У грудні 2017 року російська влада Криму оголосила карантин на територіях неподалік Судака та Старого Криму. Причина ‒ повідомлення про смерть диких кабанів через черговий спалах африканської чуми свиней.
Попередній пік захворювання припав на січень 2016 року. В результаті були знищені близько дев'яти тисяч свиней, що сильно вдарило по фермерах. У підконтрольному Москві кримському комітеті ветеринарії припустили, що чума, найімовірніше, поширилася на територію півострова з Краснодарського краю сусідньої Росії. За інформацією нинішнього міністерства сільського господарства Криму, за підсумками 2017 року очікувалося скорочення поголів'я свиней майже на 7%.
Фермер із Західного Криму Аполінарій переконаний, що росіяни просто знищують конкуренцію на півострові.
Це все спланована зверху кампаніяКримський фермер Аполінарій
‒ Зараз місцеві жителі вже не тримають того господарства, що раніше. В основному зараз м'ясо везуть із Краснодара. Росіяни знищили те, що було їм не потрібне в Криму, ‒ конкуренцію. У Краснодарському краї дешевші корми, так що це виходить вигідніше. Кримські фермери продають м'ясо хіба що знайомим, з-під поли. З огляду на місцеві ціни, вони не можуть вирощувати стільки ж худоби, як раніше, а тут ще цю чуму свиней оголосили. Так що це все спланована зверху кампанія.
Депутат Київської обласної ради, директор Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко зазначає, що небезпека цієї хвороби зовсім не перебільшена.
‒ Африканська чума свиней дійсно існує, її масштаби тільки збільшуються. Це проблема не тільки для Криму: навіть у Польщі вже виділяють гроші на будівництво стіни вздовж кордону з Україною, щоб не заходили дикі кабани. Країна, дійсно, серйозно постраждала від чуми, довелося вирізати багато свиней, зокрема й у приватних домогосподарствах, а ціни на м'ясо істотно зросли. Думаю, що в Україні наслідки епідемії відчуватимуться ще півтора-два роки. Інша справа, що Росія неодноразово вводила політичні санкції під приводом недотримання санітарних норм: проти молдавських або грузинських вин, наприклад. Чи має місце в Криму якась змова проти місцевих виробників, стверджувати напевно неможливо.
Завідувач науково-дослідної лабораторії досліджень міжнародної торгівлі РАНГіДС Олександр Кнобель констатує, що свинина не вперше стає предметом політичного торгу між Росією та іншими країнами.
‒ З точки зору російської влади, в Криму вони застосовують обмеження всередині власної юрисдикції. А з 2014 року росіяни ввели заборону на ввезення м'яса з Європейського союзу у відповідь на санкції. Росія точно не виходитиме зі Світової організації торгівлі, незважаючи на те, що про це говорили деякі члени Ради Федерації та депутати Держдуми. Однак такі рішення ухвалює уряд. За підсумками міжнародних позовів, СОТ зобов'язала Росію зняти обмеження на імпорт європейської свинини та живих свиней з ЄС. Формально Москва виконала вимоги й оголосила про те, що обмеження зняті, але, оскільки перероблене м'ясо потрапило ще й під контрсанкції, то якийсь час можна було ввозити тільки живих свиней. В результаті їх імпорт знову заборонили, а в Євросоюзу з'явився ще один козир у судах.
(Текстову версію матеріалу підготував Владислав Ленцев)