Кримськотатарському бізнесмену Ресулю Веліляєву та директору його компанії «КримОпт» Алі Барієву московський суд продовжив арешт на три місяці. Слідчі органи звинувачують їх у зберіганні та збуті солодощів із завершеним терміном придатності. Затримані провини не визнають. Низка кримськотатарських політиків вважають переслідування своїх співвітчизників політично мотивованим.
20 червня Басманний районний суд Москви розглядав продовження запобіжного заходу Ресулю Веліляєву та Алі Барієву. Представник прокуратури подав клопотання про продовження арешту на 3 місяці ‒ до 25 вересня. Він обґрунтував це тим, що необхідно провести ще назку слідчих дій, експертиз, допитати свідків.
«Окрім цього, слідство посилалося на те, що Веліляєв і Барієв володіють значними коштами й можуть вплинути на слідство та свідків, сховатися», ‒ повідомив Крим.Реалії адвокат Джеміль Темішев ‒ захисник Веліляєва.
Надав нотаріально завірену заяву від мешканки Москви, яка погодилася надати Веліляєву квартиру на період слідства
На засіданні він заперечував прокурору й просив суд перевести свого підопічного під домашній арешт. За його словами, він надав нотаріально завірену заяву від мешканки Москви, яка погодилася надати Веліляєву квартиру на період слідства. Але суд задовольнив клопотання прокуратури й залишив бізнесмена та топ-менеджера його компанії під арештом. Адвокат Темішев повідомив, що оскаржуватиме це рішення.
Великий переполох у маленькому Білогірську
Ресуля Веліляєва та Алі Барієва затримали 26 квітня в Білогірську. Вранці цього дня силовики ФСБ у супроводі ОМОНу обшукали будинок Веліляєва та житло його родичів: молодшого брата Екрема, сестри Зери та синів Айдера й Рустема. Вони також прийшли з обшуками до будинку директора ТОВ «КримОпт» Алі Барієва та співробітника компанії Асана Ібраїмова. Cиловики обшукали й головний офіс цієї компанії.
Після обшуків Веліляєва та Барієва відвезли на допит до Сімферополя. Вночі їх вивезли до Москви, де їх помістили в СІЗО «Лефортово». Цей ізолятор формально підпорядковується Міністерству юстиції Росії, але негласно вважається підвідомчим ФСБ.
Ресуль Веліляєв займається бізнесом у Криму з середини 90-х. Його головний актив ‒ дистриб'юторська компанія «КримОпт» ‒ працює з 1997 року. На офіційному сайті компанії сказано, що в неї 6 тисяч клієнтів, більше ніж 30 прямих контрактів з виробниками й понад 500 співробітників. Окрім власної торгової мережі «Гузель», компанія Веліляєва постачає товари до магазинів «Фуршет», «Сусіди», «Яблуко», Novus, Fozzy.
Ресуль Веліляєв ‒ активний громадський діяч і меценат. У 2001 році бізнесмен профінансував встановлення в Білогірську пам'ятника кримськотатарському поетові та вченому Бекіру Чобан-заде. У 2003 році Веліляєв створив благодійний фонд, який виділяє кошти на стипендії обдарованим дітям, проведення конкурсів, забезпечення лікарень, шкіл та інших установ. Жертвував кошти на облаштування Білогірського Свято-Миколаївського собору та будівництво соборної мечеті Джума-Джамі, яка була урочисто відкрита три роки тому.
Жертвував кошти на облаштування Білогірського Свято-Миколаївського собору та будівництво соборної мечеті Джума-Джамі
До 2014 року бізнесмен займався політичною діяльністю: він був депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Білогірської районної ради, делегатом Курултаю.
Веліляєв і Барієв проходять обвинуваченими у кримінальній справі, яку порушив Слідчий комітет Росії за п.«А» ч.2 ст. 238 кримінального кодексу Росії (перевезення, зберігання та збут товарів і продукції, що не відповідає вимогам безпеки). За версією слідства, «КримОпт» зберігав та збував цукерки та печиво з завершеним терміном придатності.
«Вилучено частину продукції. На думку слідства, ця продукція ‒ з завершеним терміном придатності. Дочекаємося висновків експертиз», ‒ сказав Крим.Реалії адвокат Джеміль Темішев.
За його словами, Веліляєв і Барієв провину не визнали та відмовилися від дачі показань.
«Шматок душі вирвали»
Низка кримськотатарських політиків і громадських діячів вважають, що переслідування Веліляєва та Барієва ‒ політично мотивоване, а продукти з завершеним терміном придатності ‒ це лише привід для їх арешту.
Активіст Заїр Смедляєв вважає, що Веліляєв міг опинитися за ґратами через меценатську діяльність на підтримку культури та історичної спадщини кримських татар. Друга версія громадського діяча ‒ що за кримінальною справою проти бізнесмена можуть стояти конкуренти, охочі відібрати або послабити його фірми.
Лідери Меджлісу бояться, що Веліляєву можуть висунути нові, більш жорсткі звинувачення, наприклад, у фінансуванні екстремістських чи терористичних організацій.
Члени сім'ї Веліляєва кажуть, що дуже важко переживають арешт Ресуля: його діти були змушені звернутися за допомогою до психолога.
«У нас просто шматок душі, серця вирвали, ми ніякі всі. Не можемо прийти до тями від усього цього. Як може сім'я себе почувати, коли близька людина опиняється в такій ситуації? Він займав таку активну життєву позицію, такий був живий, цікавився всім: і літературою, й мистецтвом. Стільки вклав праці та енергії, щоб мечеть збудувати. Все, що він робив ‒ він робив з душею. Тому дуже боляче. І всім здається, що місто зовсім спорожніло без нього», ‒ сказала Крим.Реалії сестра бізнесмена Ребія.
Ресуль Веліляєв, перебуваючи в СІЗО, не скаржиться на стан здоров'я
Вона вважає, що у слідчих немає доказів провини Ресуля. Ребія та інші члени сім'ї були присутні на засіданні щодо продовження арешту. Вона каже, що брат тримається впевнено, оскільки не відчуває за собою провини.
Адвокат Джеміль Темішев зазначає, що Ресуль Веліляєв, перебуваючи в СІЗО, не скаржиться на стан здоров'я. Під час їхньої зустрічі в СІЗО бізнесмен зізнався, що найбільше його турбує відсутність інформації про рідних. Веліляєв сказав захиснику, що йому доводиться витримувати великі фізичні навантаження, доводити себе до знемоги, щоб міцно спати.
За час, що минув із затримання бізнесмена та директора «КримОпта», представники Слідчого комітету Росії публічно не коментували кримінальну справу проти Веліляєва та Барієва.