«До санкцій байдуже»: чому син російського генпрокурора вирішив вести бізнес у Криму

Ігор Чайка, син генпрокурора Росії Юрія Чайки

Спеціально для Крим.Реалії

Син генпрокурора Росії Ігор Чайка повідомив, що до санкції йому байдуже й він буде вести бізнес у Криму. Як з'ясувалося, його компанія планує придбати один з найзнаменитіших кримських санаторіїв, віджатих Росією, а також низку інших об'єктів.

Бізнесмен Ігор Чайка, син генерального прокурора Росії Юрія Чайки, повідомив про намір розвивати туристичну інфраструктуру в Криму.

«Я веду бізнес на всій території Російської Федерації, навіть більше, ми активно рухаємося до розміщення об'єктів туристичних на території Криму. Я веду активно бізнес на території Росії. І в Криму буду вести бізнес, і мені санкції, як то кажуть, не мають значення», ‒ сказав бізнесмен.

Представник «золотої» молоді

Ігор Чайка народився 1 січня 1988 року. У 2011-му закінчив Інститут міжнародного приватного права Московської державної юридичної академії імені О.Е. Кутафина. Ще бувши студентом-другокурсником, почав займатися бізнесом. Був засновником низки компаній, зокрема ТОВ «Інновації світла», ТОВ «Аква Солід», ТОВ «Компанія «Золотий вік».

«З другого курсу інституту я займаюся бізнесом, від виробництва продуктів до облаштування, розвитку громадських просторів і створення архітектурного вигляду міст», ‒ розповідав у 2014 році в інтерв'ю «Известиям» Ігор Чайка.

Зазвичай він вів справи з Олександром Цурканом, Олександром Пономарьовим та Денисом Ґалаґаном ‒ вони були співзасновниками. Ці троє бізнесменів у 2008 році, як раз коли 20-річний Чайка був на другому курсі, створили першу спільну компанію ‒ «Деалса», що надавала послуги кредитного брокериджа та фінансового консалтингу. За 3% від суми кредиту фірма допомагала охочим отримати іпотечний, ломбардний або комерційний кредит у банках.

Компанії Чайки-молодшого та його партнерів пробували себе в різних видах бізнесу ‒ від виробництва взуття до установки зовнішнього освітлення та сміттєсортування. Потім Ігор Чайка вирішив зайнятися держслужбою, намагався дистанціюватися від бізнесу ‒ переписав його на партнерів. У лютому 2014 року став радником губернатора Московської області з питань спорту, культури, туризму та у справах молоді. І серед іншого відразу повідомив про бажання зайнятися підмосковними парками. У близьких йому структур вже був досвід роботи в цій сфері.

Влітку 2015 року він залишив пост радника губернатора, вирішивши знову зосередитися на бізнес-проектах. Чайка був радником на громадських засадах, фінансування Міністерства культури Росії було явно недостатнім для реалізації його масштабних планів, повідомив один з колишніх товаришів зі служби сина генпрокурора. Чайка зрозумів, що йому не піднятися вище радника, а плани були, зазначає інший співробітник підмосковної адміністрації. В інтерв'ю «Известиям» в 2014 році Чайка дійсно розповідав, що «розглядається сценарій» призначення його заступником губернатора.

Аналітики Фонду боротьби з корупцією вважають, що за допомогою цього юридичного прикриття діти Чайки «прокручують» через швейцарські рахунки колосальний потік коштів

З 2013 року Чайка-молодший контролював юридичну фірму з Лозанни F.T. Conseils. У березні 2015 року продав 40% акцій своєму братові Артему. Аналітики Фонду боротьби з корупцією вважають, що за допомогою цього юридичного прикриття діти Чайки «прокручують» через швейцарські рахунки колосальний потік фінансових коштів.

У 2016 році Ігор Чайка зареєстрував компанію «Русский експорт», яка займається оптовою торгівлею зерном, насінням та кормами для сільськогосподарських тварин, а також оптовою торгівлею кавою, чаєм і какао. Компанія консолідує товари російських виробників і здійснює їх транспортування, митне оформлення, сертифікацію та подальший продаж до Китаю.

У травні 2016 року стало відомо, що компанія «Агро-Регіон» Ігоря Чайки витратить 2,5 млрд рублів на будівництво комплексу з вирощування шампіньйонів у Підмосков'ї.

Наприкінці березня 2017 року структури Ігоря Чайки довели до 75% свою частку в «Бетелтрансе» ‒ найбільшому виробнику залізобетонних шпал у Росії. Компанії «Т-індустрія» Чайки-молодшого до цього вже належало 50% мінус одна акція в цьому підприємстві.

Про допомогу впливового батька сам Ігор Чайка розповідав так: «Він так само, як і всі батьки, дуже хвилюється й кожен раз нагадує мені про те, що «це величезна відповідальність, ти не маєш права зганьбити прізвище». Також він повідомив, що батько «допомагає потиличниками» і що «він мені дає життєві поради, а я прислухаюся до цих порад».

Ігор Чайка

Під «слідством»

Наприкінці 2015 року Фонд боротьби з корупцією російського опозиціонера Олексія Навального (ФБК ‒ авт.) опублікував розслідування, присвячене бізнесу синів генпрокурора Росії Юрія Чайки. Розслідування тривало упродовж півтора року. За його підсумками в ФБК засумнівалися, що бізнес родини Чайки законний.

