Колишнього директора Центру планерного спорту «Коктебель» Бориса Небреєва суд засудив до чотирьох років колонії-поселення. Його визнали винним в авіакатастрофі, яка в листопаді 2015 року забрала життя чотирьох осіб. Згідно з вироком, Небреєв порушив правила експлуатації літака Cessna 336, що призвело до катастрофи. Сам він звинувачення заперечує і каже, що аварія сталася з вини пілота повітряного судна.
Кіровський районний суд Криму виніс вердикт Борису Небреєву 28 грудня. Слідчий комітет Росії повідомив про нього 9 січня. Згідно з вироком, Небреєв відсидить чотири роки в колонії-поселенні й виплатить 1 мільйон рублів чоловікові загиблої в авіакатастрофі.
«Слідством і судом встановлено, що з липня до листопаду 2015 року обвинувачений з метою отримання прибутку незаконно організував надання послуг, що не відповідають вимогам безпеки. В результаті чого 4 листопада 2015 року поблизу села Відважне в Кіровському районі зазнав аварії приватний літак. Загинули пілот і троє пасажирів, які перебували на борту повітряного судна», ‒ йдеться в повідомленні.
Your browser doesn’t support HTML5
Слідком повідомив, що Небреєва визнали винним у злочинах, передбачених трьома статтями Кримінального кодексу: надання послуг, що не відповідають вимогам безпеки, що призвело з необережності до смерті двох і більше осіб (ч. 3 ст. 23), порушення правил безпеки руху та експлуатації повітряного транспорту, що призвело з необережності до смерті двох і більше осіб (ч.3 ст. 263), незаконна участь у підприємницькій діяльності (ст. 289).
Небреєв же стверджує, що в прес-релізі Слідкому є фактичні неточності. За його словами, під час судового слідства з нього зняли звинувачення за двома статтями і залишили одну: порушення правил безпеки експлуатації повітряного судна.
Вирок ще не набув чинності, й парашутист поки на волі.
Падіння Сокола
Авіакатастрофа сталася 4 листопада 2015 року. Неподалік від Клементьєвої гори в Коктебелі впав легкомоторний літак Cessna 336. На борту були четверо людей, всі вони загинули. Катастрофа забрала життя пілота Олега Сокола, члена місцевого козацтва Олега Харченка, жительки Судака Тамари Беляй і священика Миколи Дем'янюка (намісника Кизилташського монастиря й настоятеля судацького Свято-Покровського храму Ігумена Никона ‒ КР).
Літак, що розбився знаходився у власності Бориса Небреєва, який на момент аварії займав посаду керівника ДУП «Центр планувального спорту «Коктебель». Це підприємство підпорядковується Міністерству курортів і туризму Криму, підконтрольному Росії. Пілот Олег Сокіл, який керував польотом Cessna 336, був заступником директора ЦПЗ «Коктебель» з льотної роботи.
Офіційними цілями цього центру є пропаганда повітряних видів спорту та залучення громадян до програм підготовки пілотів і до парашутного спорту. ЦПС «Коктебель» розташовується на горі Узун-Сирт Кіровського району. Тут висхідні повітряні потоки створюють ідеальні умови для польотів.
Куди прямував літак Cessna 336 ‒ не відомо. Колеги пілота кажуть, що він не повідомляв нікому про свої плани. Слідчий комітет Росії відразу порушив кримінальну справу за фактом катастрофи. На наступний день затримали власника судна Бориса Небреєва.
Помилка пілота
Авіакатастрофу розслідував і Міжнародний авіаційний комітет ‒ до 25 січня 2016 року. Зараз на сайті МАК немає звіту про катастрофу Cessna 336, хоча раніше він там був. Кореспондент Крим.Реалії відшукав його в веб-архіві. З якої причини документ зник з сайту ‒ невідомо: прес-центр МАК поки не відповів на наші дзвінки.
На титульному аркуші звіту сказано, що розслідування проводили не для того, щоб встановити частку чиєїсь вини або відповідальності, а щоб уникнути в майбутньому таких авіаційних подій.
За інформацією МАК, пілот Олег Сокіл мав свідоцтво, дійсне до 14 квітня 2017 року. Згідно з документами, які вивчив комітет, загальний наліт капітана судна нараховував 2494 години.
Розслідування проводили не для того, щоб встановити частку чиєїсь вини, а щоб уникнути в майбутньому таких авіаційних подій
У звіті говориться, що досвід пілотування Сокіл отримав на літаку Вільга-35. Перенавчання на Cessna 336 він не проходив, і, як зазначає МАК, «особливостей пілотування та експлуатації систем літака, найбільш ймовірно, достатньо не знав». Автори звіту пишуть, що у пілота не було документів, необхідних для управління літаком такого типу. МАК робить висновок, що рівень підготовки Олега Сокола не відповідав виконуваному польотному завданню.
У висновку розслідування наголосило, що найімовірнішою причиною авіакатастрофи стала помилка пілота. Експерти МАК припускають, що Сокіл втратив швидкість при виконанні маневрування на малій висоті, що «привело до завалювання повітряного судна на ліве полукрило та зіткнення з земною поверхнею». У звіті говориться, що це сталося через поєднання двох факторів: відсутність у капітана судна досвіду польоту на літаках такого класу та його запізнілі дії «зі збільшення режиму роботи двигунів».
Представники МАК відзначили, що літак Cessna 336 не мав сертифіката льотної придатності. Але ця обставина не подана серед причин, які привели до катастрофи.
Протест власника літака
У листопаді 2015 року власника літака Бориса Небреєва помістили в СІЗО. Через два тижні йому висунули ще одне звинувачення ‒ незаконна участь у підприємницькій діяльності. Слідком оголосив, що підозрюваний заснував комерційну організацію нібито в обхід законодавства.
Борис Небреєв ‒ відома людина в товаристві парашутистів і планеристів. На сайті спортклубу «Пара-Крим» говориться, що на його рахунку 5500 тисяч стрибків з парашутом, більше половини з яких він зробив з протезом замість ноги. Серед його досягнень ‒ рекорд України й організація першого в країні приватного клубу парашутистів.
30 грудня 2015 року адвокат Небреєва домігся його звільнення з СІЗО і переведення під домашній арешт. Однак слідком оскаржив зміну запобіжного заходу й парашутиста повернули до ізолятора, де він провів ще півроку. Там Небреєв уклав угоду зі слідством ‒ підписав зізнання в обмін на пом'якшене покарання. Однак, за словами обвинуваченого, з часом він вирішив відмовитися від угоди, адже зрозумів що вона йому нічого не гарантує. Судові розгляди йшли більше року, й у підсумку суддя постановив, що власник літака винен у порушенні його експлуатації, що спричинило аварію та загибель людей.
Небреєв вважає, що кримінальна справа проти нього сфабрикована, й насправді він не має ніякого відношення до катастрофи, яка сталася.
Є висновок комісії МАК про вину льотчикаБорис Небреєв
«Є висновок комісії МАК про вину льотчика. Є чіткі відомості, коли він злетів, є свідчення, що я взагалі не бачив, як злітали. Як я міг натиснути, щоб вони полетіли? Це маячня просто. А далі мені аж самому цікаво: як можна невідповідність реальним речам покласти в основу вироку», ‒ сказав Борис Небреєв в коментарі для Крим.Реалії.
Він додав, що подав апеляцію на рішення Кіровського районного суду. За словами Небреєва, він розраховує «на розсудливість», але боїться, що Слідчий комітет чинитиме тиск на суддів.