Судові пристави в анексованому Криму намагалися на півроку заборонити виїзд за територію Росії бізнесменові, власникові ялтинського зоопарку «Казка» та парку левів «Тайган» Олегу Зубкову. Причина ‒ кафе на території парку в Білогірському районі. Заклад громадського харчування працює, годує гостей і співробітників парку, але будівля не введена в експлуатацію.
Уся територія нинішнього «Тайгану» ‒ це колишня військова частина, будівництво тут почали в 80-х роках ХХ століття, Зубков купив землі 2006 року. Якісь будівлі добудував, якісь відновив. Тепер російська влада Криму вимагає від нього документи на будівництва 80-х років, але таких немає навіть у архівах, запевняє господар бізнесу.
«Російське законодавство не передбачає оформлення цієї будівлі інакше як через знесення й будівництво нової. Але подивіться на цю будівлю капітальну, красиву, під нею розташоване бомбосховище, яке призначене для прямого потрапляння 150-кілотонн атомної авіабомби. Я маю його знести, підірвати для того, щоб збудувати нове, через один якийсь папірець?!» ‒ обурений власник зоопарку «Казка» та сафарі-парку «Тайган».
Але російська влада не залишає вибору Зубкову. Саме їх він 2014 року вітав на броньовику з написом «Крим із Росією». Саме цій владі він обіцяв дати 60 левів, щоб ті не пустили на півострів «міфічних бандерівців».
«Якщо буде команда ‒ вийти за межі парку й поповнити лави самооборони ‒ ми це обов'язково зробимо», ‒ запевняв він російські ЗМІ напередодні «референдуму» в Криму в березні 2014 року.
Тоді Зубков був затятим прихильником приєднання Криму до Росії. Ось так він пояснює, чому підтримав «російську весну».
2014 року був дуже затятим прихильником переходу Криму до складу Росії. Я бачив у цьому розвиток КримуОлег Зубков
«Ми дуже сподівалися, що вийдемо з цього адміністративного болота, з цієї української трясовини... 2014 року був дуже затятим прихильником переходу Криму до складу Росії, тому що я бачив в цьому відновлення історичної справедливості, я бачив в цьому розвиток Криму», ‒ розводить руками сьогодні бізнесмен.
Він відкрив перший в Україні приватний зоопарк, ялтинську «Казку», яку не раз відвідав тодішній президент України Віктор Ющенко. На пам'ятній дошці фотографії Ющенко з шимпанзе і ведмежам. Відвідував зоопарк і український народний депутат Нестор Шуфрич.
«Я приїжджав туди просто погуляти, подивитися, один раз був разом з ним (Ющенком ‒ КР), а потім вже приїжджав, зі своїми синами. Емоції, які ми отримували, вони, звичайно, чудові, позитивні, й добре, що є, такі місця», ‒ зазначив Шуфрич.
Ще до анексії Криму Росією чотири роки Зубков був депутатом кримського парламенту від БЮТ (Блоку Юлії Тимошенко ‒ КР). Тоді з його рук тодішній прем'єр-міністр отримала бенгальського тигра. Тимошенко використовувала його в передвиборній кампанії 2010-го року. На честь Тимошенко тварину назвали Тигрюля.
«На жаль, ми не підтримуємо зв'язки з цією людиною, але я хочу сказати, що ми проти репресій, що застосовуються відносно українців у Криму. Треба всьому світу й Україні домогтися деокупації Криму», ‒ говорить депутат Верховної Ради України Юлія Тимошенко.
Коли президентом України став Віктор Янукович, у Зубкова з'явилися нові друзі. Запрошеним гостем на відкритті парку левів «Тайган» був член Партії регіонів, тодішній кримський прем'єр Анатолій Могильов.
«Ще один об'єкт, який приверне до нас більше туристів. А приїжджаючи сюди, туристи залишають тут грошики», ‒ говорив про фінансову складову успіху Могильов у день відкриття парку.
