Шанс для невинних: що робитимуть присяжні в кримських судах

З 1 січня в Криму запрацює суд присяжних засідателів.

Заступник голови Верховного суду Криму Віктор Скляров повідомив, що вже влітку присяжні з'являться не тільки в міських і районних, а й в гарнізонних судах півострова. Вони братимуть участь в розгляді кримінальних справ, у тому числі таких, де обвинуваченим загрожує довічне ув'язнення. Основні вимоги до кандидатів на роль присяжних засідателів – жителі Криму, які досягли 25-річного віку, раніше не судимі, які не перебувають на обліку в наркологічному диспансері, а також не мають психіатричних відхилень.

Російський правозахисник, керівник організації «Русь сидящая» Сергій Шаров-Делоне вважає, що повноцінний суд присяжних міг би повернути справедливість у російські суди.

– У Росії коло справ, які віддавали до суду присяжних, постійно скорочувалося і зрештою стало рідкістю. Їхня функція полягає в тому, щоб визначити, чи винен чоловік і чи заслуговує поблажливості, а покарання призначає суддя. У Росії суди без присяжних виносять виправдувальні вироки у кримінальних справах менше, ніж у 0,3% випадків. У судах присяжних цей показник – 25%. Саме тому російська влада так боїться цього інституту і намагається засунути його подалі.

Зараз пропонують ввести скорочений склад суду присяжних – не 12 осіб, а тільки 6. З ними процес організувати простіше, тому що менша ймовірність розділеного голосування.

Сергій Шаров-Делоне

Російський адвокат, захисник низки кримських ув'язнених Микола Полозов переконаний, що суди присяжних не завадять Росії засуджувати політв'язнів у Криму, як раніше.

У Росії в присяжні запрошують тих, хто вже виносив обвинувальні вироки
Микола Полозов

– В умовах абсолютно керованоюїсудової системи присяжні – це якась віддушина. Якщо десь вдало збереться колегія, можна домогтися справедливості. Але, як правило, (в Росії) в присяжні запрошують тих, хто вже виносив обвинувальні вироки. Тих, хто виправдовував, зі списків просто викреслюють. Так що ми маємо справу з косметичними змінами, які не змінять становище з правами людини в Росії та в анексованому Криму. Боюся, що потрібно змінювати всю систему. Іноді присяжним навіть погрожують, вимагаючи винести потрібне судді рішення.

Крім того, суди у справах кримських політв'язнів якраз не підпадуть під юрисдикцію судів присяжних. Правда, останнім часом деякими активістам інкримінують побутові злочини, так що, можливо, вони й підуть на розширений суд.

Микола Полозов

Заступник координатора української правозахисної організації «КримSOS» Євгенія Андреюк робить висновок, що ця локальна реформа – краще, ніж нічого.

Суд присяжних – це рух у правильному напрямку. Є шанс, що більше невинних отримають виправдувальні вироки
Євгенія Андреюк

– Суд присяжних – це рух у правильному напрямку, якщо говорити про правосуддя. Нехай політв'язні не потраплять під цей механізм розгляду, але є шанс, що більше невинних кримчан отримають виправдувальні вироки за іншими статтями. Україна не визнає жодні вироки, винесені в анексованому Криму, але з іншими країнами все складніше. Наприклад, під час перетину кордонів несправедлива судимість Геннадія Афанасьєва відображається, як і будь-яка інша. При цьому Україна не може погасити цю судимість, якщо Росія не скасувала свій вирок. Так що тут ситуація подвійна: з одного боку, незаконність судового процесу в Криму, з іншого – реальні юридичні наслідки для засудженого.

Євгенія Андреюк