Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров з посиланням на власні джерела повідомив про ймовірне звільнення віце-спікера Криму Ремзі Ільясова. Офіційного підтвердження цьому поки немає, сам політик спростовує відставку. Кореспондент Крим.Реалії з'ясовував, як ситуація насправді.
Голова Меджлісу Рефат Чубаров спрогнозував відставку Ремзі Ільясова ще 27 квітня. Він написав у Facebook, що, за його інформацією, віце-спікер подав заяву про звільнення.
Сам Ремзі Ільясов 27 квітня в відповідь на запитання Крим.Реалії про відставку розсміявся та сказав: «Вам це навіщо треба? Я працюю, все нормально». Після цього він кинув трубку.
28 квітня на сайті руху «Къырым», який очолює Ремзі Ільясов, з'явилося повідомлення, що віце-спікер взяв участь у суботнику, організованому парламентом Криму, та посадив ялинку. Це було на наступний день після повідомлення про його ймовірну відставку.
Поки інформація голови Меджлісу не знайшла підтвердження. Але в розмові з кореспондентом Крим.Реалії він ще раз сказав, що, за його інформацією, Ільясов таки написав заяву про звільнення. Додаткових коментарів Рефат Чубаров не дає.
3 травня ми знову зв'язалися з Ільясовим. Він попросив перетелефонувати через годину, після чого не брав трубку.
Кроки назустріч Кремлю
Ремзі Ільясов ‒ один з найвідоміших кримськотатарських політиків у російських органах влади Криму. До 2014 року він був однією з основних фігур у Меджлісі кримськотатарського народу.
Чиновницьку кар'єру в Криму Ільясов почав в 1995 році, очоливши управління з облаштування кримських татар Рескомітету в справах національностей. У 2006-му та 2010-му обирався депутатом Верховної Ради АРК від Народного Руху України, тричі ставав членом Меджлісу кримськотатарського народу.
Ільясов став одним з перших членів Меджлісу, які перейшли на службу в кримські органи влади, створені Росією
У 2013 році, після того, як стало зрозуміло, що Мустафа Джемілєв залишить посаду голови Меджлісу, за цю посаду розгорілася боротьба між Ремзі Ільясовим і Рефатом Чубаровим, які були заступниками лідера кримських татар. Фінальне голосування відбулося 27 жовтня на Курултаї, у ньому переміг Чубаров з перевагою в 12 голосів.
Навесні 2014 року Ільясов став одним з перших членів Меджлісу, які перейшли на службу в кримські органи влади, створені Росією. Його призначили віце-спікером ще 21 травня згаданого року. Сам він говорив, що це призначення узгоджене з Меджлісом, проте Рефат Чубаров повідомив, що «наш колега поспішив».
А спікер російського парламенту Криму Володимир Константинов привітав появу у себе в заступниках представника кримських татар.
16 травня 2014 року Ремзі Ільясов зробив ще один крок, який віддалив його від Меджлісу й наблизив до російської влади, ‒ взяв участь у зустрічі кримськотатарських активістів з російським президентом Володимиром Путіним. Після цього Ільясов поступово перетворився на головного опонента Меджлісу, він постійно критикує лідерів кримських татар, які підтримують Україну.
У грудні 2014 року Ремзі Ільясов став організатором і лідером кримськотатарського руху «Къырым», однією з офіційних цілей якого було «прискорення інтеграції Криму в російське суспільство».
Одним з керівників цієї організації був Заур Смирнов ‒ член Меджлісу, який навесні 2014 року став співпрацювати з російською владою та очолив Держкомітет у справах національностей. У жовтні 2017 року він пішов у відставку. Нинішній глава Криму Сергій Аксенов наголосив, що Смирнов звільнений через «низьку ефективність» його роботи.
Оцінки та коментарі
Кримськотатарський політик Наріман Джелял також повідомляє, що, за його інформацією, Ремзі Ільясов пішов у відставку ‒ причому не за своїм бажанням.
«Я особисто сумніваюся, що Ремзі Ільясов раптом вирішив залишити пост віце-спікера. Я думаю, йому поставили якісь умови й запропонували нібито за власним бажанням залишити цей пост», ‒ сказав Джелял.
Експерт Українського незалежного центру політичних досліджень Юлія Тищенко не виключає, що найближчим часом Ремзі Ільясов дійсно піде у відставку. За її спостереженнями, останнім часом він не часто з'являється на публіці та рідко згадується в медіа, що свідчить про зменшення впливу політика.
Не часто з'являється на публіці та рідко згадується в медіа, що свідчить про зменшення впливу політика
«Ще якийсь час він може формально залишатися. Але не видно, щоб він був в якихось дуже активних політичних процесах. Ті ж кримськотатарські бізнесмени з плато Ай-Петрі комунікували з цих питань з іншими кримськими татарами у владі ‒ з Бальбеком, його креатурами, але не з Ільясовим. Формально, як ілюстрація, він є, але не більше того», ‒ зазначає Юлія Тищенко.
Юлія Тищенко каже, що команда Сергія Аксенова раніше намагалася використовувати Ремзі Ільясова для створення структур, паралельних Меджлісу. Але «Къырым» у цьому питанні виявився неефективним. На думку політолога, на роль проросійської альтернативи Меджлісу з великим успіхом підійшов недавно створений Курултай мусульман Криму. Його очолив інший екс-член Меджлісу ‒ муфтій Еміралі Аблаєв. За оцінками Юлії Тищенко, «Къырым» Ремзі Ільясова, не користується особливою популярністю у кримських татар. І це, як вважає експерт, може стати однією з причин можливої відставки віце-спікера.