Володимир Путін планує відвідати анексований Крим у середу, 14 березня. Таким чином президент сусідньої Росії завершить свою передвиборну кампанію. Очікується, що її останнім акордом стане багатотисячний мітинг у Севастополі.
Про підготовку поїздки Володимира Путіна до Криму стало відомо за два дні до візиту. Інформацію підтвердив прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков.
«Це річниця референдуму. У Криму та Севастополі вона дуже важлива й відзначається», ‒ сказав він.
За інформацією російських ЗМІ, під час поїздки до Криму Путін порушить тему транспортного сполучення анексованого півострова із сусідньою Росією та обговорить темпи будівництва мосту через Керченську протоку. Окрім того, він збирається оглянути будівлю нового терміналу аеропорту «Сімферополь».
Під акомпанемент «Любе»
За інформацією російського телеканалу «Дождь», в Криму Путін відвідає кілька заходів, головним з яких стане мітинг у Севастополі. На сайті підконтрольного Кремлю уряду міста мовиться, що це буде «мітинг-концерт на честь референдуму про возз'єднання Криму з Росією». Про те, що в ньому візьме участь особисто Володимир Путін, в анонсі нічого не сказано. При цьому наголошується, що для севастопольців виступлять зірки російської естради: Олег Газманов, «Любе», «Хор Турецкого», Віка Циганова, «Декабрь», Денис Майданов, арт-група «Soprano Турецкого» та інші.
Анонсуючи концерт, російський губернатор Севастополя Дмитро Овсянников сказав, що місто разом з Кримським півостровом «повернулося в рідну гавань» завдяки Володимиру Путіну.
«Величезна роль у цій події належить президенту Росії Володимиру Путіну, який ухвалив тверде рішення про підтримку історичного вибору городян. Його залізна воля додала впевненості сотням тисяч севастопольців і кримчан», ‒ сказав Овсянников.
Планується, що на мітингу в Севастополі Володимир Путін нагадає виборцям про події чотирирічної давнини. Це вже другий мітинг за час нинішньої виборчої кампанії чинного президента Росії. Перший Путін відвідав 3 березня в Москві: тоді на місцевому стадіоні «Лужники», за інформацією МВС, зібралося 130 тисяч осіб.
«Тріумфальний фінал нічого не дасть»
Як відомо, вибори президента Росії відбудуться в річницю російської анексії Криму. Спочатку вони були заплановані на іншу дату, але в березні минулого року в Держдуму був поданий законопроект про перенесення голосування на 18 березня. Одним із його авторів є депутат Михайло Шеремет ‒ колишній товариш зі служби та екс-перший заступник голови Криму Сергія Аксенова (Аксьонова). Рада Федерації Росії проголосувала за призначення виборів у день «приєднання» півострова 15 грудня минулого року.
Після цього багато експертів висловлювали думку про те, що дата проведення виборів була перенесена на 18 березня навмисне ‒ з метою збільшення явки та кількості голосів за Путіна.
У світлі цих обставин виглядає логічним, що Володимир Путін завершить свою передвиборну кампанію в Севастополі, вважає російський політолог Гліб Павловський.
Цей день організовують навколо кримської операції. Тут немає нічого новогоГліб Павловський
«Це було зрозуміло, ще коли день голосування спеціально переносили на 18 березня ‒ день офіційного введення Криму до складу Росії. Вже тоді було зрозуміло, що цей день організовують навколо кримської операції. Тут немає нічого нового», ‒ сказав експерт у коментарі для Крим.Реалії.
Однак, на думку Гліба Павловського, відвідування Криму не принесе Володимиру Путіну електорального успіху.
«Цей кримський тріумфальний фінал не додасть Путіну нічого значного. Не думаю, що він вплине якось на цифру явки або на цифру тих, хто голосував за нього. Особливо на цифру явки, тому що головне питання на цих виборах ‒ навіщо, власне, йти голосувати, якщо й так зрозуміло, що на фронтоні Росії написано «Путін», ‒ вважає Павловський.
Директор російського «Центру політичних технологій» Олексій Макаркін вважає, що головне завдання поїздки Путіна до Криму ‒ актуалізувати тему півострова й нагадати про «головне досягнення» четвертої президентської каденції.
Стоїть завдання показати задоволених кримчан, які аплодуватимуть президентуОлексій Макаркін
«Переважна більшість росіян виходить з того, що Крим є своїм, російським, нашим. Це вже стало чимось звичним. Стоїть завдання показати, що це важливо, це значуще, це найбільше досягнення попереднього президентського терміну. Показати задоволених кримчан, які аплодуватимуть президенту», ‒ сказав Макаркін у коментарі для Крим.Реалії.
Напередодні виборів президента Росії в Севастополі відбулися обшуки в квартирах місцевих лівих активістів, які готували акцію із закликом бойкотувати голосування. Заявник пікету Олексій Шестакович був заарештований на 10 діб. В іншому регіоні півострова, Гурзуфі, 8 лютого місцевих громадських активістів Ігоря Баришникова та Юрія Скорика викликали до поліції і вимагали написати розписку про добровільну відмову виступати на мітингах і зборах до виборів президента Росії.
Президент України Петро Порошенко закликав світову громадськість не визнавати результати майбутніх виборів президента Росії в анексованому Криму.
1 березня Верховна Рада закликала Радбез і Генасамблею ООН, ОБСЄ, Європейський союз, НАТО, міжнародні організації, іноземні парламенти та уряди не визнавати легітимність російських виборів у Криму.
У матеріалі використовується термінологія, вживана на анексованому Росією півострові