У Сімферополі втратив роботу й російський паспорт соратник і колишній підлеглий колишнього російського прокурора Криму Наталі Поклонської Олександр Шкітов. До недавнього часу він займав посаду заступника російського прокурора Сімферополя. Шкітова звільнили за те, що він розіслав у кримські кінотеатри попередження про заборону на показ трейлера фільму «Матильда». Нинішнє прокурорське начальство Криму визнало такі дії незаконними, і в результаті Шкітов поплатився своєю посадою за відданість колишньому шефу.
Про звільнення прокурора, який виступив проти «Матильди», першою повідомила депутат Держдуми Наталя Поклонська. Вона засудила дії керівництва прокуратури Криму й наголосила, що звільнений працівник відомства постраждав через «принципову позицію щодо захисту нашої батьківщини й людей». Прізвище «потерпілого» вона не назвала.
29 вересня стало відомо, що йдеться про заступника російського прокурора Сімферополя Олександра Шкітова. Виявилося, що наказ про його звільнення підписали ще 15 серпня.
Веліли паспорт забрати
На початку серпня Олександр Шкітов надіслав до кінотеатрів Сімферополя попередження про заборону на показ фільму Олексія Учителя «Матильда». Як відомо, Поклонська вже більш ніж рік веде боротьбу з цим фільмом про роман Миколи II з балериною Матильдою Ксешинською. На думку депутата, цей фільм ображає почуття вірян, оскільки останній російський імператор визнаний православною церквою святим.
Олександр Шкітов у своєму листі сімферопольським прокатникам зажадав від них не показувати рекламу «Матильди». В його застереженні йдеться про те, що є «обґрунтовані підозри в можливості образи й приниження гідності великої кількості людей, що відносять себе до православних християн, за мотивами їхньої релігійної переконаності».
Копія листа, спрямованого дирекції кінотеатру ім. Шевченка, потрапила до рук авторам «Матильди». Адвокат Олексія Учителя Костянтин Добринін у відповідь на застереження надіслав скаргу генпрокурору Росії Юрію Чайці. Юрист звернув увагу на те, що всі перевірки трейлера «Матильди», ініційовані Генпрокуратурою, не виявили порушень російського законодавства. У своїй скарзі Добринін повідомив, що дії заступника прокурора Сімферополя носять ознаки перевищення повноважень і корупційного злочину.
У відповідь на скаргу адвоката російська прокуратура Криму визнала, що Шкітов «грубо порушив порядок розгляду звернень та ухвалення відповідних рішень».
Наталя Поклонська стверджує, що після цього скандалу прокурор Криму, підконтрольний Росії, Олег Камшилов викликав автора застереження кінотеатрам до себе й зажадав від нього звільнитися за власним бажанням.
Звільнитися він відмовився. Наступного дня цим відомством ініційована перевірка за фактом отримання Шкітовим громадянства Російської ФедераціїНаталя Поклонська
«Він відмовився. Наступного дня цим відомством ініційована перевірка за фактом отримання Шкітовим громадянства Російської Федерації. За результатом перевірки піднаглядним органом було ухвалене рішення про незаконність отримання такого громадянства, і в зв'язку з чим громадянство було анульоване, припинене», ‒ сказала Поклонська в інтерв'ю радіостанції «Эхо Москвы».
Депутат оприлюднила документи, на підставі яких Шкітова позбавили громадянства. Законність отримання ним російського паспорта перевіряв севастопольський главк МВС Росії. Згідно з матеріалами перевірки, в архіві відсутні відомості, які підтверджують, що Шкітов проживав у Криму до 18 березня 2014 року. У зв'язку з цим перевіряльники прийшли до висновку, що він не міг претендувати на отримання російського громадянства, і, відповідно, отримав паспорт незаконно.
Цей документ був підписаний начальником севастопольського управління МВС Росії 11 серпня, а через чотири дні був виданий наказ про звільнення Шкітова з прокуратури. Тобто, формально його звільнили через відсутність російського громадянства, а не через те, що він заборонив кінотеатрам показувати трейлер «Матильди».
Образа почуттів Поклонської
Сам Олександр Шкітов вважає, що його позбавили російського паспорта незаконно, і намагається відновити російське громадянство через суд.
Я вважаю, що я громадянин Російської ФедераціїОлександр Шкітов
«Я вважаю, що я громадянин Російської Федерації. Тому що, згідно із законом, особи, які проживають на території Російської Федерації станом на 90-й ‒ 92-ті роки, батьки яких ‒ громадяни Росії, визнаються громадянами Російської Федерації. Я в ці роки жив у Росії, батьки ‒ громадяни Російської Федерації. Мати ‒ від самого початку, а батько ‒ після розпаду Радянського Союзу», ‒ сказав він в інтерв'ю радіостанції «Говорит Москва».
Шкітов приїхав до Криму навесні 2014 року, до цього він жив у Києві та працював у Генпрокуратурі України. 2013 року його прізвище часто з'являлось у ЗМІ. В цей час Шкітов представляв позицію держобвинувачення у справі екс-голови МВС Юрія Луценка (наразі займає посаду Генпрокурора України ‒ КР). На суді екс-міністр неодноразово звинувачував прокурора у виконанні політичного замовлення й називав його «гопником у формі» і «стукачем».
У березні 2014-го року Олександр Шкітов приїхав до Криму, й після призначення Поклонської головою місцевої прокуратури він став її «помічником із міжнародно-правових питань», а потім отримав посаду заступника прокурора Сімферополя.
Коли разом повернулися до Криму, всю роботу проводили з підготовки до референдуму, для дотримання законодавства з проведення референдумуНаталя Поклонська
«Це та людина, з якою ми працювали в Генеральній прокуратурі. Це співробітник Генеральної прокуратури України, з яким ми працювали разом. Коли Майдан починався, фіксували злодіяння на Майдані. Коли разом повернулися до Криму, всю роботу проводили з підготовки до референдуму, для дотримання законодавства з проведення референдуму», ‒ охарактеризувала свого колишнього підлеглого Наталя Поклонська.
Сам Шкітов тепер вважає себе особою без громадянства. Цікаво, що, за його версією, громадянства України його позбавив екс-президент України Віктор Янукович уже після втечі останнього до Росії.
«Громадянства України я був позбавлений наказом президента Януковича як співробітник прокуратури Республіки Крим. Президент України Віктор Янукович позбавив громадянства всіх співробітників прокуратури й суддів, які залишилися працювати на Росію», ‒ повідомив Шкітов.
Громадянства України я був позбавлений наказом президента Януковича як співробітник прокуратури Республіки КримОлександр Шкітов
На своїй сторінці Поклонська скаржиться, що її колишнього підлеглого позбавили прокурорського звання й громадянства «на радість українським спецслужбам і їхній пропаганді». Він стверджує, що в Україні, в якій Шкітов ризикує опинитися, втративши російський паспорт, проти нього порушена кримінальна справа за статтею «державна зрада».й
Підтверджень цьому від української сторони немає. 2015 року ГПУ повідомляла про відкриття кримінальної справи проти 144 прокурорів із Криму, які перейшли працювати до російських органів. Але до цього списку входять тільки ті, хто працював у прокуратурі АРК до анексії півострова, а Шкітов до цієї категорії не належить. Чи справді проти нього відкрита кримінальна справа на материку ‒ зараз невідомо. У прес-службі прокуратури АРК, що перебуває в Києві, не змогли оперативно надати цю інформацію й пообіцяли кореспонденту Крим.Реалії повідомити про це пізніше.