту, поки в Криму не будуть вирішені питання соціальної захищеності приїжджих фахівців, приїзд із метою роботи до республіки я вважаю марною тратою людських і професійних ресурсів», ‒ наголосив лікар.
«Відхід» російських лікарів зі Криму вказує, що криза в регіональній медицині буде тільки посилюватися
За професійною історією Юрія Дорофєєва та його колег ховається неприємна для кримчан тенденція. «Відхід» російських лікарів зі Криму вказує, що криза в регіональній медицині буде тільки посилюватися. Всі обіцянки, дані чиновниками перед виборами президента Володимира Путіна, не будуть виконані. Перш за все йдеться про запевнення російського глави Криму Сергія Аксенова та підконтрольного Кремлю Міністерства охорони здоров'я побороти черги в поліклініках, підвищити зарплати медикам, закупити нове обладнання та інше. Нинішній стан регіональної медицини ‒ дзеркало, в якому відображений реальний стан справ у «російському» Криму. Чиновники намагаються замаскувати падіння рівня життя пропагандою і маніпуляцією зі статистикою. З кожним місяцем робити це стає важче.
Наступний аспект ‒ соціальний. У регіоні відбуваються процеси, що на перший погляд не пов'язані між собою. В цілому вони вказують на подальшу серйозну зміну структури кримського суспільства. Втеча лікарів, повідомлення про те, що Південний берег Криму може перейти під пряме управління Москви, чутки про те, як кремлівські «вельможі» викуповують санаторії, створюють собі вілли: індикатори зміцнення станового суспільства. До анексії кримчани жили в умовах українського умовно буржуазного суспільства. У березні 2014 року їх «перевели» в російську кастову систему соціальних відносин.
Після «референдуму» жителів півострова розділили на два «сорти»: перший (військові, силовики, чиновники) та другий, у якому опинилися всі «старі» кримчани з українськими паспортами. Тепер все йде до того, що населення поділиться вже на три «сорти». Перший ‒ місцева та російська еліта, верхівка силовиків, які має палаци на ПБК. Другий ‒ чиновники, керівники різних відомств. Третій ‒ всі інші. У «російському» Криму цивільні права де-факто замінили становими привілеями. Високий рівень життя та якісна медицина ‒ це привілей, яким кримські «простолюдини» володіти не можуть. Якісне лікування для багатьох стало розкішшю. Причому йдеться про цілеспрямовану політику російського можновладця. Кремлівський правлячий клас постійно вказує населенню на його безправ'я. Так звана «пенсійна реформа» ‒ найбільш яскравий приклад поділу суспільства на «панів» і «тягловий стан», приречений працювати до самої смерті.
У «російському» Криму високий рівень життя і якісна медицина ‒ це привілей, яким кримські «простолюдини» володіти не можуть
Найбільш цікаве питання, чому кримські журналісти, які «присягнули» російській владі, ризикнули розкрити неприємну правду? Зазвичай пропагандисти намагаються не торкатися проблем, породжених самою анексією. Не виключено, що публікація негативу про стан регіональної медицини та соціальної сфери взагалі ‒ підготовка до серйозних перестановок у російській владі Криму. Одне з головних питань: чи залишиться Сергій Аксенов на посаді регіонального глави? Йому кілька разів пророкували відставку. Цього разу інформація про його можливе звільнення просочилася в федеральні ЗМІ. Передбачається, що Кремль може використовувати корупційні скандали в регіонах для відволікання уваги населення від «пенсійної реформи».
Кремль абсолютно не цікавить, чи можуть кримчани дозволити собі якісне медичне обслуговування чи ні. Поглиблювана криза в медицині та соціальній сфері також може бути використаний як привід для усунення «команди переможців». Разом із тим кадрові перестановки не вирішують основну проблему: відсутність грошей на зарплати лікарям і закупівлю обладнання для лікарень.
Сергій Стельмах, кримський політоглядач (ім'я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки)
Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції