Російський адвокат Микола Полозов, який займається резонансними політичними судовими процесами в Криму, в програмі «Право на свободу» в ефірі Радіо Крим.Реалії пояснює, як поводитися, якщо ви помічаєте за собою стеження.
Стеження може включати два основні напрямки відстеження об'єкта, який цікавить правоохоронців, каже адвокат:
«Перший спосіб ‒ із застосуванням технічних засобів, які фіксують телефонні переговори та телекомунікаційні мережі, включаючи інтернет. Згідно із законом про обов'язки операторів зв'язку, вони зобов'язані встановлювати спеціальні системи, за допомогою яких співробітники правоохоронних органів можуть знімати інформацію: телефонні дзвінки, повідомлення, а також трафік входу в інтернет, включаючи найменування конкретних сайтів.
Перше правило спостереження – це одні й ті самі люди, які зустрічаються кілька разів
Другий істотний аспект ‒ це робота безпосередньо оперативних співробітників у межах оперативно-розшукових заходів (ОРЗ). Називається цей ОРЗ наглядом, тобто стеженням. А саме ‒ це негласні заходи спостереження, стеження за особами, які цікавлять оперативного працівника, зокрема причетними до скоєння злочинного діяння або такими, які збираються вчинити будь-які кримінальні діяння. Фактично фізичне спостереження не змінюється упродовж уже досить тривалого часу. Особи з-поміж співробітників, або за завданням співробітників, здійснюють візуальне спостереження за об'єктом».
Як визначити, ведеться це спостереження чи ні?
«Перш за все ‒ це спостережливість. Якщо в разі ведення стеження електронним способом, дізнатися це неможливо, тобто ні мобільний телефон, ні комп'ютер ніяк не дадуть знати, що ведеться запис інформації за допомогою технічних засобів. То при фізичному спостереженні за об'єктом, цей об'єкт може виявити стеження за собою залежно від дій співробітників правоохоронних органів, які ведуть це стеження», ‒ пояснює Микола Полозов.
Він каже, що, як правило, за об'єктом стежить два-три оперативники, часто використовуючи транспортні засоби, а саме стеження відбувається максимально непомітно для об'єкта. Перше правило спостереження, за словами юриста, це одні й ті самі люди, які зустрічаються кілька разів: ті, хто веде спостереження, зазвичай перебувають поза увагою свого об'єкта, тобто, як правило, позаду.
Якщо вас переслідують на автомобілі, як правило, це недорогі автомобілі, без будь-яких розпізнавальних знаків, наклейок, м'яких іграшок і неяскравого кольору
«Якщо йдеться про спостереження в багатолюдному місці, відстань між об'єктом спостереження і тим, хто спостерігає, може становити лише кілька метрів. Під час спостереження в малолюдних місцях, на пустельних вулицях, для того щоб визначити, стежать за вами чи ні, досить вести нетривіальний маршрут. Тобто змінювати звичайний маршрут, заходити в будь-які кафе, магазини. Краще залишатися там на досить тривалий час, годину-дві, і, якщо за вами зайдуть 1-2 людини, вони пробудуть неподалік рівно стільки часу, скільки будете ви. Але якщо навіть за вами ніхто не зайшов, це не означає, що стеження немає: вони можуть очікувати зовні біля центрального чи біля чорного входу», ‒ радить адвокат.
При стеженні в громадському транспорті заходять в автобус або поїзд 1-2 агенти, інші їдуть в автомобілі поруч:
«Якщо ви виходите, то агент, який їхав з вами в транспорті, виходить на наступній зупинці, а той, який в автомобілі, вийде безпосередньо з вами, щоб не втратити вас з поля зору. По-друге, якщо вас переслідують на автомобілі, як правило, це недорогі автомобілі, без будь-яких розпізнавальних знаків, наклейок, м'яких іграшок і неяскравого кольору».
Найчастіше стеження може проводитися, каже адвокат Полозов, за допомогою дзвінка з невідомого номера на мобільний телефон. Робиться це для того, щоб визначити ваше місце розташування: ви берете трубку, а той, хто телефонує, вимикається.
Якщо ви помічаєте за собою стеження, то, швидше за все, ви перебуваєте в зоні підвищеної уваги правоохоронних органів, відповідно в зоні ризику
«Як правило, стеження проводиться напередодні якихось слідчих заходів: обшук, затримання. Тому якщо ви помічаєте за собою стеження, то, швидше за все, ви перебуваєте в зоні підвищеної уваги правоохоронних органів, відповідно в зоні ризику. Як цьому протистояти? Перш за все, якщо у вас дійсно є занепокоєння, що за вами стежать, то, по-перше, необхідно повідомити про це своїм рідним і близьким і сказати, що за вами стежать, по-друге, знайти контакт надійного адвоката, до якого можна буде звернутися, якщо станеться ваше затримання або викрадення.
Найкращий засіб ‒ це максимальна публічність. Тобто, якщо існує загроза того, що вас можуть викрасти або затримати, й насуваються ці події, зокрема, виражені за допомогою проведення щодо вас стеження, то звернення до засобів масової інформації, в соціальні мережі певним чином може зупинити ці негативні процеси», ‒ вважає правозахисник.
Раніше російський адвокат Микола Полозов пояснював, як необхідно поводитися під час допиту в слідчого, якщо допитуваний є підозрюваним або обвинуваченим, а адвокат Олексій Ладін розповідав, як бути, якщо вас викликали на допит як свідка.