У Сімферополі 25 жовтня відбувся мітинг на честь 97-річчя від дня народження кримськотатарського льотчика часів Другої світової війни, двічі героя Радянського Союзу Амет-Хана Султана. Провладні активісти та російські чиновники принесли до пам'ятника російські прапори й банер «Російська громада Криму». У Києві представники Меджлісу кримськотатарського народу також провели акцію в пам'ять про великого льотчика. У парк Вічної Слави прийшли також і державні діячі України.
Після закінчення війни Амет-Хан Султан мав проблеми з роботою ‒ через те, що він кримський татарин, а його батьків у 1944 році не депортували тільки з поваги до подвигів їхнього сина.
Кримський історик Гульнара Абдуллаєва зазначає, що Амет-Хан Султан після депортації проявив себе як правозахисник.
‒ Це національний герой кримськотатарського народу та герой України. Вся рідна Алупка його знала, він приїжджав до Узбекистану й зустрічався з депортованими. Пізніше, під час нової хвилі національного руху, кримськотатарські делегації відвідували Москву, і саме Амет-Хан Султан направляв їх ‒ куди потрібно йти, кому писати й так далі. Звичайно, в Радянському Союзі й у нього самого були проблеми, але особисті зв'язки та повага до його бойового минулого допомогли герою влаштуватися в мирному житті. Його сім'ю дійсно залишили в Криму чи не як єдиний виняток. Для радянської влади не було кримських татар ‒ були просто татари. В СРСР спробували викреслити цілий народ з історії, але у них нічого не вийшло.
Співробітник Інституту національної пам'яті Максим Майоров називає Амет-Хана Султана героєм для всієї України.
‒ Будь-які вулиці або об'єкти, названі на честь Амет-Хана Султана, не підлягають перейменуванню під час декомунізації ‒ оскільки він просто воював і не займав керівних постів. Окрім того, в українському законі є винятки для тих, хто брав участь у вигнанні нацистів з території країни. Амет-Хану Султан та депортації кримських татар присвячені окремі стенди в українських музеях історії Другої світової. Ми послідовно закріплюємо його в пам'яті як героя України, оскільки кримськотатарська нація зараз вважається частиною української політичної нації. А на російських офіціозних заходах звучать вже звичні промови про те, що Амет-Хан Султан ‒ радянський герой, що його змішане походження ‒ батько був з Дагестану ‒ виключає кримськотатарську тему.
Амет-Хан Султан ‒ радянський герой, змішане походження якого ‒ батько був з Дагестану ‒ виключає кримськотатарську темуМаксим Майоров
Член Меджлісу кримськотатарського народу Гаяна Юксель вважає, що справа не стільки в національній приналежності Амет-Хана Султана, скільки в його спротиві тоталітарним режимам.
‒ Цей чоловік зробив великий внесок як у розвиток авіації Радянського Союзу, так і світової авіації ‒ як льотчик-випробувач. Ділити його між націями багато років по тому ‒ на мій погляд, недоречно. Сам Амет-Хан Султан вважав себе кримським татарином і не відмовився від своєї ідентичності навіть під натиском тоталітарного режиму. За це й за допомогу кримськотатарському національному руху його особливо шанують. Це ще один приклад того, як людина може бути корисною своєму народові та своїй батьківщині.
Кримський історик Сергій Громенко робить висновок, що правдива історія Амет-Хана Султана здатна зруйнувати міф про «народ-зрадник».
‒ Треба розуміти, що відповідальність за розв'язання Другої світової війни, яка лежить зокрема й на політичному керівництві Радянського Союзу, не переноситься на героїв тієї війни. Амет-Хан Султан, як інші льотчики, солдати і так далі, брав участь у боротьбі з нацизмом і не винен у тому, що вона почалася саме в таких обставинах. Дуже добре, що з 2015 року в Україні стали вшановувати пам'ять цього героя як одного з діячів української історії, в якій є місце не тільки українцям. Завдяки правильно розставленим акцентам ми можемо показати, що радянський міф про кримськотатарський «народ-зрадник» має бути зруйнованим як неспроможний.