25 січня в будинку кримського татарина Енвера Кроша провели обшук, після чого його заарештували на 10 діб. Причиною візиту силовиків стала публікація зображення прапора організації «Хізб ут-Тахрір» у соціальній мережі «Вконтакте».
З початку 2018 року, щонайменше чотирьох осіб засудили за статтею 20.3 – «пропаганда або публічна демонстрація нацистської атрибутики чи символіки екстремістських організацій, публічна демонстрація яких заборонена федеральними законами». Це Кемал Сеїтьяєв, Гірай Куламетов, Ебазер Іслямов й Енвер Крош. Оштрафували й відпустили додому Кемала й Ебазера. А Гірая з Енвером засудили до арешту на 10 діб.
Одразу після обшуку ми зустрілися з дружиною Енвера, Айше Крош. Вона детально розповіла про події ранку. На питання, звідки стільки спокою й упевненості в людини, чий будинок щойно обшукали та чийого чоловіка забрали під конвоєм у десять чоловік, Айше каже: «Ми знали, що коли-небудь це станеться ще раз».
Your browser doesn’t support HTML5
Розмова з родичем
У грудні 2015 року Енвера запросив на бесіду родич, який працював у поліції, розповідає його дружина Айше: «Чоловік, нічого не підозрюючи, поїхав до нього на роботу. Він же – рідня, ніби як».
Енвер їздив по всьому району, багато з ким спілкувався, ось і вирішили залучити його в ролі інформатораАйше Крош
Коли Енвер Крош приїхав до відділення поліції, чоловік, який запросив його на розмову, вийшов із кабінету. Там з'явилися інші співробітники, вони почали схиляти кримського татарина до співпраці: «Якщо щось десь відбувається, ти нам говори. Ти дуже активний хлопець, ми давно за тобою спостерігаємо». Енвер займається ремонтом мобільних телефонів й установкою супутникових антен, їздив по всьому району, багато з ким спілкувався, ось і вирішили залучити його в ролі інформатора», – згадує Айше.
Енвер відмовився від пропозиції, й у його куртці, що була залишена на спинці стільця, з'явився пакетик із незрозумілим умістом.
Потім був підвал, мішок на голові й струм. Коли почав кричати від болю, чоловікові в рот запхали мокру ганчіркуАйше Крош
«Вони просто підкинули йому наркотики й розіграли спектакль. Тут же з'явилися поняті, свідок, якому він нібито продавав товар. Потім був підвал, мішок на голові й підведений до пальців струм. Коли почав кричати від болю, чоловікові в рот запхали мокру ганчірку», – розповідає Айше. Відпустили Енвера вночі, пообіцявши зателефонувати через кілька днів і дізнатися про його рішення. Дзвінка після цього не було.
«Дітям скажу, що поїхав у відрядження»
О пів на сьому в будинку Крош почався обшук.
– Вони нічого не вибивали, спокійно постукали. Поводилися коректно, навіть дозволили відвести дітей до спальні й залишитися там із ними.
У родині троє дітей, наймолодшому чотири місяці, старшій дочці шість років. У кімнатах, де кілька хвилин тому були співробітники ОМОН, порядок.
– Ви що, встигли прибрати?
– Вони не влаштовували безлад. Подивилися коробки, що стоять на шафі. Вилучили техніку чоловіка й, перемовляючись між собою, один у одного питали, чи знайшли якусь заборонену літературу.
Уже ввечері, після винесення вироку, Айше каже, що старші діти не питали, де тато: «У будинку весь день було багато людей, вони відволікалися. Якщо запитають – скажу, що поїхав у відрядження».
Думка правозахисників
Правозахисники пов'язують арешт і вирок у вигляді 10 діб із подіями 2015 року. Лутфіє Зудієва, яка захищала Енвера в суді, каже, що все, що відбулося – через його активну громадянську позицію.
«Постанова – ніщо інше, як реакція на соціально-політичну активність Енвера Кроша. Його ще 2015 року попередили, що можуть бути якісь кроки. І зараз я розцінюю його арешт як продовження історії 2015 року», - каже Зудієва.
Згадуючи про тортури, що були застосовані щодо Енвера, активісти й правозахисники наполягають на пильному спостереженні за тим, як із ним поводяться. Кримський татарин пробуде в ізоляторі тимчасового тримання до початку лютого.
Your browser doesn’t support HTML5