Це було в квітні 2012-го року, через кілька місяців Зубков вступає до Партії регіонів. Тоді ж спускають «на гальмах» його кримінальну справу про захоплення земель військової частини.
«Я не бачу альтернативи Партії регіонів! Витрачати час на те, щоб бути у вічній опозиції ‒ я не бачу сенсу. Я побачив потужну організаційну структуру, і тому хочу сьогодні конструктивно працювати в складі правлячої партії...» ‒ запевняв тоді бізнесмен.
Пристосуванець чи жертва режиму?
Але вже через рік після анексії Криму Росією він збирався увічнити російського президента.
«Вирішив замовити три пам'ятники: Олександру Суворову, Катерині Великій та Володимиру Путіну. Ну, я дуже люблю пам'ятники», ‒ говорив власник парків.
157 судових засідань мені довелося відвідати минулого року й сплатити 3,5 млн штрафів...Олег Зубков
Не вийшло. При російській владі Зубкова спіткала низка невдач: стало дорого привозити скульптури з Китаю; не дали нові землі для розширення парку левів; воду з найближчої водойми відкачали, бо її не вистачало на сході півострова; свиней, які мали піти на м'ясо хижакам, спалили через африканську чуму.
«Я змушений боротися, я змушений захищатися нескінченно в судах. 157 судових засідань мені довелося відвідати минулого року й сплатити 3,5 млн штрафів...» ‒ розповідає про російську дійсність Зубков. Тепер він виступив із заявою ‒ зоопарки «Казка» та «Тайган» хоче забрати кримська влада.
«Є в Криму люди, зацікавлені отримати цей високоприбутковий бізнес, і дуже багато що робиться руками влади якраз із тим, щоб цей бізнес перейшов в інші руки», ‒ підтверджує кримський політолог Дмитро Омельчук.
З кримським політологом погоджується також юрист Української Гельсінської спілки з прав людини Ганна Рассамахіна. Мовляв, яскраві й незалежні бізнесмени на півострові зайві.
Він сам почав грати за цими правиламиГанна Рассамахіна
«Жертва він? Він сам почав грати за цими правилами, але, мабуть, він не думав, що це застосують до нього. Так, він не залежить від влади, він створює продукт, який живе сам собою й окупається сам собою. А навіщо це треба?» ‒ говорить про логіку російської влади Рассамахіна.
А кримська влада звинувачує Зубкова в тому, що він на кожному кроці порушує закон. Жорстоко поводиться з тваринами й навіть ‒ із співробітниками. За нібито побиття сторожа він отримав три роки умовно.
«Є і фотографії потерпілого, як його побили. Ніс зламали, електричним шнуром від касового апарату били ‒ вся спина в порізах», ‒ клопоталася про захист постраждалого 2015 року сама російський прокурор (нині депутат Держдуми Росії) Наталія Поклонська.
«На моїй руці не вистачить пальців, скільки було законних підстав звернутися до суду з санкцією про закриття парку на 90 діб. Але ми не зробили цього жодного разу. Ми замінили це штрафом», ‒ підтримує обвинувачення голова нинішнього кримського комітету з ветеринарії Валерій Іванов.
Все ближче до України
Олег Зубков отримав російський паспорт, але й український ‒ залишив.
Я сьогодні відчуваю себе недолюдиною, на жаль, у російському КримуОлег Зубков
«Я не відмовлявся від українського громадянства, я хотів би отримати ще й біометричний паспорт громадянина України. Знаю, що багато кримчан це зробили, це можливо. Україна як була, так і залишилася в моєму серці, я дуже сумую за Україною та українцями... Мені дуже хочеться поїхати в Україну... Я відчуваю себе ущемленою людиною, я сьогодні відчуваю себе недолюдиною, на жаль, у російському Криму», ‒ нарікає Зубков.
Якби ще раз постало питання про статус півострова, Олег Зубков, за його словами, навряд чи б проголосував за російський Крим. Він уже не раз говорив, що готовий переїхати й перевезти колекцію тварин до іншої країни.