Служба безпеки України провела обшук у колишнього заступника голови сільради кримського села Оленівка Івана Рябоконя. Співробітники СБУ прийшли в його квартиру в Київській області, де екс-чиновник останні кілька років живе та займається бізнесом. Спецслужби стверджують, що він «перейшов на бік окупантів» і «сприяв проведенню незаконних референдумів». Сам Рябоконь стверджує, що законодавства України не порушував.
Обшук у колишнього кримського чиновника відбувся 20 червня. Слідчі Служби безпеки України в АРК прийшли до помешкання Івана Рябоконя, розташованого в смт Іванків (районний центр у Київській області).
Прес-центр СБУ повідомляє, що під час обшуку оперативники знайшли розписки про отримання Рябоконем грошей для організації «референдуму про статус Криму» та флеш-накопичувач з документами, які «підтверджують його співпрацю з окупаційною владою». У повідомленні на офіційному сайті спецслужби також мовиться, що екс-чиновник зберігав у себе вдома членський квиток партії «Русское единство».
Рябоконь повідомляє, що під час візиту силовиків у нього стався епілептичний напад, і до тями його приводили медики, які приїхали швидкою. Після обшуку екс-чиновника не затримували, зараз він перебуває на волі.
Бланк квитка був чистим, розумієте, це взагалі не мої документиІван Рябоконь
Він підтверджує, що в 2013 і 2014 роках працював у сільраді Оленівки. Але каже, що ніколи не був членом «Русского единства» і не отримував гроші за проведення «референдуму». За його словами, розписку та партквиток йому підкинули.
«Бланк квитка був чистим, розумієте, це взагалі не мої документи. І там фігурують документи про те, що я, як вони кажуть, брав гроші як заступник сільради на «референдум». На цій розписці немає мого підпису. Я припускаю, що це підкинули», ‒ сказав Рябоконь кореспонденту Крим.Реалії.
На офіційному акаунті СБУ в Twitter опубліковані фото обшуку. На знімках зображена зовнішня сторона партквитка «Русского единства» у закритому вигляді та розписка про отримання 25 тисяч рублів для організації «референдуму». На опублікованому фото розписки замазані ім'я та прізвище і немає підписів.
На знімках СБУ також зображена друкована копія рішення виборчкому про реєстрацію Рябоконя кандидатом на російських виборах до сільради Оленівки. Вона датована 2 серпня 2014 року й не містить підписів. Такий же документ можна знайти у відкритому доступі на сайті виборчкому Криму, підконтрольного Росії.
Також на фото зображені кілька пачок грошей: гривень і доларів. Рябоконь стверджує, що за результатами обшуку в нього вилучили 63 тисячі гривень. Він каже, що ці гроші він заробив під час підприємницької діяльності.
Кримська кар'єра Рябоконя
Зараз Івану Рябоконю 55 років. У телефонній розмові з кореспондентом Крим.Реалії він сказав, що є «чорнобильцем першої категорії». Такий статус надається ліквідаторам наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від ЧАЕС, хворим на променеву хворобу.
Рябоконь сказав, що до 2013 року він жив у селищі Іванків Київської області. Але потім, за його словами, він вирішив переїхати до Криму, щоб підтримати здоров'я. У квітні 2013 року прибув до Оленівки. Це невелике прибережне село з населенням у 1,5 тисячі осіб, розташоване в Чорноморському районі (Західний Крим). Вважається цілорічним кліматичним курортом, розташоване в 24 кілометрах від смт Чорноморське.
В поле зору медіа він практично не потрапляв. Єдина згадка про Рябоконя є в газеті «Крымский телеграф»
Приїхавши до Оленівки, Рябоконь влаштувався заступником голови сільради. На цій посаді він опікувався сферою ЖКГ. В поле зору медіа він практично не потрапляв. Єдина згадка про Рябоконя є в газеті «Крымский телеграф» від 20 вересня 2013 року. Автор статті пише, що в Оленівці довго не можуть добудувати дитячий садок, а заступник голови сільради не міг пояснити конкретно, чому так відбувається, і наводив «безглузді причини».
