У Ялті посилюється криза всередині місцевої влади. Цього тижня депутати скасували рішення про призначення Олени Сотникової головою російської адміністрації міста. Окрім того, екс-віце-губернатор Севастополя Віктор Литвинов, який був одним із кандидатів на крісло мера Ялти, подав до суду на міськраду куротної столиці з вимогою її розпустити.
Нестабільна ситуація в ялтинській мерії виникла після невдалого конкурсу на посаду голови адміністрації міста, підконтрольної Росії. Він проводився з 12 до 31 жовтня. Організацією конкурсу займалася комісія під керівництвом російського віце-прем'єра Криму Володимира Сєрова.
Свої документи на здобуття посади мера подали 12 осіб: колишні й нинішні чиновники й депутати, громадські активісти й підприємці. Найбільш імовірний переможець конкурсу був відомий задовго до його початку. Ще в липні політологи передрікали перемогу Олени Сотникової ‒ колишньої радниці спікера кримського парламенту Володимира Константинова, яка влітку була призначена виконувачем обов'язків мера Ялти.
30 жовтня відбулися співбесіди членів комісії з конкурсантами, які демонструвалися в прямому ефірі на телеканалі «Перший кримський».
Із 12 осіб заслухали виступи тільки п'яти кандидатів. Інші або самі зняли свої кандидатури, або їх не допустили члени комісії через «неповний пакет документів» і «невідповідність кваліфікації». Після співбесід були оголошені два переможці: Олена Сотникова й голова Гурзуфа Ігор Гец.
Одним із учасників конкурсу був екс-віце-губернатор Севастополя Віктор Литвинов. Його комісія не допустила до етапу співбесід через неповний пакет документів. Політик вважає, що його зняли з конкурсу необґрунтовано, й подав до суду.
Не на користь Сотниковій
Литвинов у своїй позовній заяві вказав, що комісія його усунула, адже він не надав довідки про відсутність судимості. МВС Росії надає такий документ упродовж 30 днів, у той час як конкурсна комісія вимагала подати довідку в двотижневий термін.
31 жовтня підконтрольний Москві Ялтинський міський суд розглянув скаргу Литвинова й призупинив дію рішення, ухваленого конкурсною комісією.
Незважаючи на ухвалу судді, депутати міськради зібралися на позачергову сесію й проголосували за обрання Олени Сотникової головою російської адміністрації Ялти. Її призначення відбувалось у присутності Наталії Маленко, віце-спікера Криму, призначеного Росією.
За інформацією видання «Примечания», під час сесії місцевий громадський активіст Олексій Кожухарь спробував зачитати депутатам рішення суду, однак охорона зажадала від нього залишити сесійну залу. Після засідання голова міськради Роман Деркач сказав журналістам, що депутати не взяли до відома рішення судді, оскільки не отримали цього документа.
Через тиждень ‒ 7 листопада ‒ ялтинські депутати зібралися знову й проголосували за скасування рішення про призначення Сотникової. Проте вона залишилася при владі в статусі в.о. голови адміністрації міста.
Було рекомендовано Ялтинській міській раді скасувати своє рішення й провести процедуру зновуВолодимир Сєров
Російський віце-прем'єр Криму Володимир Сєров пояснив, що депутати скасували власне рішення, адже під час конкурсу були допущені порушення.
«На підставі заяв громадян була зібрана конкурсна комісія, яка знайшла зазначені технічні помилки в положенні про конкурс та інші документи, які регламентують його проведення. І на підставі рішення цієї конкурсної комісії було рекомендовано Ялтинській міській раді для усунення помилок і справедливого проведення конкурсу скасувати своє рішення й провести процедуру знову», ‒ сказав Сєров.
Хиткі крісла
Незважаючи на те що ялтинські депутати визнали свою помилку, Віктор Литвинов не став зупинятися на досягнутому й подав новий позов ‒ нцього разу з вимогою розпустити Ялтинську міськраду. Відповідачами він вказав 24 депутати, які 31 жовтня проголосували за призначення Сотникової мером усупереч судовій забороні на такі дії.
За інформацією видання «Примечания», до свого позову Литвинов додав документ, який нібито підтверджує, що 31 жовтня о 13:00 канцелярія Ялтинської міськради прийняла та зареєструвала судову ухвалу про призупинення конкурсу на заміщення посади голови адміністрації Ялти. Незважаючи на це, голова міськради Роман Деркач 31 жовтня о 17:05 виніс це питання на голосування.
Позов Литвинова містить чотири вимоги:
- визнати рішення про призначення Сотникової незаконним;
- відсторонити Сотникову від посади;
- припинити повноваження міськради Ялти;
- оголосити проведення дострокових виборів у курортній столиці.
Севастопольський політик сказав, що, на його думку, в Ялті потрібно провести перевибори, адже місцева міськрада й мерія «компрометують інститут влади».
Дії депутатів та адміністрації Ялти компрометують інститути влади РФ, підривають авторитет президентаВіктор Литвинов
«Дії депутатів та адміністрації Ялти компрометують інститути влади РФ, підривають авторитет президента, треба припинити це явище», ‒ сказав Віктор Литвинов.
Голова міськради Роман Деркач сказав, що, на його думку, поданий севастопольцем позов не має перспектив.
«Є процедура судового діловодства. Ухвала суду за правилами прийшла нам у канцелярію о 16:55 першого листопада. Вважаю, що поданий позов не зашкодить депутатам, а зашкодить лише особам, його подали», ‒ сказав він.
Кримський журналіст Максим Степанцов (ім'я та прізвище змінені на прохання співрозмовника ‒ КР), знайомий із ситуацією в ялтинській мерії, також вважає малоймовірним, що суд розпустить міськраду.
Якщо в суді доведуть, що Деркач приховав ухвалу суду від депутатів, йому не пробачать такої «підстави»Максим Степанцов
«Ймовірніше, що можуть зняти голову міської ради Романа Деркача. Все залежатиме від рішення суду: якщо в суді доведуть, що Деркач свідомо приховав ухвалу суду від депутатів, то крісло під ним не просто захитається ‒ депутати йому не пробачать такої «підстави», ‒ припускає журналіст.
8 листопада 2017 року Ялтинський міський суд відкрив судове провадження проти 24 ялтинських депутатів та Олени Сотникової за статтями 285, 286 і 315 Кримінального кодексу Росії. Коли відбудеться розгляд позову Литвинова ‒ ще не відомо. Також поки не повідомляється дата проведення нового конкурсу на заміщення посади мера Ялти.