Яка інформація зібрана в звіті політичного департаменту Європарламенту про ситуацію з правами людини в Україні за 2013-2017 роки? Що документ говорить про ситуацію в анексованому Росією Криму? Чи мають подібні документи юридичну силу?
На ці та інші питання в ефірі Радіо Крим.Реалії відповідають голова правління українського Центру інформації про права людини Тетяна Печончик та український юрист, фахівець з міжнародного права Роман Шахматенко.
‒ Що являє собою новий європейський звіт про права людини в Україні? Які претензії є в Євросоюзу?
Печончик: Політичний департамент зробив аналіз подій з початку Революції Гідності й до цього дня. Це огляд ситуації з правами людини як на окупованих, так і на підконтрольних Україні територіях, а також огляд різних інструментів, резолюцій, політик Євросоюзу відносно України. Незважаючи на те, що Росія, як держава-окупант, відповідальна за порушення прав людини на територіях, що контролює, українська держава теж має низку зобов'язань перед своїми громадянами, які живуть там. Це виплата пенсій та інші питання. У європейському звіті є великий блок відносно внутрішньо переміщених осіб, перераховано багато проблем. Європарламент також вказує, що Україна має допомагати цим громадянам, інтегрувати, захищати їхні права.
‒ Це добре, але наскільки рішення Європарламенту можуть вплинути на життя звичайних людей, які перебувають в окупації?
Важливо, щоб з'являлися нові санкції проти осіб, які причетні до порушень прав людини в КримуТетяна Печончик
Печончик: ЄС і США зараз сильніше за все впливають на політику Російської Федерації. Так, це правда, що Москва не прислухається до різних резолюцій, декларацій, але вона розуміє мову санкцій та грошових втрат. Тому дуже важливо, й це рекомендація від наших колег із правозахисних організацій, щоб з'являлися нові, особливо персональні санкції проти осіб, які причетні до порушень прав людини в Криму, військових злочинів. Наші організації працюють над такими списками ‒ у нас вже є багато людей, причетних до переслідування журналістів у Криму, політичних в'язнів. Це ФСБшники, прокурори, поліцейські, судді. Ми надаємо детальну інформацію про них Європейському союзу. До того ж, ми аналізуємо, які російські телеканали та радіостанції захопили українські частоти в Криму. Це наша ініціатива, щоб ЄС і США наклали санкції на канали-порушники точно так само, як це було з бізнесом на півострові. Нехай вони звертаються за відшкодуванням збитків до Росії.
У квітні російський уповноважений з прав людини в Криму Людмила Лубіна оприлюднила звіт за 2017 рік, де в першому ж розділі сказано: російська анексія порушила плани США та Європейського союзу розмістити на півострові військові бази НАТО, тому Захід і запровадив економічні санкції проти Росії. Лубіна також зробила огляд майже трьох тисяч звернень кримчан: вони часто стосувалися питань роботи правоохоронних органів і прокуратури, дотримання трудових прав. До того ж, надходили скарги від ув'язнених в ізоляторах тимчасового тримання. Про переслідування кримчан із політичних мотивів російський омбудсмен Криму взагалі не згадала.
‒ Як вам такий погляд на те, що відбувається в Криму?
Порушення, що пані Лубіна визнає, теж пов'язані з окупацією ‒ наприклад, ситуація в медицині півостроваТетяна Печончик
Печончик: Звісно, очікувати об'єктивної оцінки від пані Лубіної не доводиться. Навіть більше, Росія зробила все, щоб до Криму чотири роки не могли потрапити жодні міжнародні місії, що могли б дати об'єктивну оцінку. А після візиту минулого комісара Ради Європи з прав людини Нільса Муйжніекса, який склав згодом критичний звіт, його більше до Криму не пускали. При цьому ті порушення, що пані Лубіна визнає, теж пов'язані з окупацією ‒ наприклад, ситуація в медицині півострова. Зараз там складно отримувати медичні послуги, медикаменти. Те ж саме з труднощами оформлення власності ‒ це все наслідки окупації.
‒ Чи подібні міжнародні звіти, по-вашому, допомагають рухатися загальному процесу, Романе?
Шахматенко: В цьому випадку це звіт рекомендаційного характеру для Європейського парламенту. Тобто аналітики вивчають ситуацію та роблять висновки для нього, щоб той з оглядкою на це ухвалював якісь рішення у зовнішній політиці. Дійсно, в звіті згадуються багаторазові порушення прав людини, рекомендується підтримувати правозахисні організації на території окупованого Криму, а також запроваджувати індивідуальні санкції Європарламенту проти тих, хто причетний до порушень. Хотів би підкреслити, що, згідно з цим документом, дотримання своїх прав кримчани мають вимагати у Російської Федерації хоча б відповідно до її конституції.
(Текст підготував Владислав Ленцев)