Брюссель – Ухвалена ЄС програма розселення 160 тисяч мігрантів, що прибули до співдружності, починаючи з 2015 року, завершилася. Однак, з огляду на те, що ця суперечлива ініціатива була виконана тільки на третину, Єврокомісія у середу виступила із новим пакетом щодо мігрантів: закликаючи «знайти правильний баланс між солідарністю та відповідальністю», Брюссель пропонує розділити за новою схемою щонайменше ще 50 тисяч біженців з Африки, Близького Сходу та Азії.
За даними європейських статистичних служб, за два роки – 2015-го та 2016-го на терени Євросоюзу прибули приблизно 3 мільйони біженців. Із 2015 року об’єднана Європа пообіцяла організовано надати притулок 160 тисячам осіб. Однак, як виявилося, взяті зобов’язання європейські столиці виконувати не поспішають. За даними організації Amnesty International, держави-члени ЄС розподілили між собою лише трохи більше ніж 43 тисячі мігрантів – менш ніж третину від кількості, з якою вони погодились два роки тому. І ця програма квот на переселення мігрантів із Італії та Греції, куди вони масово прибували з Північної Африки, Азії та Близького Сходу, щойно завершилася.
Якщо проаналізувати ситуацію, то виявилося, що згодом деякі країни просто відхилили угоду 2015 року – це, зокрема, держави «Вишеградської четвірки» (Угорщина, Польща, Чехія та Словаччина).
Польща та Угорщина, до того ж, відмовившись прийняти шукачів притулку, навіть намагаються оскаржити цю програму в судах. Останнім рішенням Європейського суду ці скарги були відхилені на користь схеми розподілу, ініційованої ЄС.
Зі свого боку Словаччина прийняла лише 16 із 902 шукачів притулку, а в Чехію були переселені лише 12 із необхідних понад 2,5 тисяч осіб.
Погрози правозахисників та «країни-відмінниці»
З огляду на жалюгідний стан переповнених мігрантських притулків на південних кордонах ЄС, правозахисні організації тиснуть на держави співдружності, аби ті виконали свої обіцянки, інакше, погрожують позовами до Європейського суду, як нещодавно заявила Іверна МакГоуен з європейського офісу Amnesty International. З іншого боку, лунають нарікання на Європейську комісію, яка, мовляв, «не поспішає використовувати свої важелі, надані їй угодами, щодо тих, хто не виконує зобов’язань».
Хоча, є серед європейських держав і, так би мовити, «країни-відмінниці».
Наприклад, Мальта, Норвегія та Ліхтенштейн, які добровільно беруть участь у програмі квот, повністю виконали свою частку зобов’язань.
Фінляндія та Ірландія також перебувають серед лідерів: забрали до себе 94% і 77% біженців відповідно.
Чимало з біженців, передбачених програмою квот, вже були переселені до Німеччини. І тільки половину своїх мігрантських зобов’язань виконала Франція.
Низка нових ініціатив
На майбутнє у міграційній сфері між європейцями мають бути укладені нові угоди. Європейська комісія, яка заявляла, що хотіла б мати у питанні мігрантів такий собі «постійний механізм солідарності», нині презентувала нову ініціативу. Спираючись на прогрес, досягнутий донині, комісія ЄС запропонувала низку нових ініціатив у таких ключових сферах: по-перше, створена нова схема переселення для принаймні 50 тисяч біженців, по-друге, готуються пілотні проекти з легальної міграції, які Єврокомісія може допомогти фінансувати та координувати, по-третє, пропонуються нові заходи щодо того, як зробити європейську політику повернення невизнаних біженцями мігрантів ефективнішою.
Ми повинні продовжувати цей курс і ще більше зміцнити наш комплексний підхід до міграціїФранс Тіммерманс
Перший віце-президент Єврокомісії Франс Тіммерманс зазначає, що зусилля призвели до відчутних результатів: кількість нелегальних мігрантів значно знизилася як на східному напрямку, так і в Середземномор’ї: «Ми повинні продовжувати цей курс і ще більше зміцнити наш комплексний підхід до міграції».
Тим часом дипломатична служба ЄС покладається на співпрацю державами-партнерами в Африці, а також з ООН для вирішення проблеми масової міграції до ЄС.
Мігранти залишаться «каменем спотикання» між державами ЄС – експерти
Настав момент зробити наступні кроки для досягнення чесної, надійної та реалістичної міграційної політики ЄСДімітріс Аврамопулос
Комісар з питань міграції, внутрішніх справ та громадянства Дімітріс Аврамопулос закликає: «Настав момент зробити наступні кроки для досягнення чесної, надійної та реалістичної міграційної політики ЄС. Це означає продовження демонстрації солідарності з найбільш постраждалими від напливу мігрантів державами-членами, а також знаходження швидкого правильного компромісу щодо реформування системи надання притулку». При цьому він пропонує створити Європейський операційний центр у рамках Європейської прикордонної та берегової охорони.
Однак, як кажуть фахівці, очевидно, що міграційна криза ще далека від вирішення й надалі залишатиметься «каменем спотикання» у відносинах між країнами-членами Євросоюзу.
При цьому головна проблема ще й полягає у тому, як інтегрувати ці сотні тисяч людей у європейське суспільство, а надалі працевлаштувати та забезпечити їх легальними коштами для існування.