За останні три роки в одній кримськотатарській сім'ї Дегерменджі – два арешти. Батько й син побачили катівні російського правосуддя в Криму, їхні рідні звикли жити в боротьбі, але ніхто не тікає з рідного Криму.
Батько
Чоловік Аліє тиждень перебував на межі життя й смерті, після чергового нападу астми в слідчому ізоляторі його доставили до реанімації. Бекіру 57 років, він астматик, здоров'я чоловіка й зараз у небезпеці, але родичів до нього не пускають.
«У зв'язку з тим, що з ним перебуває охорона з трьох осіб, то, звісно, мене ніхто туди не пустить. Слідчий мені сказав, що на побачення він може давати дозвіл тільки в СІЗО. А в медичному закладі в нього немає ніяких підстав давати це побачення», – розповідає дружина Аліє Дегерменджі.
Your browser doesn’t support HTML5
У день затримання до поліцейського авто Бекіра, як «особливо небезпечного злочинця», супроводжували шість силовиків
Бекір Дегерменджі – активіст кримськотатарського національного руху, російські силовики затримали чоловіка 23 листопада 2017 року разом з іншими активістами за звинуваченням у здирництві. У день затримання до поліцейського авто Бекіра, як «особливо небезпечного злочинця», супроводжували шість силовиків.
«ФСБ у Сімферополі затримала активістів забороненої в Росії екстремістської організації Меджліс кримськотатарського народу. Вони підозрюються у вимаганні семи тисяч доларів у громадянина Туреччини», – так подали інформацію місцеві ЗМІ.
Як пояснюють активісти, названу суму турок позичив у літньої жінки, ветерана кримськотатарського національного руху Веджіє Кашка й відмовлявся повертати. Бекір з товаришами кілька разів зустрічався з боржником і вимагав віддати гроші. Чоловіки кажуть – хотіли допомогти ветерану, про це їх нібито просила сама Веджіє. Вона померла під час цієї силової операції, вже в машині швидкої від серцевого нападу. Свою версію подій Бекір описав, перебуваючи в СІЗО.
«У мене в думках не було, надаючи допомогу одній людині, заподіяти біль іншому. Виходить: чотири старих погрозами й шантажем у корисливих цілях вимагали в нього гроші. Маячня якась», – зачитує лист Бекіра його дочка Мавіле Дегерменджі.
Син
Мітинг біля Верховної Ради Криму відбувся 26 лютого 2014-го року, через рік після цієї, вже історичної, події затримали сина Бекіра Мустафу. Його, а також Алі Асанова й Ахтема Чийгоза, звинуватили в організації масових заворушень біля кримського парламенту.
Ми за Україну кричали – вони за Росію кричали. Було все, потім мені стало погано, мене втиснули в натовпі. Син мене витягнув із натовпуБекір Дегерменджі
«Народу було багато. Кожен кричав своє. Ми за Україну кричали – вони за Росію кричали. Було все, потім мені стало погано, мене втиснули в натовпі. Син мене витягнув із натовпу», – розповідав Бекір пресі ще до власного арешту.
Його синові Мустафі – 28 років, до російських звинувачень він працював торговим агентом, після 11 місяців провів у слідчому ізоляторі. Йому кілька разів продовжували арешт. Але він жодного разу навіть не поскаржився батькам.
«Він завжди на всіх судах, скільки у нас їх відбулося, посміхається. По-перше, він знає, що в мене цукровий діабет, що мені не можна нервувати. Батько в нас інвалід через бронхіальну астму. І він ніколи не думає про себе, він думає тільки про те, щоб нам було добре», – розповідала про сина ще 2015 року Аліє Дегерменджі.
Організатором заворушень 26 лютого слідчі назвали Ахтема Чийгоза, тепер він на волі. Мустафі Дегерменджі пропонували свідчити проти нього й визнати свою провину. Сам Ахтем Чийгоз знає, перед яким вибором стояв Мустафа, й що не всі затримані вчинили так, як він.
«Дехто, щоб врятувати свою шкуру, грубо кажучи, здавали, підло чинили, підписували неправдиві свідчення й отримували так звану свободу. А Мустафа Дегерменджі, Алі Асанов сказали, що це мерзенно, що це брехня, й цю обмову вони не підписуватимуть», – розповів Крим.Реалії звільнений заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз.
У квітні 2016 року Мустафу випустили під домашній арешт. Вдома влаштували свято, чоловіка зустрічали активісти з усього Криму. Мустафа Дегерменджі, не приховуючи радості, заговорив про плани будівництва будинку.
Батько Бекір розповів, що жодна кримінальна справа не змусить його виїхати з Криму.
Налякати мене важко. Що можна забрати у мене, життя? Будь ласкаБекір Дегерменджі
«Налякати мене важко. Що можна забрати у мене, життя? Будь ласка, нехай заберуть прийдуть, якщо їм життя моє потрібне. Це не красиві слова, я краще тут помру, але ніхто не доб'ється. Як то кажуть, не дочекаються», – сказав в грудні 2015 року Бекір Дегерменджі.
Зараз двоє чоловіків з родини Дегерменджі під арештом. Мати й дружина Аліє, як і її син з чоловіком, вірить, що ніякі труднощі не змусять сім'ю покинути Крим.