У 2014 році, коли Оленівська сільрада перейшла під контроль Росії, Рябоконь продовжив у ній працювати. Восени згаданого року адміністративна структура на півострові переходила на російські стандарти. У зв'язку з цим Оленівська сільрада 29 вересня ухвалила рішення про ліквідацію юридичної особи «виконавчий комітет Оленівської сільської ради». Головою ліквідаційної комісії був призначений Рябоконь.
З відкритих джерел відомо, що, перебуваючи на посаді заступника голови сільради після березня 2014 року, він брав участь у збиранні «гуманітарки» для переселенців з Донбасу, в семінарі з розвитку курортів у Москві та був відповідальним за інвестпроект зі створення яхтової марини в Оленівці.
Восени 2014 він брав участь у виборах до Оленівської сільради, організованих Росією
Восени 2014 він брав участь у виборах до Оленівської сільради, організованих Росією. Про це свідчить інформація на сайті виборчкому. Він набрав 210 голосів, яких не вистачило, щоб стати депутатом.
За словами самого Рябоконя, у 2015 році він виїхав із Криму та знову оселився в селі Іванків Київської області. Там він зайнявся бізнесом. Екс-чиновник зареєстрував ФОП з видами діяльності «лісопильне та стругальне виробництво» й «оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним виробництвом». Рябоконь також є одним із засновників ТОВ «Іванківський торговий комплекс». Ця фірма, відповідно до реєстру юридичних осіб, спеціалізується на торгівлі в магазинах продуктами, напоями та тютюновими виробами.
«Я не брав участь ні в чому цьому»
Кримінальну справу, в якій фігурує Рябоконь, розслідує кримське управління СБУ. Процесуальне керівництво в ньому здійснює прокуратура АРК (територіальний підрозділ Генпрокуратури України, розташований у Києві). Представники обох цих відомств повідомили кореспонденту Крим.Реалії, що наразі в Рябоконя немає ніякого статусу в цій справі. Тобто він не є ані підозрюваним, ані свідком.
Представниця прес-служби СБУ в АРК не змогла пояснити, на підставі чого тоді в екс-чиновника проводився обшук.
«Обшук проводився в рамках кримінального провадження, але ви ж розумієте, нам поки не дозволяється нічого розголошувати», ‒ повідомила вона.
В офіційному повідомленні прес-центр СБУ називає Рябоконя «зловмисником» і «колабораціоністом». Сам фігурант справи вважає, що він не порушував українське законодавство й до нього необґрунтовано чіпляються слідчі.
Ця політична ситуація застала мене там. Рішення про зміну органу обрали інші особи. Я не депутат, не брав участь ні в чому цьомуІван Рябоконь
«Я був у Чорноморському районі, поїхав туди лікуватися. Пішов на роботу, щоб заробити шматок землі, ще в 2013-му році, до референдуму, ще давно. І потрапив до сільради на господарську роботу. Ця політична ситуація застала мене там. Рішення про зміну органу обрали інші особи. Я не депутат, не брав участь ні в чому цьому», ‒ сказав Рябоконь кореспонденту Крим.Реалії.
Кримський главк СБУ розташований у Херсоні, куди екс-чиновника викликали на допит 25 червня. Він не задоволений цим, оскільки живе в Київській області, та, за його словами, не може долати великі відстань через погіршення здоров'я.
Прес-служба прокуратури АРК повідомляє, що зараз вивчаються матеріали, вилучені у Рябоконя під час обшуку. Подальші дії, за інформацією відомства, будуть залежати від результатів цього дослідження.
Представниця прес-служби кримського управління СБУ відмовилася коментувати заяви Рябоконя про те, що йому підкинули розписку про отримання грошей на «референдум» і партквиток «Русского единства».
«Я вважаю, що це питання некоректне, і якщо він хоче якось цю інформацію викласти, тоді вже будемо... Я вам ще раз кажу, співробітників у нас добирають ретельно, проходять перевірки. Тому я такий варіант навіть до уваги не беру, що хтось комусь щось приходив підкидати», ‒ сказала представниця прес-служби СБУ.
На сайті спецслужби кажуть, що вони спостерігали за Рябоконем у межах кримінального провадження, відкритого за ч. 1 ст. 111 Кримінального кодексу України ‒ державна зрада. Ця стаття вважається особливо тяжкою і передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на термін від 10 до 15 років.