Всі факти, розкриті під час розслідування, представлені в 40-хвилинному фільмі. У розслідуванні ФБК стверджується, що Ігор Чайка «має багатомільярдний бізнес, повністю зав'язаний на держконтракти» й «виграє держпідряди по всій країні ‒ від оснащення олімпійських доріг до висаджування дерев у столичних парках».

«Виграє держпідряди по всій країні ‒ від оснащення олімпійських доріг до висаджування дерев у столичних парках»

У тому ж 2015 року «Ведомости» повідомляли, що портфель замовлень компаній Ігоря Чайки перевищує 300 млрд рублів. Найбільший його бізнес ‒ виконання підрядних робіт для РЗ і Москви. «Ігор Юрійович шукав себе, пробував різні бізнеси, але виявилося, що найвигідніше розвивати партнерство з держструктурами», ‒ пояснював один з його знайомих.

РБК в своєму розслідуванні з'ясовувало, з ким пов'язані компанії, які виграли за останні кілька років тендери в Москві майже на 50 млрд рублів, і підтвердив, що п'ятнадцятирічний контракт на вивіз сміття в районах Москви дістався фірмі, пов'язаній з молодшим сином генпрокурора.

«Захід» до Криму

Трохи більше ніж рік тому Ігор Чайка став засновником компанії в Криму. Як випливає з даних бази СПАРК, компанія Чайки може здійснювати близько 40 видів діяльності, зокрема займатися будівельною діяльністю та працювати як туроператор.

Згідно з документами, ТОВ «ПБК» зареєстроване 24 квітня 2017 року селищі Нікіта. Основним засновником компанії є Ігор Юрійович Чайка. Генеральним директором значиться

Іван Баукін. Баукін вже керує двома фондами, засновником яких є Чайка-молодший. Йдеться про благодійний фонд імені сотника М.Я. Чайки та про Центр соціальних ініціатив Ярославської області. Статутний капітал «ПБК» становить 1 млн рублів, основний вид діяльності ‒ будівництво житлових і нежитлових будівель.

Інформація про те, що Ігор Чайка планує збудувати або купити для подальшої реконструкції готельний комплекс на Південному березі Криму, з'явилася на початку березня. За словами Чайки, новий комплекс покликаний стати або пансіонатом, або медичним центром зі SPA. Чайка додав, що якщо це буде готель, то він буде включати системи all inclusive, ultra all inclusive, half-board. Також повідомлялося, що Чайка розглядає можливість придбання в Криму санаторію «Зорі Росії», який належить управлінню справами російського президента.

Ігор Чайка розповів журналістам, що має намір інвестувати в готельний комплекс в Криму

І ось, буквально днями, в перерві між сесіями Петербурзького міжнародного економічного форуму Ігор Чайка розповів журналістам, що має намір інвестувати в готельний комплекс в Криму.

За його словами, сумарний обсяг інвестицій, включаючи придбання об'єкта, складе близько 3,5 млрд рублів, а ясність в переговорах має настати до кінця липня. Також бізнесмен зазначив, що у його компанії є певні домовленості про придбання декількох санаторіїв радянського періоду, споруджених на Південному березі Криму. Наразі представники Чайки знаходяться на фінальному етапі купівлі об'єкта. Зокрема, ведуться переговори про придбання санаторію «Зорі Росії».

Відзначимо, що це один із найбільш ласих шматків кримського санаторного бізнесу, одна з його перлин.

Санаторій «Зоря» був зданий в експлуатацію в 1985 році, через рік наказом 4-го Головного Управління при МОЗ РРФСР перейменований в санаторний комплекс «Зорі Росії». Після 1991 року мав назву «Зорі України». Розташовується в 27 км від Ялти в районі Понизівка, в гірському амфітеатрі між Сімеїзом і Форосом, який облямований мисами Кікенеїз та Узун. Складається з п'яти корпусів, з'єднаних в одну будівлю, лікувального корпусу, кіноконцертного залу на 500 місць, ресторанів і барів, тренажерного залу. Площа території санаторію ‒ майже 10 га.

Згідно з планом фінансово-господарської діяльності на 2017-2019 роки, ФДБУ «Санаторій «Зорі Росії» розраховує заробити на платних послугах 162,05 млн руб, що лише на 40% більше ніж очікувані витрати. Кошти з федерального бюджету сусідньої Росії санаторій не отримує. Інформації про фінансові показники санаторію «Зорі Росії» за минулі роки у відкритому доступі немає.

У 2017 і 2018 році на офіційному сайті зазначено, що «санаторій не здійснює прийом відпочивальників через спецобслуговування». Іншими словами, там відпочивають ВІП-персони.

Ще раз нагадаю, як говорив один знайомий Ігоря Чайки, син генпрокурора Росії давно зрозумів, що найвигідніше працювати з держструктурами, тобто отримуючи оплату з держбюджету. Як відомо, в Росії до «освоєння» бюджетних коштів будь-кого не допускають.

Микола Гоголь у «Мертвих душах» писав: «... шахрай на шахраї сидить і шахраєм поганяє. Всі Христопродавці. Одна там тільки є порядна людина: прокурор; та й той, якщо сказати правду, свиня».

Андрій Покровський, кримчанин, (ім'я та прізвище автора змінені в цілях безпеки)

Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції